KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Sončne elektrarne, vetrne elektrarne, male hidro elektrarne,...
Odgovori
mher
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 178
332
103

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a mher »

warpedone napisal/-a: 03 Jun 2022, 11:44 >> da takšna TČ v teh razmerah ne bo sposobna ogrevati tvojega objekta.

Problem je pa kaj? Je par električnih radiatorjev za 30€ v dnevnem prostoru prepovedanih s pravilnikom?
-20 ni nič zelo čudnega, če svoj sistem dimenzioniraš za -10 bo nezadosten za -20.
Če ga dimenzioniraš za -20 pa bo nezadosten za -27.
Sm dost star, da sem doživel že tudi to. Partizani razlagajo da so doživeli -35 ...

Vsaka TČ ima temperaturo pod katero neha bit črpalka in je le še navaden (precej švohoten) električen grelec. Pač dodaš par takih grelcev. Edina posledica bo, da bo cena ogrevanja v tistem (relativno zelo kratkem) času parkrat višja. So what?
Kaj ti spet ni jasno :bang:

Sam sem pisal o sekundarnem viru ogrevanja npr. kamin, ti pa omenjaš električne radiatorje. A ni to enako.

Pač ko TČ ni več sposobna zagotavljati dovolj energije za ogrevanje, moraš imeti drug vir ogrevanja ali pa ne dosežeš željene temperature v objektu. Ali se to zgodi pri -5, -10 ali -20 je pač odvisno od TČ in energetskih potreb objekta. Na katero temperaturo boš dimenzioniral TČ je pa odvisno najprej kje živiš, razlika je Piran ali pa Rateče in kakšen imaš sekundarni vir ogrevanja.
Uporabniški avatar
Likalnik
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 425
Kraj: Gorenjska
Avto: Tesla 3 Performance
175
236

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a Likalnik »

če govorimo o mojem primeru...imam sekundarni vir ogrevanja...in to je kamin na drva v dnevni sobi kateri mi pokrije polovico stanovanja (dnevna ,jedilnica, kuhinja, hodnik)...samo spalni del pač ne.
živim na Gorenjskem...ampak kljub temu, da imam sekundarni vir ogrevanja...je še vedno v planu, da se kamin prižge bolj redko in da TČ zadosti mojim potrebam in zagotovi ustrezno toploto.
Uporabniški avatar
warpedone
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 8254
Kraj: LJ
Avto: Tesla Model 3 LR 2019, 140k
5356
3483

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a warpedone »

In tvoja odločitev je kako pogosto bo ta "bol redko"... dvakrat dnevno, dvakrat tedensko, dvakrat mesečeno, dvakrat letno, dvakrat v desetih letih. Tudi zato različni mojstri za isti objekt priporočajo različne kW.

>> Sam sem pisal o sekundarnem viru ogrevanja npr. kamin, ti pa omenjaš električne radiatorje. A ni to enako.

Ja, v principu je enako.
Težava je, da si o tem pisal čist na koncu, cel sestavek prej pa TČ predstavlal kot da je vse na njej.
Kot da kakršnokoli gretje oz. kakršnakoli moč sploh lahko zagotavlja kaj takšnega.
Temu se reče strašenje oz. zavajanje.
govindam ādi-puruṣaṁ tam ahaṁ bhajāmi
mher
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 178
332
103

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a mher »

Problem je, ker se velikokrat ljudje obnove ogrevanja lotijo na napačnem koncu. Začnejo s toplotno črpalko in končajo z izolacijo fasade in menjavo oken.

Tipičen primer je vgradnja recimo toplotne črpalke nazivne moči 10 kW (z grelci ali pa brez), prej je bila pa vgrajena peč na kurilno olje ene 25 kW moči, dvižni vod pa 60+. Po možnosti so se vmes še stari veliki radiatorji zamenjali za manjše. In ko pritisne mraz TČ ne dohaja porabe in se "zacikla".

Bistvo je, da se pred vgradnjo TČ zmanjšajo toplotne izgube in potem vgradi TČ na projektirano temperaturo za okolje kjer stoji objekt, glede na energetske potrebe le tega, tipa ogrevanja itd..
warpedone
Uporabniški avatar
warpedone
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 8254
Kraj: LJ
Avto: Tesla Model 3 LR 2019, 140k
5356
3483

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a warpedone »

100% drži
govindam ādi-puruṣaṁ tam ahaṁ bhajāmi
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5165
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1208
2530

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a darjan »

Je ap tudi res, da mraza mi ne poznamo, in četudi je nekaj dni -20, bomo že preživeli tudi če TČ vklopi el grelce.
bozgom
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 357
273
0

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a bozgom »

darjan napisal/-a: 03 Jun 2022, 13:46 Je ap tudi res, da mraza mi ne poznamo, in četudi je nekaj dni -20, bomo že preživeli tudi če TČ vklopi el grelce.
Je pa en mičken problemček. Ob vse večji elektrifikaciji ogrevanja in elektrifikaciji prometa je naše elektro omrežje vse bolj obremenjeno. Strašijo nas, da bo zdaj zdaj razpadlo. Če pa vemo, da je ob hudem mrazu dan kratek, ljudje so bolj v hišah... torej gospodinjstva porabijo več elektrike. EV ima s polno baterijo krajši doseg, zato ga moramo polniti pogosteje. TČ ima slabši COP zato porabi več elektrike... Misliti, da če TČ ne bo zmogla bomo že lahko plačali delovanje elektro grelcev tistih nekaj ur/dni v letu... No ja, meni se takšno razmišljanje zdi najmanj neumno, saj ti nič ne pomagajo milijoni €€€ v denarnici, če omrežje pade.
Grelci poleg TČ služijo le za back up v primeru, da TČ crkne in se potem ogrevaš z njimi, dokler se TČ ne popravi. Kot rezervni vir ogrevanja pa mora biti nekaj, kar ni odvisno od elektrike- npr. atmosferski kamin, zemeljski plin, krušna peč...
Sebastijan, prijazen
Apolon
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2293
Avto: Bicikl
784
793

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a Apolon »

bozgom napisal/-a: 03 Jun 2022, 18:53
darjan napisal/-a: 03 Jun 2022, 13:46 Je ap tudi res, da mraza mi ne poznamo, in četudi je nekaj dni -20, bomo že preživeli tudi če TČ vklopi el grelce.
Je pa en mičken problemček. Ob vse večji elektrifikaciji ogrevanja in elektrifikaciji prometa je naše elektro omrežje vse bolj obremenjeno. Strašijo nas, da bo zdaj zdaj razpadlo. Če pa vemo, da je ob hudem mrazu dan kratek, ljudje so bolj v hišah... torej gospodinjstva porabijo več elektrike. EV ima s polno baterijo krajši doseg, zato ga moramo polniti pogosteje. TČ ima slabši COP zato porabi več elektrike... Misliti, da če TČ ne bo zmogla bomo že lahko plačali delovanje elektro grelcev tistih nekaj ur/dni v letu... No ja, meni se takšno razmišljanje zdi najmanj neumno, saj ti nič ne pomagajo milijoni €€€ v denarnici, če omrežje pade.
Grelci poleg TČ služijo le za back up v primeru, da TČ crkne in se potem ogrevaš z njimi, dokler se TČ ne popravi. Kot rezervni vir ogrevanja pa mora biti nekaj, kar ni odvisno od elektrike- npr. atmosferski kamin, zemeljski plin, krušna peč...
Hranilnik električne energije. Ne pa 1793 tipov ogrevalnih naprav za vsak slučaj.
bozgom
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 357
273
0

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a bozgom »

Hranilnik električne energije. Ne pa 1793 tipov ogrevalnih naprav za vsak slučaj.
[/quote]

Ti to resno? V hudi zimi porabim tam 60-80 kWh električne energije dnevno. Se mi zaradi novo zapadlega snega proizvede čisto nulo. Kakšen zalogovnik bi po tvojem potreboval, če mi je npr. februarja 2018 SE cel mesec proizvedla natančno nič kWh energije?

PS če že, potem nek primeren električni agregat na fosilno gorivo in seveda ustrezna zaloga goriva.
Apolon
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2293
Avto: Bicikl
784
793

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a Apolon »

bozgom napisal/-a: 03 Jun 2022, 20:14 Ti to resno? V hudi zimi porabim tam 60-80 kWh električne energije dnevno. Se mi zaradi novo zapadlega snega proizvede čisto nulo. Kakšen zalogovnik bi po tvojem potreboval, če mi je npr. februarja 2018 SE cel mesec proizvedla natančno nič kWh energije?

PS če že, potem nek primeren električni agregat na fosilno gorivo in seveda ustrezna zaloga goriva.
Kaj imaš grad z 1m debelimi kamnitimi neizoliranimi zidovi z okni iz 16 stoletja? 80kWh? Prodaj in se preseli rajši. Ali pa energetsko saniraj objekt.

Jaz za 160m2 z dvema gospodinjstvoma v najhujši zimi porabim max 30kWh. Če spustim temperaturo prostorov iz 24st na 19st in poskrbim, da obratuje najnujnejše bo poraba več kot razpolovljena razpolovljena. Kar pomeni, da z 40kWh hranilnikom lahko laufam 3 dni celo bajto. Sem pa tja pa vsake par dni pri nas tudi pozimi posije sonce. Februarja proizvede skoraj vsak dan med 30-70kWh. Januarja skoraj vse dni med 20-50kWh. Moja analiza kaže, da moram jaz premostiti maksimalno 3 dni nekajkrat na leto.
bozgom
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 357
273
0

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a bozgom »

Apolon napisal/-a: 03 Jun 2022, 20:45
bozgom napisal/-a: 03 Jun 2022, 20:14 Ti to resno? V hudi zimi porabim tam 60-80 kWh električne energije dnevno. Se mi zaradi novo zapadlega snega proizvede čisto nulo. Kakšen zalogovnik bi po tvojem potreboval, če mi je npr. februarja 2018 SE cel mesec proizvedla natančno nič kWh energije?

PS če že, potem nek primeren električni agregat na fosilno gorivo in seveda ustrezna zaloga goriva.
Kaj imaš grad z 1m debelimi kamnitimi neizoliranimi zidovi z okni iz 16 stoletja? 80kWh? Prodaj in se preseli rajši. Ali pa energetsko saniraj objekt.

Jaz za 160m2 z dvema gospodinjstvoma v najhujši zimi porabim max 30kWh. Če spustim temperaturo prostorov iz 24st na 19st in poskrbim, da obratuje najnujnejše bo poraba več kot razpolovljena razpolovljena. Kar pomeni, da z 40kWh hranilnikom lahko laufam 3 dni celo bajto. Sem pa tja pa vsake par dni pri nas tudi pozimi posije sonce. Februarja proizvede skoraj vsak dan med 30-70kWh. Januarja skoraj vse dni med 20-50kWh. Moja analiza kaže, da moram jaz premostiti maksimalno 3 dni nekajkrat na leto.
Blagor tebi! Imam povsem povprečno hišo 60+let staro, katera je toplotno sanirana. Za ogrevanje in sanitarno vodo porabim med 5000 in 5500 kWh energije, za ostalo pa še tam 4500 kWh. Za vse to mi zadostuje 9 kVA močna SE. Poleti mi proizvede mah 65 kWh/na dan, pozimi pa max 35 kWh/dan. Seveda pa je pozimi tam 290 kWh/mesec in poleti tudi 1400 kWh/mesec.
Ne vem, če imam grad, navajam pa realne podatke.
technic
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2231
1173
395

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a technic »

bozgom napisal/-a: 03 Jun 2022, 20:14 Ti to resno?
Slika
Uporabniški avatar
Likalnik
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 425
Kraj: Gorenjska
Avto: Tesla 3 Performance
175
236

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a Likalnik »

bozgom napisal/-a: 03 Jun 2022, 21:39
Apolon napisal/-a: 03 Jun 2022, 20:45
bozgom napisal/-a: 03 Jun 2022, 20:14 Ti to resno? V hudi zimi porabim tam 60-80 kWh električne energije dnevno. Se mi zaradi novo zapadlega snega proizvede čisto nulo. Kakšen zalogovnik bi po tvojem potreboval, če mi je npr. februarja 2018 SE cel mesec proizvedla natančno nič kWh energije?

PS če že, potem nek primeren električni agregat na fosilno gorivo in seveda ustrezna zaloga goriva.
Kaj imaš grad z 1m debelimi kamnitimi neizoliranimi zidovi z okni iz 16 stoletja? 80kWh? Prodaj in se preseli rajši. Ali pa energetsko saniraj objekt.

Jaz za 160m2 z dvema gospodinjstvoma v najhujši zimi porabim max 30kWh. Če spustim temperaturo prostorov iz 24st na 19st in poskrbim, da obratuje najnujnejše bo poraba več kot razpolovljena razpolovljena. Kar pomeni, da z 40kWh hranilnikom lahko laufam 3 dni celo bajto. Sem pa tja pa vsake par dni pri nas tudi pozimi posije sonce. Februarja proizvede skoraj vsak dan med 30-70kWh. Januarja skoraj vse dni med 20-50kWh. Moja analiza kaže, da moram jaz premostiti maksimalno 3 dni nekajkrat na leto.
Blagor tebi! Imam povsem povprečno hišo 60+let staro, katera je toplotno sanirana. Za ogrevanje in sanitarno vodo porabim med 5000 in 5500 kWh energije, za ostalo pa še tam 4500 kWh. Za vse to mi zadostuje 9 kVA močna SE. Poleti mi proizvede mah 65 kWh/na dan, pozimi pa max 35 kWh/dan. Seveda pa je pozimi tam 290 kWh/mesec in poleti tudi 1400 kWh/mesec.
Ne vem, če imam grad, navajam pa realne podatke.
potem imaš zelo podobno kot jaz...hiša stara 60+let, toplotno sanirana...na leto porabim cca 4500kWh elektrike....brez ogrevanja ker je le ta še na olje...imam samo TČ za SV.
sicer ne vem kolki m2 imaš veliko hišo...ampak jaz imam 140m2...in nekako računam da bom s TČ za ogrevanje porabil 5000kwh energije.
prosim za info kako močno TČ ima? in katero?
sam sem v precepu ali vzeti Kronoterm 6kw ali 9kw....monter in tudi sam prodajalec/svetovalec v Kronotermu pravijo, da je 6kw dovolj
bozgom
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 357
273
0

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a bozgom »

Sam imam NIBE F2120-16. Njena deklarirana moč je 12 kW. Ker se ogrevam z radiatorji imam poleg zalogovnik 300l. TČ je izbrana tako, da mi tudi pri -15°C zagotavlja vsaj 9 kW, kolikor je takrat ocena izgube energije skozi ovoj stavbe in da večino časa deluje med 55 in 65% močjo, ko je njen izkoristek najboljši. Sama TČ ima med 6 in 8 vklopov dnevno in obratuje med 14 in 18 ur. Ker ni podhranjena pri moči mi omogoča, da med 23 in 10 uro deluje z nekaj nižjo močjo, saj je zaradi nizkih temperatur takrat COP slabši, pa tudi obremenjena bi bila bolj (življenjska doba, okvare...). Imam pa ET merjene energije, tako da nimam nižje tarife.
TČ moči 6 kW se dajejo na NEH novogradnje s talnim ogrevanjem in prisilnim prezračevanjem. Če pa še veš, da je najboljši izkoristek sodobnih inverterskih TČ v območju med 50 in 70% obremenitve potem je treba moč TČ izbrati tako, da bo takrat ko bo zunaj npr. -2°C delal v teh meja moči. Zame je npr. povprečna temp. za december -1,8°C in jan. -2,8°C.
darjan, Likalnik
Uporabniški avatar
Likalnik
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 425
Kraj: Gorenjska
Avto: Tesla 3 Performance
175
236

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a Likalnik »

Starši imajo isto Nibe F2120-16...cca 180m2...nekaj izolacijo in dvoslojna okna...prav tako, dva gospodinjstva in radiatorsko ogrevanje
za moje potrebe je to premočno.
bozgom
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 357
273
0

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a bozgom »

Potrebno moč TČ lahko približno oceniš tako, da npr. porabo kurilnega olja v januarju pomnožiš z 10 in deliš s številom obratovalnih ur gorilnika v mesecu. Če si januarja letos porabil npr. 400 l olja in ti je gorilec deloval 300 ur potem bi potreboval TČ 13 kW. Če pa si se z oljem ogreval na urnike (npr- 6...22) bi pa bila dovolj TČ moči 9 kW, če bo delovala 24/7. Ti pa mora dati moč 9 kW pri npr. -13°C in ne pri +2°C (ali celo +7°C) kot imajo TČ deklarirano nazivno moč.
darjan
Uporabniški avatar
Likalnik
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 425
Kraj: Gorenjska
Avto: Tesla 3 Performance
175
236

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a Likalnik »

Živjo, rabil bi pomoč pri nastavitvi adaptivne krivulje.
Imam priklopljeno Kronoterm TČ dva dni...ko sem bil še na olju sem bil navajen, da ko pride temperatura v stanovanju na željeno temperaturo se peč ustavi.
Tu pri TČ so pa te pametne nastavitve in vse skupaj dela drugače....imam zunanje tipalo, notranji sobni termostat s katerim uravnavam temperaturo.

Nastavil sem na 22C...TČ je dosegla to temperaturo ampak ona še kar dela...klical sem na Kronoterm kjer so mi rekli, da je to zaradi krivulje (naj bi bila nastavljena 1C odmika...kar pomeni, če nastavim na 22C bo TČ ogrela do 23C...zakaj ta odmik? se ga rabi?)

vem, da se za to krivuljo, da se sistem in jaz naučiva rabi kar nekaj časa...lahko pač to krivuljo ugasnem in dela TČ glede na temperaturo katera je nastavljena...vendar so mi v Kronotermu svetovali, da je bolj racionalno s krivuljo.

Mi lahko kdo razloži glede te krivulje, kako jo nastaviti....v aplikaciji imam dva grafa...enega za do +15C (dv je nastavljen na +43C) in drugega ta do -15C (dv je nastavljen na +65C)

naj povem, da imam pol stanovanja v talnem gretju in drugo polovico v radijatorjih....tako, da imam dva kroga in dva termostata (talno gretje ima svoj termostat kjer nastavim temperaturo do koliko mi naj ogreje tisti del stanovanja in to je to) drugi del stanovanja (radijatorji) ima pa Kronoterm termostat....in tu je potrebno nastaviti to krivuljo.

Težava je v tem, da TČ non stop dela...danes recimo je delala celo noč...predvidevam, da za to ker lovi tistih 23C...trenutno je notri 22,5C in ni nič videti, da bi šlo kaj višje...ker 22,5C je bilo tudi včeraj zvečer.

Včeraj sem recimo izklopil to krivuljo in se je TČ ustavila....očitno jo je treba nastaviti...mi lahko kdo laično razloži na kakšen način?
Uporabniški avatar
mtech7
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 233
Kraj: Kamnik
Avto: TeslaS 17
150
85

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a mtech7 »

Prvo pozabi na olje in vse kar si vedel za tisto ogrevanje.

Toplotna naj čim več časa dela, saj bo tako stošek nižji.

Ob hladnih in vlažnih dneh se zna zgoditi, da bo (pravilno nastavljena) delala 24 ur, z vmesnimi odtaljevanji zunanje enote, kar te bo še precej bolj živciralo, kot sedaj.

Poraba v zimskem času bo visoka, mogoče višja, kot si predstavljaš. Bo pa povprečje tako, kot so ti predstavili, tako da bo sigurno prihranek.

Krivuljo naj ti pomaga nastaviti monter, ker je precej odvisna od navad in pa specifike objekta. S temi nastavitvami se malo loviš prvo leto, potem pa pozabiš.
warpedone, FV-EV
Uporabniški avatar
Likalnik
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 425
Kraj: Gorenjska
Avto: Tesla 3 Performance
175
236

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a Likalnik »

hvala za te informacije....ampak sem ravno izvedel, da imam še druge težave s TČ.
Uglavnem...imam stanovanje v enem nadstropju....polovica stanovanja so radiatorji katere upravlja sobni Kronoterm termostat.
Druga polovica je pa talno gretje katere upravlja moj hišni brezžični termostat.
Monter mi je nastavil samo en ogrevalni krog (pravi, da je to v redu) na Kronotermu so mi rekli, da bi morala biti dva.
ugotovil sem, da talno gretje ni povezano s TČ in če hočem ogreti s talnim gretje eno polovico stanovanja mi TČ ne deluje...TČ deluje, če se vklopi radijatorsko ogrevanje....zakaj monter ni zvezal termostata od talnega gretja z TČ ne vem.

V praksi trenutno deluje moj ogrevalni sistem tako:
TČ po krivulji vzdržuje toplotno v radiatorjih na željenih 22-23C....ker je pač vse v enem štuku gre ta toplota tudi v drugi del stanovanja (spalni) in mi na ta način ogreje tudi ta del....tako, da talno sploh ne deluje in je ves čas izklopljeno, ker je pač željena temperatura 22C presežena. Kar pa ni v redu, da s parimi radijatorji ogrevam celo stanovanje.

po mojem mnenju bi moral imeti nastavljeno tako, da TČ ogreva non stop talno gretje (ker je nižja temperatura DV), in ko se pokaže potreba se dodatno vklopijo v drugih prostorih še radijatorji...talno gretje rabi dalj časa, da se segreje zato ni primerno na on/off sistem kot so pa radijatorji.

kako imate nastavljeni ostali kateri imate radijatorje in talno....kot rečeno ne vem zakaj je monter nastavil na ta način oziroma zakaj ni talnega gretja povezal z TČ
alfy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2425
Kraj: Koper
Avto: i3 94 rex in Tesla🤦
1341
990

Re: KATERA TOPLOTNA ČRPALKA V 2022

Odgovor Napisal/-a alfy »

Kaj pa če bi imel zalogovnik in vlekel ven dve veji, eno za talno na sredini zalogovnika in za radiatorje na vrhu, kjer je višja temperatura vode?
Odgovori
  • Similar Topics
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Vrni se na “Obnovljivi viri energije”