Kateri vir električne energije bo v prihodnosti poganjal moj EV in svet?

O prototipih, napovedanih modelih, malih in velikih skrivnostih. Od jutri do večnosti.
Odgovori
Uporabniški avatar
edi-b
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1249
Kraj: Laško
Avto: Hyundai kona EV 64
1241
1672

Re: Kateri vir električne energije bo v prihodnosti poganjal moj EV in svet?

Odgovor Napisal/-a edi-b »

Za tale eno mesečni remont JEK bo šlo blizu 100 mio eur..., pa če bi morali delati vsi plinski bloki brestanica, trbovlje in šoštanj še okoli 20.000 litrov nafte na uro, ta se dobavlja po cestah, železnici, v glavnem eni so zelo pridni in se trudijo.

Baje je tudi malo gužve za polnjenje cistern za gorivo na bencinskih, čakajo že več kot 10 ur. Da ne bo prej zmanjkalo dizla na bencinskih zaradi logističnih težav kot elektrike na vtičnicah...
toplotna že 23 let + MSE 7 let in 2022 na 16 kW + BEV Kona 2019 in Corsa 2021
Ogo
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3349
Avto: Tesla Model 3 LR
1837
1904

Re: Kateri vir električne energije bo v prihodnosti poganjal moj EV in svet?

Odgovor Napisal/-a Ogo »

NEK daje dnarčke v sklad za razgradnjo in skladiščenje. To je tudi največji strošek same nuklearke poleg same izgradnje.
Nekoč strici niso razmišljali z dometom samo do svojega nosa, kot se to danes počne.

Tudi solarni paneli so eno veliko sranje za odlaganje, ko odslužijo svoje. In odslužijo svoje na max polovici dobe nuklerake, bolj na tretjini. Če bi jih delali iz koruznega škroba, bi bilo super, ampak jih ne.

Ta velike veternice, so pa sploh adijo. To je sama ne-razgradljiva in ne-reciklabilna roba iz kompozitnih materijalov.
grnac94
aob01
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2064
Kraj: Metlika
Avto: C3
739
2

Re: Kateri vir električne energije bo v prihodnosti poganjal moj EV in svet?

Odgovor Napisal/-a aob01 »

Še enkrat, JEK je super, samo danes ti jo nihče ne postavi za 2, 3mrd€. Še posebej ne v Sloveniji. Že na Finskem je zadeva stala 12mrd€ od začetnih 3mrd€, Francozi so itak že davno šli čez budget pri gradnji novih, tako da ... če bi jaz v kaj vlagal, bi bili to zagotovo takšni ali drugačni zalogovniki in kar se vrtanja tiče, rudnik Velenje je že na globini 530m, kakšna poizkusna vrtina še 500m globje verjetno ne bi smela biti težava, glede na to, da jim že sedaj primanjkuje premoga. Sicer pa, baje smo lansko leto imeli že okoli 4,8% elektrike iz sončnih elektrarn, z ustreznimi zalogovniki in povečanjem slednjih bi brez težav prišli na 20%, pa verjetno ne bi za to zapravili 12mrd€. Se absolutno strinjam, da rabimo še en močan in stabilen vir, samo v bližnji prihodnosti in pri slovenski politiki vse, kar vidim je zadolževanje preko vseh meja, čez 10 let pa ne bo nič za pokazat.
pirpy, MIRANRR, prijazen
Ogo
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3349
Avto: Tesla Model 3 LR
1837
1904

Re: Kateri vir električne energije bo v prihodnosti poganjal moj EV in svet?

Odgovor Napisal/-a Ogo »

Preračunaj si elektriko po 0,5 EUR na kWh za celo Slovenijo, za samo leto dni, pa da vidimo, če se NEK potem res ne splača ...
Uporabniški avatar
mtech7
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 233
Kraj: Kamnik
Avto: TeslaS 17
150
85

Re: Kateri vir električne energije bo v prihodnosti poganjal moj EV in svet?

Odgovor Napisal/-a mtech7 »

Bodo drugi napisali koliko dejansko dobi NEK za 1kwh..

Najbolje, da si doma za soncno elektrarno racunas tudi 500€ na Mwh, bo v dveh letih odplacana, samo kaj, ko jih ne dobis.
Ogo
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3349
Avto: Tesla Model 3 LR
1837
1904

Re: Kateri vir električne energije bo v prihodnosti poganjal moj EV in svet?

Odgovor Napisal/-a Ogo »

Drugače je pa bila stroškovna cena elektrike iz NEK za lansko leto 3 cente na kWh.
Če bi NEK sedaj prodajal štrom po spot cenah, bi zelo v kratkem imeli keš za NEK2.
Ogo
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3349
Avto: Tesla Model 3 LR
1837
1904

Re: Kateri vir električne energije bo v prihodnosti poganjal moj EV in svet?

Odgovor Napisal/-a Ogo »

Še izračun.
Letna proizvodnja: 5,3 TWh
Lastna cena: 0,03 EUR na kWh
Prodajna cena na spot trgu: 0,3 EUR na kWh
Razlika v ceni: 0,27 EUR na kWh

5,3 x 1000000000 kWh x 0,27 EUR = 1 431 000 000 EUR

Sem dal presledke vmes za EURe. :)

Miljardo pa pol EUR razlike v ceni elektrike na leto glede na trenutne tržne razmere s štromom.

Tudi če stane 15 milijard EUR, pri amortizacijski dobi 60 let, je to burek ... Pa poglejmo še to opcijo:

15 000 000 000 (investicija) / 60 (življenjska doba v letih) / 5,3 (TWh na leto) / 1 000 000 000 (pretvorba na kWh) => 0,047 EUR na kWh

Da bi nabili ceno na 15 mlrd, se bi pa morali orenk potrudit. Za to se dobi že konkretne beštije od nukleark, z konkretno večjimi outputi v TWh.

Sedaj pa najdi panel in baterijo, ki temu konkurira. Prijatelj je naračunal, da s paneli in baterijami za trenutno ceno, pa da baterije zdržijo vsaj teden avtonomije, čistega sončnega mrka, ne prideš pod 1 EUR na kWh, tudi če baterije zdržijo 20 let, kar verjetno ne bodo ...
Hanzi, Robie
Gasper
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1394
Kraj: Slovenija
Avto: Prius
673
136

Re: Kateri vir električne energije bo v prihodnosti poganjal moj EV in svet?

Odgovor Napisal/-a Gasper »

V lastno ceno ali proizvodno ceno električne energije iz NEK – v zadnjih letih na ravni 30 evrov za megavatno uro –, ki je konkurenčna, so vključeni stroški jedrskega goriva, stroški porabe materiala in storitev, stroški amortizacije, stroški dela, vodni prispevek, stroški zavarovanja, nadomestilo za omejeno rabo prostora in uporabo stavbnega zemljišča, stroški dela, stroški obresti in ostali odhodki poslovanja.
https://www.nek.si/novice/novice/nek-po ... -delovanja

Zgoraj si kot strošek upošteval samo amortizacijo, odpreš letno poročilo in v njem lahko prebereš koliko je obratovalnih stroškev brez amortizacije, v letu 2021 je bilo to 135,8 mio €. Leta 2021 je NEK proizvedla 5,42 teravatne ure (TWh).

Torej stroški obratovanja brez financiranja same izgradnje nuklearke:
135 800 000 € / 5 420 000 000 kWh = 0,025 €/kWh

Medtem ko solarna in baterije imajo praktično res samo strošek amortizacije, obratovalnih stroškov pa praktično ni.
Ogo
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3349
Avto: Tesla Model 3 LR
1837
1904

Re: Kateri vir električne energije bo v prihodnosti poganjal moj EV in svet?

Odgovor Napisal/-a Ogo »

Imaš amortizacijo v poslovnem poročilu.

Vsi stroški so: 178724298 EUR

178 724 298 / 5 420 000 000 kWh = 0,033 EUR na kWh

Je pa res, da je večina amortizacije že bila narejena tekom zgodovine NEK. In sedaj ko podaljšujemo življenjsko dobo NEK1, je le ta dejansko "podarjena". Oz. se plus lahko izkoristi za izgradnjo NEK2.

In ne, ni res, da solarni paneli obratovalnih stroškov nimajo. Okvare, težave, uničenje ob vremenskih prigodah ipd, se dogajajo. Za optimalni izkoristek jih gre tudi vsake toliko očistiti.

Elektriko pod 0,1 EUR na kWh bo pa vsako leto težje dobiti na trgu. Nemčija se že vrti na 0,3 EUR na kWh, kmalu nas bodo "sinhronizirali" na njihov nivo.

Sicer pa ti nič ne pomaga tudi poceni solarni panel brez vzdrževanja, ko pa ponoči in v slabem vremenu ne dela. In to je glavni problem.
Večino zime je bula in potem bo jok, ko bo spot cena na trgu 1 EUR na kWh. In bomo samo jamrali, kako bo klientelizem in korupcija pri izgrandji NEK2, plačevali pa ta EURo.

Sem za demonstracijo izračinal, da je ta "klientelizem in korupcija" burek napram spot cenam, ko elektrike primajkuje. S tem, da če se potrudimo, lahko to izpeljemo za dramatično manj kot 15 mlrd EUR.
Gasper
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1394
Kraj: Slovenija
Avto: Prius
673
136

Re: Kateri vir električne energije bo v prihodnosti poganjal moj EV in svet?

Odgovor Napisal/-a Gasper »

Glej, jaz sem samo napisal kje si naredil napako (predpostavka lastne cene elektrike iz NEK2 zgolj iz cene postavitve), nikjer nisem napisal, da je solarna elektrarna cenejša, je pa dejstvo da so obratovalni stroški solarne zanemarljiv %, res pa niso nič kot sem napisal, se oproščam za tako hudo napako na moji strani, bi pa zelo rad videl izračun tistega tvojega prijatla, ki si ga omenjal.
Ogo
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3349
Avto: Tesla Model 3 LR
1837
1904

Re: Kateri vir električne energije bo v prihodnosti poganjal moj EV in svet?

Odgovor Napisal/-a Ogo »

Samo brez panike. ;)
Ga pobaram ob priliki.

Jaz sem drugače za mix z obnovljivimi viri.
Samo se je treba zavedati omejitve slednjih. Ker v trenutne energetske težave smo zavili zaradi nerazumevanja slednjih. Ker se gremo eko-bio verske vojne. Realnost sveta pa temelji na fiziki in ekonomiji. In obe bosta pokazali zobe to zimo.

Politiki se lahko gredo puhlice bomo malo fabrike zaprli za par dni, da štrom prišparamo.
Tega ni. Fabrike se bodo trajno zaprle, proizvodnja šla tja, kjer je energija cenejša in folk bo šel na Sončno upravo preštevat marjetice. Davčni prihodki, se bodo pa spremenili v davčne odhodke. In potem realnost prileti v glavo ...
Hanzi, Sebastijan
Uporabniški avatar
edi-b
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1249
Kraj: Laško
Avto: Hyundai kona EV 64
1241
1672

Re: Kateri vir električne energije bo v prihodnosti poganjal moj EV in svet?

Odgovor Napisal/-a edi-b »

Mislim, da ne bom dajal čistiti MSE, ob vsakem nalivu je kot nova. Pravijo, da kdo je blizu kamnoloma, železnice, farme, tovarne z izpusti..., je bolj nujno.
Garancije na vse komponente so tako dolge, da ni panike, glede poškodovanj imam skupinsko zavarovanje preko gen-i 100 eur letno za 16 kWp na novo vrednost, tudi potres.
MIRANRR
toplotna že 23 let + MSE 7 let in 2022 na 16 kW + BEV Kona 2019 in Corsa 2021
Hanzi
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2206
Avto: Y RWD, Kona 39
601
1781

Re: Kateri vir električne energije bo v prihodnosti poganjal moj EV in svet?

Odgovor Napisal/-a Hanzi »

Ogo
Precej dobicka NEK se tako ali drugace prelije v privat žepe.
Ni treba na 30c racunat. Dajmo racunat na 10c kolikor je "minimalna" cena ki jo danes (in najbrz tudi v prihodnje) bomo placevali gospodinjski in poslovni odjemalci.
Res me zanima koliko denarja je v skladu za razgradnjo in kako se skrbi da ohranja vrednost.
Kuoujes Teslo?
Bi jo kupil.ceneje?
https://ts.la/irma671472
Ogo
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3349
Avto: Tesla Model 3 LR
1837
1904

Re: Kateri vir električne energije bo v prihodnosti poganjal moj EV in svet?

Odgovor Napisal/-a Ogo »

Na slednjo temo se najde nekaj informacij tukaj:

https://www.sklad-nek.si/datoteke/katal ... np2021.pdf
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2960
1066
1306

Re: Kateri vir električne energije bo v prihodnosti poganjal moj EV in svet?

Odgovor Napisal/-a bvs »

@Hanzi, z denarjem, ki ga šparaš, se lahko naredi marsikaj. Ali velik + ali velik -. Vsako zapiranje, ko potegneš črto, na koncu plačajo davkoplačevalci, pa ni važno za katero panogo se gre.
Če bi bral poročilo, bi videl, da NEK ali TEŠ nimata dobička, delajo z 0. Dobiček ali minus pobere lastnik, ki je v končni fazi država.
aob01
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2064
Kraj: Metlika
Avto: C3
739
2

Re: Kateri vir električne energije bo v prihodnosti poganjal moj EV in svet?

Odgovor Napisal/-a aob01 »

Ogo napisal/-a: 03 Okt 2022, 20:37 Politiki se lahko gredo puhlice bomo malo fabrike zaprli za par dni, da štrom prišparamo.
Tega ni. Fabrike se bodo trajno zaprle, proizvodnja šla tja, kjer je energija cenejša in folk bo šel na Sončno upravo preštevat marjetice. Davčni prihodki, se bodo pa spremenili v davčne odhodke. In potem realnost prileti v glavo ...
Po svoje je to res, po drugi plati pa smo že sredi covida videli, da v resnici rabi delat recimo 10-20% ljudi, da je lahko preostalih 80% doma. Dejstvo je, da kapitalizem temelji na neskončni rasti in te na tem planetu ni. Saj zato Musk beži na Mars, ampak to zna še malo potrajati, obenem pa bomo do takrat nepovratno uničili večino zemlje, če bomo nadaljevali s tem tempom. Boš lahko svojim otrokom kupil vozovnico na Mars? Za mojo generacijo zna še zdržat, ampak napovedi so slabe. Še ene par takih sušnih let, pa bo tudi pri nas začelo primanjkovati hrane oziroma se bo tako podražila, da bomo na koncu delali le za golo preživetje, počitnice pa bodo postale spomin na fotografijah. EU je načeloma dobro razmišljala, če ne bi bilo covida in ukrajinske krize se zdaj tega ne bi pogovarjali, ampak šele čez 10 let, ko bi upam imeli več obnovljivih virov.
Janez, MIRANRR
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2960
1066
1306

Re: Kateri vir električne energije bo v prihodnosti poganjal moj EV in svet?

Odgovor Napisal/-a bvs »

Ni to EU razmišljala, ampak Nemci, ki so delal dumping cen elektrike proizvedene s poceni plinom. Plin so tudi naprej prodajali po višjih cenah. S tem bi vse ostale spravili v stečaj, jih kupili ter nastavili svoje cene, oni bi pa bili nalovdani šefi. Sedaj pa so tam kjer so in kričijo o solidarnosti. Ni tukaj nobene romantike.
Gasper
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1394
Kraj: Slovenija
Avto: Prius
673
136

Re: Kateri vir električne energije bo v prihodnosti poganjal moj EV in svet?

Odgovor Napisal/-a Gasper »

Če bi s SE želeli nadomestiti NEK in imeti razpoložljivost v pasu:
Da dobiš letno 5,3 TWh iz solarne moraš imeti 4,5 GWp inštalirane moči, zaradi razpoložljivosti to predimenzioniramo x3 in dodamo 33 GWh baterij (2 dni bufferja).

13,5 GWp = 13 mrd €
33 GWh = 3,3 mrd €

Se pravi okrog 16 mrd € za 5,3 TWh letno za 20 let ali 0,15 €/kWh, 20 let sem dal zato ker se po tem času pričakuje kakšen € več za vzdrževalne stroške. Vem še vedno ni to 100% energija v pasu, zato beri naslednji odstavek.

Ampak taka uporaba 3x predimenzioniranega sistema bi bila neumna (torej rezanje na 5,3 TWh letno), ker viške čez dan bi lahko plasiral na trg "skoraj" gratis in pustil privat denarju, da iz tega naredi kaj pametnega, predvsem imam tu v mislih sintetična goriva za zimo, industrijo in transport. Torej tudi če je pridelava sintetičnih goriv in nazaj v elektriko zgolj 30% učinkovita, dobiš iz tega sistema dodatnih 3,8 TWh elektrike letno, torej smo že na 9 TWh letno 100% prilagodljivi porabi (torej boljše kot v pasu). Ampak ja, spet imaš neš CAPEX za postavitev elektrolizerjev ali kaj podobnega.

Vem da je tale moj izračun in sistem malo karikiran in grob po robovih, ampak mislim da jasno nakazuje na to, da glavna omejitev SE ni omrežje ali finance ampak prej fizična izvedba na zmelji, ker bo priročnih površin hitro zmanjkalo in ker bi morali kar konkretno povečat inštalaterske zmogljivosti.
Janez
aob01
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2064
Kraj: Metlika
Avto: C3
739
2

Re: Kateri vir električne energije bo v prihodnosti poganjal moj EV in svet?

Odgovor Napisal/-a aob01 »

Ne bi ti zmanjkalo površin, recimo da bi na hiše dal gor male SE, ki bi proizvajale letno v povprečju 12MWh, bi za to potreboval 500.000 hiš (za osnovo), pa jih je krepko več. Ok, niso vse primerne, če pa k temu dodaš še vse gospodarske prostore, pa dobiš tvojo potrebno številko brez težav. Obenem si računal končno ceno, ki je sedaj na trgu, če bi delal tako velik projekt, bi bila cena konkretno nižja, pa zaposlil bi ... huh, lepo število ljudi. Skratka, prišel bi pod ceno nove NEK in projekt bi imel izveden v 10 letih. Kar se tiče infrastrukture, zanjo plačujemo omrežnino, naj se tja tudi vrača.
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2960
1066
1306

Re: Kateri vir električne energije bo v prihodnosti poganjal moj EV in svet?

Odgovor Napisal/-a bvs »

Ni nobenih šans, da z 3x predimenzioniranjem prideš preko. To je kot, da sonce sije non stop 8 ur na polno celo leto + izgube baterij, ki niso vštete.
Zadnjič spremenil bvs, dne 04 Okt 2022, 08:40, skupaj popravljeno 2 krat.
Odgovori
  • Similar Topics
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Vrni se na “Prihodnost je električna”