Saturn EV-1

Vse znamke, ki še niso dobile svoje kategorije
Odgovori
filip
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 229
Kraj: Ljubljana
15
1

Saturn EV-1

Odgovor Napisal/-a filip »

Pozdravljeni,

sem predkratkim slučajno v eni TV oddaji zasledil da so omejeno vozilo načrtno prenehali izdelovati ter naredili samo 1117 komadov?

Je to resnično?

Hvala za odgovor in pojasnilo ter lep pozdrav!
Ogo
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3348
Avto: Tesla Model 3 LR
1837
1904

Re: Saturn EV-1

Odgovor Napisal/-a Ogo »

Gre za GM EV1

https://www.youtube.com/watch?v=fLknNrrL6QU

Starejši kolega v ZDA ga je imel dve desetletji nazaj, njegov je tudi preživel, da ni šel v prešo ampak v muzej. Večina GM EV1 je namreč končala v preši. Podobno Toyote RAV 4 EV.
Avto je bil namreč v najemu, torej nisi imel lastništva nad njim. In ko se je GM odločil jih spravit v prešo, je to bilo to.
Zadnjič spremenil Ogo, dne 10 Feb 2021, 16:47, skupaj popravljeno 1 krat.
filip
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 229
Kraj: Ljubljana
15
1

Re: Saturn EV-1

Odgovor Napisal/-a filip »

Ja za omenjeni model gre.
Slučajno sem med naletel nanj po zelo dolgem času, ko sem med selitvijo sortiral zadeve in ga imam v kar nekaj avtomoto revijah.

A ga je prodal?
Ogo
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3348
Avto: Tesla Model 3 LR
1837
1904

Re: Saturn EV-1

Odgovor Napisal/-a Ogo »

Ni, uspel se je samo po vezah in poznanstvih dogovoriti z GM, da gre avto v muzej in ne v prešo.

Takrat je Kalifornija imela nore cilje, da do leta 2000 mora biti X avtov električnih drugače proizvajalcem ne bodo dovolili prodaje fosilcev. Zato so v začetku 90ih top proizvajalci navalili na EV in naredili par avtov, da zadostijo pogojem.

Ko je bilo tudi Državi Kaliforniji jasno, da je elektrifikacija voznega parka s takratno tehnologijo utopija, so umaknili utopične cilje in ti avti so izgubili razlog za obstoj ter šli v prešo.
Ogo
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3348
Avto: Tesla Model 3 LR
1837
1904

Re: Saturn EV-1

Odgovor Napisal/-a Ogo »

Tale je posnel zadnje dni s svojim EV1:

https://www.youtube.com/watch?v=6LE062OfrN4
filip
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 229
Kraj: Ljubljana
15
1

Re: Saturn EV-1

Odgovor Napisal/-a filip »

Zanimivo in očitno se tu zadeva ponavlja, saj večina tudi sedaj ne uspeva, čedalje več jih kupuje klasike, večina znamk GM koncerna je pa že pomrla.
Po drugi strani pa je zanimivo da se zadnje leto na veliko prodajajo tudi ''električne legende'' na avtonetu.
V Sloveniji kot se spomnim ni bilo nobenega EV-1, čeprav je bil Americars zastopnik za večino znamk ameriških vozil, kajne?
Ogo
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3348
Avto: Tesla Model 3 LR
1837
1904

Re: Saturn EV-1

Odgovor Napisal/-a Ogo »

Dvomim, da je bilo kateri GM EV1 zašel izven iz Kalifornije.
Cel njegov razlog obstoja je bila zakonodaja Kalifornije. In kot sem napisal, ni se prodajal, dajal se je v najem/leasing.

Je pa treba povedat, da elektrifikacija v GM ni povsem zamrla. Desetletje kasneje so sproducirali GM Volt, sedaj je aktualen GM Bolt, planirajo novo EV platformo.

Žal pa GM in Evropa več ne gresta skupaj. Zadnji del GM Europe - Opel je bil prodan skupini PSA par let nazaj.
Pa tudi PSA je že zgodovina, sedaj je to Stellantis, saj so se združili skupaj z Chrysler Fiat v novo firmo.

Skratka, elektrifikacija dela velike premike na trgu - industrija se konsolidira na veliko. Saj bodo samo največji preživeli evolucijo elektrifikacije.

Električarji se pa bodo masovno prijeli, ko bo tehnologija dovolj poceni. Za to je pa potreben čas.

50 let nazaj so tudi računalnike štemali samo državni inštituti in dohtarji znanosti. Sedaj ima pa vsak ventil na avtomobilski gumi že vgrajen računalnik. :)
filip
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 229
Kraj: Ljubljana
15
1

Re: Saturn EV-1

Odgovor Napisal/-a filip »

Aha.
Želiš povedati da je takrat bilo tako da so imeli omejeno življenjsko dobo oziroma si jih moral vrniti avtohiši, ta pa jih je vozila na odpade, nekaj pa so jih uspeli rešiti oziroma jih hranijo v muzejih?

Vem ja, GM je zadnja leta postal precej mešanica ameriško-europskih znamk.
Znamka Saturn pa je drugače leta 2010 propadla oziroma šla v stečaj.
filip
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 229
Kraj: Ljubljana
15
1

Re: Saturn EV-1

Odgovor Napisal/-a filip »

Tu je povzetek kako so končaii na odpadu ; in obstaja celo klub EV-1
V tistih časih je bilo pri nas za večino ameriških znamk vozil podjetje Americars katero naj bi se zanimalo tudi za zastopstvo, a do tega žal ni prišlo.
Uporabniški avatar
DeCoRawr
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6553
Avto: Kona 64_2018
3492
595

Re: Saturn EV-1

Odgovor Napisal/-a DeCoRawr »

Mislim da ni bil nikoli namen da bi EV-1 bil prodan v evropi in celo kje drugje kot v kaliforniji. Vsi avti so imeli pogoj da so bili na leasing saj je GM vedel da jih bo nekoč odvzel strankam. Par zvezdnikov se je čist fajn počutlo z njimi vozit pa niso meli nobene besede ko so jim jih pobrali.

Če še nisi pogledal je dokumentarc na to temo: Who killed the electric car (https://www.imdb.com/title/tt0489037/)

Škoda ker sem po ogledu tega dokumentarca pol par let nisem spremljal scene, drugače bi že prej imel EV :)
filip
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 229
Kraj: Ljubljana
15
1

Re: Saturn EV-1

Odgovor Napisal/-a filip »

Hvala za omenjeni link, bom pogledal.
A želiš povedati da je bil to neke vrste operativni leasing kot ga poznamo danes?
Vem da je nekaj komadov EV-1 končalo v muzeju, drugače pa večina žal na odpadu.
Uporabniški avatar
DGJ
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3000
Kraj: Kamnik
Avto: TESLA Y LR
3781
6403

Re: Saturn EV-1

Odgovor Napisal/-a DGJ »

filip napisal/-a: 15 Mar 2021, 19:16 Hvala za omenjeni link, bom pogledal.
A želiš povedati da je bil to neke vrste operativni leasing kot ga poznamo danes?
Vem da je nekaj komadov EV-1 končalo v muzeju, drugače pa večina žal na odpadu.
Če me spomin ne vara, je ohranjen samo 1. Ostali so šli na razgradnjo.
filip
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 229
Kraj: Ljubljana
15
1

Re: Saturn EV-1

Odgovor Napisal/-a filip »

DGJ napisal/-a: 16 Mar 2021, 08:58Če me spomin ne vara, je ohranjen samo 1. Ostali so šli na razgradnjo
Tudi to je možno.

Sem pa gledal kataloge na spletu in zanimivo kako so ponujali različne barvne kombinacije in dodatke.
Pa večina ga je imela kot je razvidno iz posnetkov kot drugi avto pri hiši ; vemo v USA ima večina limuzine in SUV
Ogo
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3348
Avto: Tesla Model 3 LR
1837
1904

Re: Saturn EV-1

Odgovor Napisal/-a Ogo »

Ni samo eden. Kar nekaj jih je bilo ohranjeno za muzejsko shrambo. So pa večini pobrali baterije ven.
Se je pa baje en popolen našel zapuščen v neki parkirni hiši. Samo ga ne tikajo, ker ni razčiščeno lastništvo. :P
filip
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 229
Kraj: Ljubljana
15
1

Re: Saturn EV-1

Odgovor Napisal/-a filip »

Nič čudnega, pri nas je tudi kar nekaj elektro in hibridnih vozil z nerazčiščenim lastništvom.
Baterije pa so jasno pobrali ven, ker bi se razlile ; se mi je to zgodilo pri navadnem avtu, Citroen XM, kateri je bil parkiran doma cca. 1 mesec, ko sem bil na bolniški oziroma operaciji in ko sem prispel domov je kar pošteno puščal akumulator kar se še vedno pozna na tlakovcih.
filip
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 229
Kraj: Ljubljana
15
1

Re: Saturn EV-1

Odgovor Napisal/-a filip »

Zanimiva brošura s podatki ; cene se čez lužo gibljejo med 20-30$, pa če računaš še poštnino si na dobrih 50-60€
Če bi omenjeno vozilo še obstajalo in se dalo dobiti bi bil odličen kolekcionarni primerek
Ogo
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3562
Kraj: Topolšica
Avto: ZOE 38 i,leaf 35,e-imt 24,PW 21+15+8 kWh
3095
1614

Re: Saturn EV-1

Odgovor Napisal/-a pirpy »

Še ena raziskava na temo kdo je ubil ev1
https://www.youtube.com/watch?v=eIHDyB9 ... ColdFusion
Ogo, DeCoRawr, matija
Uporabniški avatar
DeCoRawr
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6553
Avto: Kona 64_2018
3492
595

Re: Saturn EV-1

Odgovor Napisal/-a DeCoRawr »

Sem tudi jaz zasledil tole, pa pogledal kake 3 dni nazaj.
Odgovori

Vrni se na “Ostale znamke”