ID.4 - "Električni sistem ne deluje pravilno"

e-Up, e-Golf
Odgovori
rkovac
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 25
Kraj: Murska Sobota
Avto: VW ID.4
32
9

Re: ID.4 - "Električni sistem ne deluje pravilno"

Odgovor Napisal/-a rkovac »

SnakeEye napisal/-a: 10 Jan 2022, 20:47 Vse bodo poštimal, samo malo potrpljenja je potrebno. V teh koronskih časih pa opažam, da ga je pri ljudeh čedalje manj.
Moje opažanje v tem času je, da imamo v Sloveniji samo popolne ljudi.
Na žalost.
Torej sem sam kriv, ker sem "nepotrpežljiv"? In si samo želim stvari, ki jih obljubljajo?
Ne pa firma, ki prodaja polizdelke?

A slučajno kje v kakšnem Volkswagnovem prospektu piše, da je software v beta fazi in da deluje tako tako? Pa da sem plačal za avto, da ga lahko "testiram"? Sem bral tudi tisti tekst pod *, pa nisem ničesar našel. Precej softwarea je tudi v današnjih bencinarjih in dizlih, pa tam zadeve delujejo.

Sem že pisal tudi o napol delujočem prepoznavanju znakov (ki se ga hvalabogu da v aktivnem tempomatu izklopiti), pa o zeloooo zastarelih mapah. Uporabniškega vmesnika se niti dotaknil nisem, pa je tudi tam še precej nelogičnih stvari in napak. (Zakaj za boga ni mogoče recimo nastaviti barvne sheme, če ni kontakta? Ali si "namizje" prilagoditi tako, da bi ista komponenta/gumb bil na več ekranih?)
rkovac
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 25
Kraj: Murska Sobota
Avto: VW ID.4
32
9

Re: ID.4 - "Električni sistem ne deluje pravilno"

Odgovor Napisal/-a rkovac »

alfy napisal/-a: 11 Jan 2022, 09:02 Evo prilika za se znebit ID4, kupim takega kot je.
Nisem še tak daleč, da bi prodajal. Spremljaj moje teme, mogoče si premislim :)
Rubb
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1226
Kraj: Kp
Avto: Vw
764
677

Re: ID.4 - "Električni sistem ne deluje pravilno"

Odgovor Napisal/-a Rubb »

@rkovac Sej te razumem. Plačaš in ne deluje in te frustrira. Treba se je pač zavedat da stvari se ne bodo izboljšale do mere ko ne bo nobenih napak več v roku enega mesca. Po mojem je treba počakati vsaj na v.3.0 in potem verjetno še na popravek te verzije, torej nekje v.3.1. Če že primerjamo EV z računalniki je tudi windows verzija 3.1 bila tista prva, ki se je dejansko široko prijela. :D Teh težav bo po moji oceni v večini konec nekje do poletja. Do takrat pa, ali prodaš (kupcev ti ne bo manjkalo), ali pa pač avto zakleneš in počakaš minuto, če te kdaj pričaka napaka.
Nas pa kar obveščaj če naletiš še na kako napako, morebiti pride komu prav.
sluk
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1306
Kraj: stajerska
Avto: negovan
770
612

Re: ID.4 - "Električni sistem ne deluje pravilno"

Odgovor Napisal/-a sluk »

Kako si bil zadovoljen z Windows 2.3?
Ko si kupil Windows 1.0 velja licenca za vse windowse?
Dej ne bluzi.
TeodorOrtl
Rubb
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1226
Kraj: Kp
Avto: Vw
764
677

Re: ID.4 - "Električni sistem ne deluje pravilno"

Odgovor Napisal/-a Rubb »

sluk napisal/-a: 11 Jan 2022, 09:27 Kako si bil zadovoljen z Windows 2.3?
Ko si kupil Windows 1.0 velja licenca za vse windowse?
Dej ne bluzi.
Se verjetno nisva razumela, nič zato. Windowsi so bili le prispodoba ker se EVje velikokrat primerja z računalniki. Vse bo vredu. ;)
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2960
1066
1306

Re: ID.4 - "Električni sistem ne deluje pravilno"

Odgovor Napisal/-a bvs »

rkovac napisal/-a: 11 Jan 2022, 09:03
SnakeEye napisal/-a: 10 Jan 2022, 20:47 Vse bodo poštimal, samo malo potrpljenja je potrebno. V teh koronskih časih pa opažam, da ga je pri ljudeh čedalje manj.
Moje opažanje v tem času je, da imamo v Sloveniji samo popolne ljudi.
Na žalost.
Torej sem sam kriv, ker sem "nepotrpežljiv"? In si samo želim stvari, ki jih obljubljajo?
Ne pa firma, ki prodaja polizdelke?

A slučajno kje v kakšnem Volkswagnovem prospektu piše, da je software v beta fazi in da deluje tako tako? Pa da sem plačal za avto, da ga lahko "testiram"? Sem bral tudi tisti tekst pod *, pa nisem ničesar našel. Precej softwarea je tudi v današnjih bencinarjih in dizlih, pa tam zadeve delujejo.

Sem že pisal tudi o napol delujočem prepoznavanju znakov (ki se ga hvalabogu da v aktivnem tempomatu izklopiti), pa o zeloooo zastarelih mapah. Uporabniškega vmesnika se niti dotaknil nisem, pa je tudi tam še precej nelogičnih stvari in napak. (Zakaj za boga ni mogoče recimo nastaviti barvne sheme, če ni kontakta? Ali si "namizje" prilagoditi tako, da bi ista komponenta/gumb bil na več ekranih?)
To je nam vse Tesla zrihtala. Uporabniki to hočejo imeti, eni doživljajo orgazme, ko lahko igrajo igrice v avtomobilu, hočejo povezljivost levo desno, gor, dol, spredi, zadi ... čeprav se z avtom samo vozijo, vendar kljub temu potrebujejo v avtomobilu tahud Nvidia grafični čip. Sam poglej Youtube in naslove "game changer" "the end" itd. ki jih objavljajo influencerji oz. neformalni marketing znamke T. Teh bedarij je preveč in so nepotrebne ampak uporabniki to hočejo. Pač bo še v avtomobilu blue screen, drugače ne gre. Vsak software je poln bugov, ker ga piše človek. Nenazadnje smo to hoteli, čeprav ne potrebujemo. Na koncu bo zadeva dražja, pa še jezen boš, ker bodo bugi skakali ven iz omare. Ko bodo pa še avtomobile hekal, tako kot hekajo sedaj vse, bo pa TAS Golf 2 zakon.
BL_EV
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2894
Avto: 2019 Model S
1638
1102

Re: ID.4 - "Električni sistem ne deluje pravilno"

Odgovor Napisal/-a BL_EV »

Z morda omembe vredno razliko, da SW pri Tesli deluje. Integracija igric in trapastih tiktokov v obstoječ SW ni raketna znanost, SW potreben za vožnjo pa očitno za nekatere je.
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2960
1066
1306

Re: ID.4 - "Električni sistem ne deluje pravilno"

Odgovor Napisal/-a bvs »

Ni point samo v tem. Point je, da ta SW stane in to veliko, na koncu plačamo to zadevo uporabniki, ki je niti ne potrebujemo. Jaz imam avto za vožnjo, ne pa da mi avto omogoča žmiganje kot stroboskop na tehno muziko in da lahko v avtu igram Need 4 speed. Saj tudi Windowsi delujejo, ... Vendar, ko bodo začel hekat zadeve, bo postala prava veselica.
Rubb
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1226
Kraj: Kp
Avto: Vw
764
677

Re: ID.4 - "Električni sistem ne deluje pravilno"

Odgovor Napisal/-a Rubb »

@BL_EV Tesla sedaj nekako deluje, s povdarkom na sedaj. Na začetku so ravno tako bili prisotni bugi. Taki in drugačni. Pa ne vlačimo sedaj drugih znamk v to temo, ker bo spet zavoženo vse skupaj v brezpredmetnosti, rezultata pa nobenega.
BL_EV
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2894
Avto: 2019 Model S
1638
1102

Re: ID.4 - "Električni sistem ne deluje pravilno"

Odgovor Napisal/-a BL_EV »

Se strinjam, da se ne vlači drugih znamk v temo, samo repliciral sem @bvs.
Rubb
Blindek
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 298
Kraj: Ljutomer
Avto: Enyaq iV
118
186

Re: ID.4 - "Električni sistem ne deluje pravilno"

Odgovor Napisal/-a Blindek »

Saj ni problem čakati na update, ampak odprava kritičnih napak bi morala biti prioriteta, ko pa čakaš na to 1leto+ ni ok.
Enyaq še ma vedno SW 2.1 in ni nobene informacije če in kdaj sploh pride 2.3 ali karkoli.
Pri meni niti ne deluje načrtovanje polnjenja, kar je ena ključnih funkcij za EV.
Apolon
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2293
Avto: Bicikl
784
793

Re: ID.4 - "Električni sistem ne deluje pravilno"

Odgovor Napisal/-a Apolon »

Rubb napisal/-a: 11 Jan 2022, 10:50 @BL_EV Tesla sedaj nekako deluje, s povdarkom na sedaj. Na začetku so ravno tako bili prisotni bugi. Taki in drugačni. Pa ne vlačimo sedaj drugih znamk v to temo, ker bo spet zavoženo vse skupaj v brezpredmetnosti, rezultata pa nobenega.
Če ne izpiše warninga še ne pomeni, da ga ni. So firme, ki take zadeve skrivajo, da se ljudi ne vznemirja. Kdo bi se razburjal, če je napaka in jo ne izpiše na zaslonu? Verjemite, da eni tako delajo. Moraš bit res naiven, da software nima bugov. Eni imajo update vsak mesec pa nobenega warninga. :D kritične popravke se zakamuflira v estetske oz kvazi funkcionalne.
rkovac
rkovac
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 25
Kraj: Murska Sobota
Avto: VW ID.4
32
9

Re: ID.4 - "Električni sistem ne deluje pravilno"

Odgovor Napisal/-a rkovac »

Rubb napisal/-a: 11 Jan 2022, 09:24 @rkovac Sej te razumem. Plačaš in ne deluje in te frustrira. Treba se je pač zavedat da stvari se ne bodo izboljšale do mere ko ne bo nobenih napak več v roku enega mesca. Po mojem je treba počakati vsaj na v.3.0 in potem verjetno še na popravek te verzije, torej nekje v.3.1. Če že primerjamo EV z računalniki je tudi windows verzija 3.1 bila tista prva, ki se je dejansko široko prijela. :D Teh težav bo po moji oceni v večini konec nekje do poletja. Do takrat pa, ali prodaš (kupcev ti ne bo manjkalo), ali pa pač avto zakleneš in počakaš minuto, če te kdaj pričaka napaka.
Nas pa kar obveščaj če naletiš še na kako napako, morebiti pride komu prav.
Saj jaz sem generalno z avtom zadovoljen.

Me pa takšni bugi motijo, saj bi se jih relativno poceni dalo odpraviti. In seveda ni res, da se jih ne bi dalo že v testni fazi poloviti in odstraniti. Saj SW v avtu je svetove enostavnejši od kakšnega koli malo komplekjsnega računalniškega programa. Primerjava s kakšnimi Windowsi je po moje nesmiselna, oziroma je taka, kot bi vžigalnik primerjal z jedrsko elektrarno.

In potem se SW v avtu zatika oz. javlja neke napake, ki se berejo zelo resno. Po ponovnem zagonu pa o napaki ne duha ne sluha, niti ni zabeležena v dnevniku (logu) vozila. S takim delovanjem se seveda pojavi kup vprašanj. Ali je prvo obvestilo o napaki bilo nepotrebno? Ali je res prišlo do napake in bi jo SW moral javiti tudi po ponovnem zagonu? Zakaj ni v logu zapisa, da se je napaka sploh zgodila, kaj šele, kaj je vzrok zanjo? Je še s kakšnimi drugimi napakami tako, da jih pač v logu ni in potem na servisu sploh ne vejo za njih? Itd.
Blindek, mschrek, November
sluk
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1306
Kraj: stajerska
Avto: negovan
770
612

Re: ID.4 - "Električni sistem ne deluje pravilno"

Odgovor Napisal/-a sluk »

Rubb napisal/-a: 11 Jan 2022, 09:38
sluk napisal/-a: 11 Jan 2022, 09:27 Kako si bil zadovoljen z Windows 2.3?
Ko si kupil Windows 1.0 velja licenca za vse windowse?
Dej ne bluzi.
Se verjetno nisva razumela, nič zato. Windowsi so bili le prispodoba ker se EVje velikokrat primerja z računalniki. Vse bo vredu. ;)
S katero verzijo in po koliko letih bo pa We connect app delal, kot bi naj takšen app delal?
Rubb
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1226
Kraj: Kp
Avto: Vw
764
677

Re: ID.4 - "Električni sistem ne deluje pravilno"

Odgovor Napisal/-a Rubb »

@rkovac Na ta vprašanja smo že odgovorili, zakaj prihaja do napak, zakaj se nekatere ne beležijo v log itd.
Glede primerjave z windowsi je pa tako. Windowsi so osnovni sistem, ki je že vse od verzije 1.0 bil stabilen. Težava nastane ko instaliraš programe. Takrat se začnejo stvari med seboj tolčt in lahko posujejo tudi osnovni sistem. Tu je podobno. Sam infotainment je zlepljenka različnih programov, ni vse en. Imaš ločeno za navigacijo, radio, bluetooth povezljivost, android auto, apple povezljivost itd itd. Vsakega od teh modulov razvija en team, ko pa to spraviš skupaj v eno celoto pa skakajo ven bugi. Čisto običajno in se dogaja v vseh s softwareom povezanih stvareh. Verjamem da je to marsikomu neznanka in da pač vidi le napako na ekranu ali kako nek del ne deluje, ne ve pa kaj je zadi. Sliši se enostavno sprogramirat takšno zadevo, a lahko zagotovim da ni. Potem so tu še posodobitve, ki super delujejo dokler jih testirajo v testni fazi v tovarni, ko pa se jih aplicira na večje število vozil, pa skačejo ven težave.
Še NKBM je pred kakimi 5 leti menjala sistem, pa je takoj po novem letu bilo kup napak v spletni banki, še kar veliko časa se ni dalo dostopat do izpiskov stanja za nazaj. Ne grem v detajle kaj je bilo zadaj, lahko pa povem da je v testni fazi bilo vse brezhibno.

Ne pa opravičujem nedelovanje avta ali njegovih delov, samo razlagam zakaj je tako.
Rubb
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1226
Kraj: Kp
Avto: Vw
764
677

Re: ID.4 - "Električni sistem ne deluje pravilno"

Odgovor Napisal/-a Rubb »

sluk napisal/-a: 11 Jan 2022, 11:44
Rubb napisal/-a: 11 Jan 2022, 09:38
sluk napisal/-a: 11 Jan 2022, 09:27 Kako si bil zadovoljen z Windows 2.3?
Ko si kupil Windows 1.0 velja licenca za vse windowse?
Dej ne bluzi.
Se verjetno nisva razumela, nič zato. Windowsi so bili le prispodoba ker se EVje velikokrat primerja z računalniki. Vse bo vredu. ;)
S katero verzijo in po koliko letih bo pa We connect app delal, kot bi naj takšen app delal?
Ne vem, nisem pravi naslov za taka vprašanja. Kolikor slišim in berem pa naj bi zadnje čase že bolje delovalo vse skupaj. Vsaj predgretje vozila bi že moralo šibat normalno. Ostalo pa, coming soon. ;)
mikrohard
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1202
Avto: ID.3
640
18

Re: ID.4 - "Električni sistem ne deluje pravilno"

Odgovor Napisal/-a mikrohard »

rkovac napisal/-a: 11 Jan 2022, 08:34Nič ni izginila po par minutah! Ker se mi je napaka pojavila v nedeljo dopoldne doma v garaži, sem pač vzel drug avto! Če bi se zgodila kje "na terenu", nimam pojma, kaj bi naredil. Niti nimam vedno časa čakat "par minut", da napaka izgine.
Razumem, da ni vedno časa počakat. Sicer pa, če se ti to slučajno kdaj zgodi na terenu... ugasni in zakleni avto, počakaj vsaj 15 minut (če je avto dalj časa ugasnjen in zaklenjen, se vsi sistemi ugasnejo in je pri naslednjem zagonu "cold boot"... če ne počakaš dovolj, je bil le v standby in se takšna napaka ne bo resetirala) in ga ponovno vklopi. Zelo verjetno bo vse spet v redu... in na koncu je hitreje, če počakaš 15 minut kot pa če kličeš avtovleko.
sluk
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1306
Kraj: stajerska
Avto: negovan
770
612

Re: ID.4 - "Električni sistem ne deluje pravilno"

Odgovor Napisal/-a sluk »

Rubb napisal/-a: 11 Jan 2022, 11:50
sluk napisal/-a: 11 Jan 2022, 11:44
Rubb napisal/-a: 11 Jan 2022, 09:38

Se verjetno nisva razumela, nič zato. Windowsi so bili le prispodoba ker se EVje velikokrat primerja z računalniki. Vse bo vredu. ;)
S katero verzijo in po koliko letih bo pa We connect app delal, kot bi naj takšen app delal?
Ne vem, nisem pravi naslov za taka vprašanja. Kolikor slišim in berem pa naj bi zadnje čase že bolje delovalo vse skupaj. Vsaj predgretje vozila bi že moralo šibat normalno. Ostalo pa, coming soon. ;)
Predgretje ni ves point tega. Pa ko bi vsaj to vedno in hitro delalo.
Poglej version history na app store.
Začne se z verzijo 4.6.1 in datumom 2. Nov 2018. V vsem tem času niso uspeli pripravit zadeve. App velikokrat ne deluje. Ko pa deluje, pa deluje počasi, oz. vmes že velikokrat timeouta. S takšnim odnosom se strank ne privablja.
Glede na to, se podobno lahko pričakuje tudi pri ID.x sw verzijah... vsi pričakujejo da z novo verzijo bo pa vse delovalo... in se izkaže, da se ponovno čaka na novejšo verzijo... in tako v nedogled...
rkovac
Rubb
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1226
Kraj: Kp
Avto: Vw
764
677

Re: ID.4 - "Električni sistem ne deluje pravilno"

Odgovor Napisal/-a Rubb »

@sluk drži, z vsako novo verzijo bo postajalo bolje. Če je to dovolj hitro je pa mnenje posameznika oziroma lastnika vozila. Lahko se mirno kdorkoli odloči da avto proda ali ga sploh ne kupi. Pri EVjih bo še nekaj časa tako, ker so pač noviteta. Nimamo kaj dosti naredit.
rkovac
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 25
Kraj: Murska Sobota
Avto: VW ID.4
32
9

Re: ID.4 - "Električni sistem ne deluje pravilno"

Odgovor Napisal/-a rkovac »

Rubb napisal/-a: 11 Jan 2022, 11:46 @rkovac Na ta vprašanja smo že odgovorili, zakaj prihaja do napak, zakaj se nekatere ne beležijo v log itd.
Glede primerjave z windowsi je pa tako. Windowsi so osnovni sistem, ki je že vse od verzije 1.0 bil stabilen. Težava nastane ko instaliraš programe. Takrat se začnejo stvari med seboj tolčt in lahko posujejo tudi osnovni sistem. Tu je podobno. Sam infotainment je zlepljenka različnih programov, ni vse en. Imaš ločeno za navigacijo, radio, bluetooth povezljivost, android auto, apple povezljivost itd itd. Vsakega od teh modulov razvija en team, ko pa to spraviš skupaj v eno celoto pa skakajo ven bugi. Čisto običajno in se dogaja v vseh s softwareom povezanih stvareh. Verjamem da je to marsikomu neznanka in da pač vidi le napako na ekranu ali kako nek del ne deluje, ne ve pa kaj je zadi. Sliši se enostavno sprogramirat takšno zadevo, a lahko zagotovim da ni. Potem so tu še posodobitve, ki super delujejo dokler jih testirajo v testni fazi v tovarni, ko pa se jih aplicira na večje število vozil, pa skačejo ven težave.
Še NKBM je pred kakimi 5 leti menjala sistem, pa je takoj po novem letu bilo kup napak v spletni banki, še kar veliko časa se ni dalo dostopat do izpiskov stanja za nazaj. Ne grem v detajle kaj je bilo zadaj, lahko pa povem da je v testni fazi bilo vse brezhibno.

Ne pa opravičujem nedelovanje avta ali njegovih delov, samo razlagam zakaj je tako.
Verjetno govoriš napačni osebi. Čez 25 let se profesionalno ukvarjam z razvojem SW, trenutno v timu 17 razvijalcev :)
Ravno zato, ker vem, kako deluje razvoj SW, govorim o tem. Pri SW v avtu je vse skupaj toliko lažje, saj gre za zaprt sistem. Ni nobene možnosti nameščanja dodatnih programov, tako SW kot HW sta pod proizvajalčevo kontrolo.
Blindek, Avrelij, prijazen
Odgovori
  • Similar Topics
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Vrni se na “Volkswagen”