KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Sončne elektrarne, vetrne elektrarne, male hidro elektrarne,...
Odgovori
mher
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 178
332
103

KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a mher »

Odločil sem se za prenovo ogrevanja in se iščem najprimernejšo toplotno črpalko zrak-voda.

Sistem, ki ga imam sedaj je bil pred 15 leti zasnovan za dogrevanje s sončnimi kolektorji, ki sem jih lani ob izgradnji SE odstranil.

Imam 850 litrski zalogovnik Lentherm v katerem je potopljen 200 l bojler za sanitarno vodo. Za tem bojlerjem je zaporedno vezan še 280 litrski bojler sanitarne vode, ki se ogreva s svojo TČ in električnim grelcem. S sončnimi kolektorji sem ogreval zalogovnik in bojler sanitarne vode. Zalogovnik sem dodatno ogreval s pečjo na kurilno olje. 2012 sem dodal toplotno črpalko zrak/voda kitajskega proizvajalca Sundez. TČ ima nazivno moč 24 kW, kompresor moči 5,71 kW. Dejstvo je, da je nazivna moč močno pretirana, ampak v 10 kurilnih sezonah sem imel s TČ samo eno okvaro in sicer mi je odpovedal senzor temperature. Kot zanimivost naj povem, da je bilo to ravno za božič in ko sem se po mailu obrnil na proizvajalca direkt na Kitajsko, sem v parih urah dobil odgovor o možni napaki in vsemi podatki kakšen temperaturni senzor je vgrajen. Kolega ga je imel doma, zamenjal v parih minutah in to je to od okvar v 10 zimah.

V zadnjih letih sem hišo dodatno izoliral, peč na olje je ugasnjena že 10 let, imam pa občutek da se TČ izteka življenjska doba. Je vedno glasnejša in popravilo mislim, da ni smiselno. V teh 10 letih se je amortizirala že večkrat.

Ogrevam 170m2, od tega 110m2 z radiatorji, 60m2 s talnim gretjem. Dvižna voda za radiatorsko in talno gretje sta ločena, oba imata svoj mešalni ventil s katerim uravnavam temperaturo dvižnega voda. V talno gretje spuščam do 30, v radiatorje do 45, če je res mraz do 50. Temperaturo v zalogovniku imam v zimskem času nastavljeno na 45, par dni mogoče na 50, v prehodnem obdobju 40. Stanovanje ogrevam na 21-22st. Povprečna poraba toplotne energije (vgrajene imam kalorimetre) zadnjih pet let je cca. 8.000 kWh/leto.

Od lani imam na strehi SE instalirane moči 18,69 kWp. Limit za oddajanje v omrežje imam 12,15 kW. SE mi čez dan proizvaja do 15 kW trenutne moči in glede na oddajni limit, če nimam porabnika, izgubljam do cca do 3 kWh vsako uro, ob lepih dneh je to do cca 15 kWh. Ko bodo cene hranilnikov el. energije dostopnejše jih bom instaliral, za enkrat mi je to predrago.

Sistem sem si po novem zamislil tako, da bi obstoječi zalogovnik obdržal. Predvsem iz razloga, da bi lahko preko dneva, ko imam višek električne energije, ki ga ne morem oddajati v omrežje, naredil zalogo toplote. Za pripravo sanitarne vode predvidevam nov bojler cca 300l, ki bo vezan zaporedno za vgrajenim bojlerjem v zalogovniku (ta bo služil kot predgrelec). Kot vir ogrevanja predvidevam novo toplotno črpalko zrak/voda nazivne grelne moči do 12kW. Z njo ogrevam zalogovnik in bojler sanitarne vode.

Da bo TČ zrak/voda sem odločen, tudi da bo monoblok izvedba mi je logično, saj lahko neposredno grejem zalogovnik (obstoječa je monoblok). Koliko zalogovnika bom grel še nisem odločen, verjetno samo zgornjo polovico ali 1/3, več verjetno nima smisla.

Gledam TČ:
- Viessmann, vitocal 150-a, A13 . Uporablja plin R290, monoblok,
- Vaillant, aroTHERM plus VWL 125/6 A S3. Uporablja plin R290, monoblok.

Kot sem uspel raziskati, sta ti dve edini dobavljivi v SLO, ki uporabljata R 290. Po zmogljivostih in dimenzijsko sta praktično identični. Vaillant je cca. 2k EUR cenejši. Nekateri me prepričujejo, da je Vaillant "kitajsko češki jajc" in da je Viessmann neprimerljivo boljši. Sam razlike ne najdem, razen v ceni seveda.

Ponujajo mi Nibe 2120, ki naj bi bila "top", price/performance naj bi bila Hitachi, zelo dobra Templari, najcenejša pa LG.

LG naj bi delal dobro, ampak regulacija pa naj bi bila slaba. Regulacija mi osebno ni kaj pomembna, saj imam namen ogrevati zalogovnik na neko več ali manj fiksno temperaturo, temperaturno dvižnega voda nastavljati z mešalnim ventilom, pumpe pa krmiliti/vklapljati s sobnim termostatom.

Zanima me vaše mnenje katero TČ vzeti in mnenja na sistem kot sem si ga zamislil. Budget za prenovo je do 10k minus subvencija (ko/če bo).

V naprej hvala za sugestije, upam da sem napisal razumljivo.
Gasper
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1394
Kraj: Slovenija
Avto: Prius
673
136

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a Gasper »

Podatke kalorimetra si podal, koliko je pa porabe elektrike za TČ? Me malo matra firbec koliko je COP, glede na to da zalogovnik vedno greješ na 45-50°.
mher
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 178
332
103

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a mher »

Porabo elektrike TČ sem s svojim števcem (samo za TČ) meril samo na začetku vgradnje TČ. Takrat se je izračunan COP gibal okrog 2 (od 1.5 pa do 3,5).

Je pa ta COP pri meni zelo relativen. Poraba TČ npr. 10 kWh odčitek na kalorimetrih 20 kWh = COP 2. Brez upoštevanih izgub na dovodu (povezava TČ - zalogovnik), ohlajanje zalogovnika, ogrevanje sanitarne vode v bojlerju zalogovnika, defrosta, doprinosa sončnih kolektorjev ipd..
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5165
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1208
2531

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a darjan »

Če prav razumem, sori sem prebral na hitro, bi obdržal obstoječ sistem, torej TČ ogreva vodo v zalogovniku, od tam pa gre potem regulacija za potrebe gretja objekta in pa tudi voda za SV (toplotni izmenjevalec?)?
mher
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 178
332
103

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a mher »

darjan napisal/-a: 14 Apr 2022, 09:06 Če prav razumem, sori sem prebral na hitro, bi obdržal obstoječ sistem, torej TČ ogreva vodo v zalogovniku, od tam pa gre potem regulacija za potrebe gretja objekta in pa tudi voda za SV (toplotni izmenjevalec?)?
Tako je, TČ bi ogrevala obstoječ zalogovnik in preko toplotnega izmenjevalca še SV v bojlerju. Na vodni povezavi TČ monoblok - zalogovnik, pred zalogovnikom tripotni ventil, ki ga regulira TČ. Ko TČ ogreva toplotni izmenjevalec SV v bojlerju ogreva z višjo temperatura npr. 50, ko ogreva zalogovnik (tega ne preko toplotnega izmenjevalca ker je premajhen) pa nižja temperatura, npr. 40.
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5165
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1208
2531

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a darjan »

Sicer bi se za dosego boljšega (idealnega) COPa morala inštalacija spremenit, ampak to je tak strošek, ki ga boljši COP tudi ne prinese tako hitro. Ker to je letno mogoče nekaj 10€ nižji račun za štrom.

Ampak na obstoječ sistem, če ni problem denar, kar mi daje misliti izbor modelov, bi se jaz odločil za Nibe. Boljše od tega ni, kar se tiče kvalitete (da bo mir še nekaj let), je pa res da ima svojo ceno.
Uporabniški avatar
DeCoRawr
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6556
Avto: Kona 64_2018
3494
595

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a DeCoRawr »

Škrina iz 80tih marsikatera deluje še danes, nevem zakaj bi TČ šla tolk hitro, še posebi če se zdaj manj rabi zarad izolacije. Je pa res da če odpove je res neprijetno :)
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5165
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1208
2531

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a darjan »

Res je ja, ampak ni pri TČ ni samo vedno kompresor pa ventil...je še druga elektronika, senzorji...to lahko tudi odpove. Pač cenejši modeli imajo cenejše komponente, dražji pa načeloma boljše.
macek
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 395
Kraj: Ljubljana
Avto: Konči model 2020
232
70

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a macek »

darjan napisal/-a: 14 Apr 2022, 09:47 Res je ja, ampak ni pri TČ ni samo vedno kompresor pa ventil...je še druga elektronika, senzorji...to lahko tudi odpove. Pač cenejši modeli imajo cenejše komponente, dražji pa načeloma boljše.
Obvezno izmeri kakšen štrom pride v hišo, NIHANJA v konicah.
darjan
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2257
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1668
2197

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a crunchy »

mher napisal/-a: 14 Apr 2022, 08:19 Odločil sem se za prenovo ogrevanja in se iščem najprimernejšo toplotno črpalko zrak-voda.
...
Gledam TČ:
- Viessmann, vitocal 150-a, A13 . Uporablja plin R290, monoblok,
- Vaillant, aroTHERM plus VWL 125/6 A S3. Uporablja plin R290, monoblok.

Kot sem uspel raziskati, sta ti dve edini dobavljivi v SLO, ki uporabljata R 290. Po zmogljivostih in dimenzijsko sta praktično identični. Vaillant je cca. 2k EUR cenejši. Nekateri me prepričujejo, da je Vaillant "kitajsko češki jajc" in da je Viessmann neprimerljivo boljši. Sam razlike ne najdem, razen v ceni seveda.

Ponujajo mi Nibe 2120, ki naj bi bila "top", price/performance naj bi bila Hitachi, zelo dobra Templari, najcenejša pa LG.
Ali lahko objaviš ponujene cene teh sistemov različnih proizvajalcev? V sporočilu ni potrebno navesti ponudnika. Kolikšno moč TČ pa želiš inštalirati? Jaz sem tudi v fazi iskanja ponudnikov za 14 kW sistem.
bozgom
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 357
273
0

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a bozgom »

Se že ogrevaš s TČ in porabiš dokaj skromno količino toplotne energije, torej ne potrebuješ kaj dosti razmišljati. Potrebuješ neko TČ, katera ti bo tudi pri najnižjih pričakovanih temperaturah na tvoji lokaciji omogočala ogrevati vodo na vsaj 50°C in ti zagotavljala toliko toplotne moči, kot jo takrat rabiš. Ker imaš lastno SE tudi ni tako pomembno, kakšna je regulacija. Če imaš v bližini kakšnega soseda, katerega bi lahko moril hrup, potem poglej še to. Katera firma je potem naredila TČ, pa ni tolk pomembno.

PS Glede na porabo toplotne energije imaš na strehi kar hudo močno SE. Bi tako na oč rekel, da bi poleg hišnih potreb lahko naredil še kakšnih 70 k km z EV/letno.
darjan, mher
mher
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 178
332
103

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a mher »

crunchy napisal/-a: 14 Apr 2022, 09:59
mher napisal/-a: 14 Apr 2022, 08:19 Odločil sem se za prenovo ogrevanja in se iščem najprimernejšo toplotno črpalko zrak-voda.
...
Gledam TČ:
- Viessmann, vitocal 150-a, A13 . Uporablja plin R290, monoblok,
- Vaillant, aroTHERM plus VWL 125/6 A S3. Uporablja plin R290, monoblok.

Kot sem uspel raziskati, sta ti dve edini dobavljivi v SLO, ki uporabljata R 290. Po zmogljivostih in dimenzijsko sta praktično identični. Vaillant je cca. 2k EUR cenejši. Nekateri me prepričujejo, da je Vaillant "kitajsko češki jajc" in da je Viessmann neprimerljivo boljši. Sam razlike ne najdem, razen v ceni seveda.

Ponujajo mi Nibe 2120, ki naj bi bila "top", price/performance naj bi bila Hitachi, zelo dobra Templari, najcenejša pa LG.
Ali lahko objaviš ponujene cene teh sistemov različnih proizvajalcev? V sporočilu ni potrebno navesti ponudnika. Kolikšno moč TČ pa želiš inštalirati? Jaz sem tudi v fazi iskanja ponudnikov za 14 kW sistem.
Inštalirati želim okrog 12 kW toplotne moči. Bolj kot nazivna moč mi je pomembna moč pri -7/45 in -15/55. Pri 7/35 12 kW ne rabim, rabim pa 8 kW pri -15. Končnih cen še nimam. Bom objavil, ko jih dobim.

Za enkrat imam tole:
- Viessman vitocal 151-A13 (notranja enota in bojler v enem) = mpc.10.330 EUR + DDV
- Viessman vitocal 150-A13 in bojler Witosall 100W 300l = mpc. 9.818 EUR + DDV
- Vaillant aroTHERM plus VWL 125/6 A S3 (zunanja enota) = mpc. 5.898 + notranja enota z bojlerjem VIH QW 190/6 E MB5 = 2.038 EUR
+ raztezna posoda, izmenjevalec za unitower, elektronika,...= skupaj 9.171 - 10% popusta ki ga oglašujejo = 8.253 + DDV
- Mitshubishi na oglaševane mpc - 20%
- Nibe še nimam konkretne cene, ampak tam nekje 9k računam da je
- LG do 5k
crunchy, Hanzi
mher
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 178
332
103

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a mher »

bozgom napisal/-a: 14 Apr 2022, 10:21 Se že ogrevaš s TČ in porabiš dokaj skromno količino toplotne energije, torej ne potrebuješ kaj dosti razmišljati. Potrebuješ neko TČ, katera ti bo tudi pri najnižjih pričakovanih temperaturah na tvoji lokaciji omogočala ogrevati vodo na vsaj 50°C in ti zagotavljala toliko toplotne moči, kot jo takrat rabiš. Ker imaš lastno SE tudi ni tako pomembno, kakšna je regulacija. Če imaš v bližini kakšnega soseda, katerega bi lahko moril hrup, potem poglej še to. Katera firma je potem naredila TČ, pa ni tolk pomembno.

PS Glede na porabo toplotne energije imaš na strehi kar hudo močno SE. Bi tako na oč rekel, da bi poleg hišnih potreb lahko naredil še kakšnih 70 k km z EV/letno.
Se popolnoma strinjam z napisanim. Ravno zato ker je cena med LG in npr. Nibe ipd. x2. Delal Nibe verjetno 2x dlje ne bo, ali pač, COP ne bo 2x višji, hrup mi ne igra vloge, energije imam dovolj. Tako da enostaven odgovor je LG ali Hitachi, pa vendar.....

SE sem instaliral max kar sem lahko dal na streho. Letno naredim cca 50.000 km z dvema EV, računam da bo z leti produkcija EV nekoliko padala in bom "tam tam". Pa še, od viška glava ne boli :giggle:
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5165
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1208
2531

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a darjan »

Nibe se kupit for life. LG pa za "nekaj časa". tu je razlika :)
klemo320
technic
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2231
1173
395

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a technic »

darjan napisal/-a: 14 Apr 2022, 10:53 Nibe se kupit for life.
A to, da je Nibe Toyota med toplotnimi č. velja tudi za voda-voda?
#sprašujemzaprijatelja
#seopravičujemzaofftopic
:beer:
iMark
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 240
Avto: ID.4 GTX
102
8

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a iMark »

Kaj pa toplotne Kronotherm, Termoshop, Atlas? Morda jaz tudi zamenjam peč in trenutno sem gledal te ponudnike?
aob01
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2064
Kraj: Metlika
Avto: C3
739
2

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a aob01 »

Panasonic?
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2257
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1668
2197

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a crunchy »

mher napisal/-a: 14 Apr 2022, 10:47 - Nibe še nimam konkretne cene, ampak tam nekje 9k računam da je
- LG do 5k
Za 8 kW ali 12 kW Nibe in LG? Ali so to cene skupaj z vso montažo? Ali mi lahko pošlješ kontakte (lahko tudi kot ZS).
timo
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 265
Kraj: Logatec
Avto: Hyundai Kona 3f 64 -2021
425
1665

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a timo »

LG monoblok 6kW sem v Kopru montiral pred 7 leti.
Razen flow senzorja,ki je bil zamenjan stvar deluje ok.
Cena bloka 2,8 ker...
Kona 64 50kkm prej IONIQ 28kWh - 218kkm, SE 33kW, Smart&Simple 3F CRF
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5165
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1208
2531

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a darjan »

technic napisal/-a: 14 Apr 2022, 14:57
darjan napisal/-a: 14 Apr 2022, 10:53 Nibe se kupit for life.
A to, da je Nibe Toyota med toplotnimi č. velja tudi za voda-voda?
#sprašujemzaprijatelja
#seopravičujemzaofftopic
:beer:
Nibe je mercedez med tč :)
technic
Odgovori
  • Similar Topics
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Vrni se na “Obnovljivi viri energije”