Nakup prvega EV, vaša mnenja

Vse kar si od nekdaj želel vedeti o električnih vozilih, pa nisi vedel kje vprašati
Odgovori
Uporabniški avatar
DeCoRawr
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6659
Avto: Kona 64_2018
3553
604

Re: Nakup prvega EV, vaša mnenja

Odgovor Napisal/-a DeCoRawr »

Mike77 napisal/-a: 18 Feb 2022, 06:31 Pozdravljeni,
Ja zanimiva je ta Kona. Pred kratkim se je prodajala in prodala na naš primorski konec (Vipava) z 80k prevoženimi in vso možno opremo za smešnih 24.000€. Odličen nakup. Srečno prodajo lastniku!

Verjetno ne misliš mene, torej so se dve prodale za enak denar v isti kraj :D
darjan
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2310
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1692
2217

Re: Nakup prvega EV, vaša mnenja

Odgovor Napisal/-a crunchy »

J3nc napisal/-a: 17 Feb 2022, 09:31Verjetno bo res eGolf končna izbira, al pa tole https://www.avto.net/Ads/details.asp?id ... 0Model%20S :bang:
Zanimivo. Tesla z novo baterijo. In to pri nas. Sem menil, da pri Teslah ne bo nikoli potrebno menjati baterije v življenjski dobi vozila, vsaj glede na vse grafe degradacij baterije, ki se lepijo po raznih forumih. :(
Uporabniški avatar
warpedone
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 8337
Kraj: LJ
Avto: Tesla Model 3 LR 2019, 140k
5397
3528

Re: Nakup prvega EV, vaša mnenja

Odgovor Napisal/-a warpedone »

Marec 2014 ...
govindam ādi-puruṣaṁ tam ahaṁ bhajāmi
Uporabniški avatar
DeCoRawr
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6659
Avto: Kona 64_2018
3553
604

Re: Nakup prvega EV, vaša mnenja

Odgovor Napisal/-a DeCoRawr »

Free supercharging naredi svoje :) Ampak to ni Slovensko vozilo, je kar lep uvoz. So zrihtali zadeve ne se bat medtem ko nekateri proizvajalci še vedno ostajajo v letu 2014...
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2310
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1692
2217

Re: Nakup prvega EV, vaša mnenja

Odgovor Napisal/-a crunchy »

DeCoRawr napisal/-a: 18 Feb 2022, 11:30 Free supercharging naredi svoje :) Ampak to ni Slovensko vozilo, je kar lep uvoz. So zrihtali zadeve ne se bat medtem ko nekateri proizvajalci še vedno ostajajo v letu 2014...
Mislil sem na naslednje. Če je že "pri nas" takšno vozilo (avto.net), potem je v tujini še dosti več takšnih primerov. Seveda sem videl, da je 2. lastnik in sem predvideval, da je bil uvožen.
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3033
1083
1328

Re: Nakup prvega EV, vaša mnenja

Odgovor Napisal/-a bvs »

darjan napisal/-a: 18 Feb 2022, 07:15
bvs napisal/-a: 17 Feb 2022, 16:02 Zato, ker so v SLO 3F standard. Zato, ker sam pri sebi vidim, koliko lahko napolnim po eni fazi z priloženim polnilcem (10A)
s priloženim ja, kaj pa kakšnem drugim? sigurno lahko kona potegne po fazi 7kw, in je 10A problem samo priloženega napajalnika in ne polnilca na avtu?
Seveda, če imaš pancarke 32A, kar 99% hiš nima.
Uporabniški avatar
DeCoRawr
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6659
Avto: Kona 64_2018
3553
604

Re: Nakup prvega EV, vaša mnenja

Odgovor Napisal/-a DeCoRawr »

A ti vedno polniš 2x16A ? Jaz dokler sem mel e-Golfa sem večinoma polnil 2x10A ali pa 2x13A. Če sem hotel sam s sonca sem potem kdaj za foro dal 1x ali pa 2x5A.

No trenutno polnim EV z 1x20A in to iz stanovanja....vse se da :)
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3033
1083
1328

Re: Nakup prvega EV, vaša mnenja

Odgovor Napisal/-a bvs »

DeCoRawr napisal/-a: 18 Feb 2022, 12:52 A ti vedno polniš 2x16A ? Jaz dokler sem mel e-Golfa sem večinoma polnil 2x10A ali pa 2x13A. Če sem hotel sam s sonca sem potem kdaj za foro dal 1x ali pa 2x5A.

No trenutno polnim EV z 1x20A in to iz stanovanja....vse se da :)
Pravilo. Vedno polniš na AC kolikor gre, ker imaš najmanjše izgube. 1x5A je pa res bedarija, ker samo to, da je avto zbujen porabi skoraj toliko kot pošiljaš po kablu v avto.

1F ne bo nikol boljše kot 3F.
Simon
Uporabniški avatar
DeCoRawr
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6659
Avto: Kona 64_2018
3553
604

Re: Nakup prvega EV, vaša mnenja

Odgovor Napisal/-a DeCoRawr »

Za pravilo vem ampak za 3A se ne sekiram.

Torej doma vedno polniš z 16A?

1x5A ni nobena bedarija če gre ta energija direkt s sonca, se napolni nič se bat, sej večinoma je šlo za 2x5A(ko sem sam sonce koristil). e-Golf ne porabi dost v stanby.
bojanre, darjan
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5268
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1229
2580

Re: Nakup prvega EV, vaša mnenja

Odgovor Napisal/-a darjan »

bvs napisal/-a: 18 Feb 2022, 12:43
darjan napisal/-a: 18 Feb 2022, 07:15
bvs napisal/-a: 17 Feb 2022, 16:02 Zato, ker so v SLO 3F standard. Zato, ker sam pri sebi vidim, koliko lahko napolnim po eni fazi z priloženim polnilcem (10A)
s priloženim ja, kaj pa kakšnem drugim? sigurno lahko kona potegne po fazi 7kw, in je 10A problem samo priloženega napajalnika in ne polnilca na avtu?
Seveda, če imaš pancarke 32A, kar 99% hiš nima.
Ne vem, ker nikoli ne polnim "doma". Vedno javni AC, službeni AC, ali javni DC.
Doma lahko polnijo le določeni, ki so v hišaš, v SLO je takih sicer veliko, v tujini pa niti ne.
Uporabniški avatar
warpedone
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 8337
Kraj: LJ
Avto: Tesla Model 3 LR 2019, 140k
5397
3528

Re: Nakup prvega EV, vaša mnenja

Odgovor Napisal/-a warpedone »

Darjan ... sm v bloku in lepo filam na lastnem parkirplacu preko lastnega števca.
Drži da konfiguracija bloka, kleti in parkirplaca to omogoča. Če nebi, nebi bil tu.

Na srečo v splošnem ne drži, da v bloku ne morš filat doma.
Je pa žal to pogost pojav in je treba iskat garažo. Elektrificirano. Za nebožjastno ceno. Nepredaleč stran...
govindam ādi-puruṣaṁ tam ahaṁ bhajāmi
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3033
1083
1328

Re: Nakup prvega EV, vaša mnenja

Odgovor Napisal/-a bvs »

DeCoRawr napisal/-a: 18 Feb 2022, 13:06 Za pravilo vem ampak za 3A se ne sekiram.

Torej doma vedno polniš z 16A?

1x5A ni nobena bedarija če gre ta energija direkt s sonca, se napolni nič se bat, sej večinoma je šlo za 2x5A(ko sem sam sonce koristil). e-Golf ne porabi dost v stanby.
Ne razumem kaj češ povedat oz. v kaj me prepričat? V navodilih jasno piše, da se naj e-golf, na AC polni z max. močjo. Ker sem končal predzadnjo stopnjo elektro faksa, mi je to več kot kristalno jasno. Kaj si torej hotel povedati? Zakaj je polnjenje z 5A boljše?
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5268
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1229
2580

Re: Nakup prvega EV, vaša mnenja

Odgovor Napisal/-a darjan »

warpedone napisal/-a: 18 Feb 2022, 13:32 Darjan ... sm v bloku in lepo filam na lastnem parkirplacu preko lastnega števca.
Drži da konfiguracija bloka, kleti in parkirplaca to omogoča. Če nebi, nebi bil tu.

Na srečo v splošnem ne drži, da v bloku ne morš filat doma.
Je pa žal to pogost pojav in je treba iskat garažo. Elektrificirano. Za nebožjastno ceno. Nepredaleč stran...
Veliko bi se že dalo uredit, če se bi lahko do lastniškega parkirišča potegnilo štrom, ampak ker je to "zahteven poseg", se mora pridobiti večinsko soglasje, če pa gre za bolj zahteven poseg, pa celo soglasje vseh - kar pa je glede na kulturo slovenskih blokarjev ponavadi težko opravilo in je skoraj lažje že najt takšno stanovanje :(
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5268
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1229
2580

Re: Nakup prvega EV, vaša mnenja

Odgovor Napisal/-a darjan »

bvs napisal/-a: 18 Feb 2022, 13:36
DeCoRawr napisal/-a: 18 Feb 2022, 13:06 Za pravilo vem ampak za 3A se ne sekiram.

Torej doma vedno polniš z 16A?

1x5A ni nobena bedarija če gre ta energija direkt s sonca, se napolni nič se bat, sej večinoma je šlo za 2x5A(ko sem sam sonce koristil). e-Golf ne porabi dost v stanby.
Ne razumem kaj češ povedat oz. v kaj me prepričat? V navodilih jasno piše, da se naj e-golf, na AC polni z max. močjo. Ker sem končal predzadnjo stopnjo elektro faksa, mi je to več kot kristalno jasno. Kaj si torej hotel povedati? Zakaj je polnjenje z 5A boljše?
Nižji kot je tok, bolj prijazno je do baterije in posledično manjša bo degradacija. Bo pa poraba višja, tako da tu se pač vsak odloči kaj mu je prioriteta.
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3033
1083
1328

Re: Nakup prvega EV, vaša mnenja

Odgovor Napisal/-a bvs »

To je premajhen tok, da bi škodil bateriji. Ne pije vode. DC je druga.
Uporabniški avatar
DeCoRawr
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6659
Avto: Kona 64_2018
3553
604

Re: Nakup prvega EV, vaša mnenja

Odgovor Napisal/-a DeCoRawr »

bvs napisal/-a: 18 Feb 2022, 13:36 Ne razumem kaj češ povedat oz. v kaj me prepričat? V navodilih jasno piše, da se naj e-golf, na AC polni z max. močjo. Ker sem končal predzadnjo stopnjo elektro faksa, mi je to več kot kristalno jasno. Kaj si torej hotel povedati? Zakaj je polnjenje z 5A boljše?
Ali doma polniš vedno z 16A?

Glede 5A pa nisi zastopil bistva katerega sem hotel povedat. To sem samo kdaj polnil za foro za vikend ko je bilo cel dan sonce, da ne obremenjujem omrežja in svoje baterije (ne tiste v avtu). Energija je bila čist zastojn. Nisem te hotel prepričat da je boljše ker se sam tudi zavedam da je bolj učinkovito polnit na čimveč A. Ampak če mam zastojn iz sonca in mi ni problem filat več časa in me za tistih par % učinkovitosti prav briga. Torej ker sem polnil z 5A mi ni bilo potrebno plačat 0 omrežnine, 0 energije. A to zastopiš s svojim elektro faksom?

Sej boste vidli kako je ko boste bili čez nekaj časa res SAMOOSKRBNI ;)

Smo pa zelo offtopic. Dejmo se vrnit na temo nakupa prvega EVja...
darjan, bojanre
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3033
1083
1328

Re: Nakup prvega EV, vaša mnenja

Odgovor Napisal/-a bvs »

Vse to spada v temo nakup prvega EV avta. Nekateri niso tehnično podkovani in je prav, da se naučijo tukaj, ne pa na svoji denarnici. Tisti mali amperi so tam le zato, ker se zavedajo omejitev inštalacij. V SLO je hišna napeljava po večini zelo dobro narejena, v tujini pa imaš lahko hitro probleme na hišnih instalacijah in zato ta možnost, ki je sicer pirova, lahko te pa reši.
Simon
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2811
Kraj: Ljubljana
Avto: ZOE R135
1440
1270

Re: Nakup prvega EV, vaša mnenja

Odgovor Napisal/-a Simon »

Zajeban je ta napredek v smeri SAMOOSKRBE s 5A... :giggle:
bvs
Uporabniški avatar
DeCoRawr
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6659
Avto: Kona 64_2018
3553
604

Re: Nakup prvega EV, vaša mnenja

Odgovor Napisal/-a DeCoRawr »

Bomo videli kdo se bo zadnji smejal ko vas bojo diktirali kaj lahk vaša sončna dela ;)
darjan, evid
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3033
1083
1328

Re: Nakup prvega EV, vaša mnenja

Odgovor Napisal/-a bvs »

Bomo pa dol dal al pa sosedom zastonj, pa bomo na račun tega kakšen piknik naredili. Tolk kot nam inflacija legalno krade, nam ne more nihče drug.
Odgovori
  • Similar Topics
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Vrni se na “Vprašaj in izveš”