Zavrnjeno soglasje za SE

Sončne elektrarne, vetrne elektrarne, male hidro elektrarne,...
Odgovori
You2me
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 58
Kraj: Ljubljana
Avto: Kona 2019
41
15

Re: Zavrnjeno soglasje za SE

Odgovor Napisal/-a You2me »

You2me napisal/-a: 22 Apr 2022, 09:54 V veliki večini so kriva nihanja napetosti zaradi SE, zato se tudi elektro odloči izvesti meritve predenj se za določeno SE izda soglasje, SE Inverter dvigne napetost na 245v ali jo pa NI in to trafo postaja zazna, in dvigne napetost ali jo pa spusti. Da se pa to rešiti s posodobitvijo trafo postaje, kar pa stane.
V veliki večini Ni pomembno koliko SE je na mreži, važna je kakovost dobavljive elektrike, in seveda odjem !!!
Še TO
1 SE v omrežju ima 235v
2 SE v omrežju ima 237v
3 SE v omrežju ima 239v
4 SE v omrežju ima 241v
5 5E v omrežju ima 243v
....
....
Vsaka SE dvigne napetost za cc 1v in jo tudi na hitro spusti !!!
Da ne omenjam jalovo moč.......in izgube na trafo postaji.....in kratkostični tok.
bozgom
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 357
273
0

Re: Zavrnjeno soglasje za SE

Odgovor Napisal/-a bozgom »

You2me napisal/-a: 22 Apr 2022, 10:01
You2me napisal/-a: 22 Apr 2022, 09:54 V veliki večini so kriva nihanja napetosti zaradi SE, zato se tudi elektro odloči izvesti meritve predenj se za določeno SE izda soglasje, SE Inverter dvigne napetost na 245v ali jo pa NI in to trafo postaja zazna, in dvigne napetost ali jo pa spusti. Da se pa to rešiti s posodobitvijo trafo postaje, kar pa stane.
V veliki večini Ni pomembno koliko SE je na mreži, važna je kakovost dobavljive elektrike, in seveda odjem !!!
Še TO
1 SE v omrežju ima 235v
2 SE v omrežju ima 237v
3 SE v omrežju ima 239v
4 SE v omrežju ima 241v
5 5E v omrežju ima 243v
....
....
Vsaka SE dvigne napetost za cc 1v in jo tudi na hitro spusti !!!
Da ne omenjam jalovo moč.......in izgube na trafo postaji.....in kratkostični tok.
SE nič ne spušča in/ali dviga napetosti. Kratkostični tok npr. 11 kWp SE proti VN strani transformatorja je p...dim. Jalova energija pa tudi temu primerna.
Problem sicer je res v napetosti in zapisano glede dviga napetosti z rastjo števila SE drži. Je pa dejanski problem v električnem toku. Ta je namreč tako čuden, da teče le od tam kjer je višja napetost do tja kjer je nižja napetost. Ker nam mora distributer na hišnem priključku zagotavljati električno energijo v določenih napetostnih okvirih se mora napetost na trafo postaji tako dvigniti, da tudi če ni priključene nobene SE tudi zadnji porabnik na nekem kablu dobi ustrezno kvaliteto. Trafo je nastavljen npr. na 240 V zadnji porabnik pa dobi npr. 210 V. Sedaj pa ta zadnji porabnik priključi SE. Da bo tok stekel do trafa mora SE dajati vsaj 240 V+padec napetosti na kablovodu kar je skupaj 240-210= 30 V. Torej bo zadnji porabnik imel napetost na vtičnicah 270 V, kar pa je občutno preveč.
In pri večjih dolžinah kablov se lahko kar hitro zgodi, da je potrebna napetost na trafu previsoka, kljub temu da še niti slučajno ni preobremenjen glede moči SE.
Matej24, warpedone, davrog10, Nejccc, hribovc0601, FV-EV
Uporabniški avatar
DeCoRawr
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6561
Avto: Kona 64_2018
3495
595

Re: Zavrnjeno soglasje za SE

Odgovor Napisal/-a DeCoRawr »

"Torej bo zadnji porabnik imel napetost na vtičnicah 270 V, kar pa je občutno preveč."

Pač SE od sebe ne bo dala take napetosti ker ima zaščite. Kar se bo zgodilo je da se bo napetost povečala do neke točke in če bodo sosedi porabili bo proizvaja, drugače pa bo proizvajala z zmanjšano močjo.

Primerjal si samo razliko med trafo in zadnjim. Ampak omrežje je veriga ;)
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3562
Kraj: Topolšica
Avto: ZOE 38 i,leaf 35,e-imt 24,PW 21+15+8 kWh
3095
1614

Re: Zavrnjeno soglasje za SE

Odgovor Napisal/-a pirpy »

Pri nas so do nedavnega bile 3 x 80 A varovalke na trafo postaji, ki napaja 10 hiš z 3x 25 A varovalkami in nikoli ni bilo težav.
Mislim da lahko vsak izračuna da te varovalke nebi izdrže 10 elektrarn .
matija, FV-EV
Hanzi
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2206
Avto: Y RWD, Kona 39
601
1781

Re: Zavrnjeno soglasje za SE

Odgovor Napisal/-a Hanzi »

Pri nas pa enake varovalke 20+ his. In je ze "potrgal" varovalke v nedeljo dopoldan.
Lahko da so jih menjali za.mocnejso, takrat sem bil za hrbtom desovcu pri trafotu in so bile take notri.
In dvomim da bodo vec kot tri elektratne dovolili na tej liniji.
2 ze stojita, za tretjo imam jaz soglasje....
Kuoujes Teslo?
Bi jo kupil.ceneje?
https://ts.la/irma671472
iMark
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 240
Avto: ID.4 GTX
102
8

Re: Zavrnjeno soglasje za SE

Odgovor Napisal/-a iMark »

Jaz sem imel napisano, da je izdelan model NN omrežja in izveden izračun možnosti vključitve novega proizvodnega vira za merilno mesto, ki je pokazal, da je stacionarni porast napetosti višji od 3%. Možen priklop pa bo po ureditvi nizkonapetostnega omrežja po veljavnih kriterijih za gradnjo NNO oziroma po izgradnji nove TP 20/0,4 kV in prevezavi odjemalcev
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5256
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6115
4001

Re: Zavrnjeno soglasje za SE

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

macek napisal/-a: 22 Apr 2022, 05:31
- 2017 ko sem instaliral SE, so mi vsi govorili stran vržen gnar, in na veliko pametovali kako bodo paneli izgubili na moči, vsake dve leti jih je potrebno oprati in delujejo kot NOVI !!!
- Do poljetja se mi bo SE v celoti izplačala, ker sem jo postavil v samogradnji, takrat podjetij, ki bi imelo kaj pojma NI bilo !!
Bili so časi ko so se smejali, ne samo leta 2009-12 ampak tudi 2016 oz 2017 ko si ti gradil, pa še do lani in letos se je našel kdo zelo pameten, ki pa danes stoka, zakaj ne dobi soglasja. Edino kar ne drži je to da 2017 nebi nihče imel pojma, morda le nisi iskal pri pravih ponudbe ali pa bil preškrt za plačat. No če si sam naredil v samogradnji si pa itak zmagal, materijal plus nekaj dobrega za zdravje, kar je dvakrat plačano :tup:
dunda
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 147
Kraj: Kamnik
Avto: Mazda CX-5
84
163

Re: Zavrnjeno soglasje za SE

Odgovor Napisal/-a dunda »

Iz Elektra so mi odgovorili, da lahko dobimo soglasje samo za 4 kW SE.
Naj bi izvedli analizo in je bila najvišja napetost 250 V, zato pač omejitev. Sam ne vem, kakšni so tehnični pogoji in možnosti, se pa sprašujem, kaj je sedaj v praksi zame najbolj smiselno. Po vsej verjetnosti bom zadevo vseeno zagrabil (bolje vrabec v roki kot golob na strehi). Gen-I mi je sedaj predlagal, da na streho damo 6,5 kW, nisem pa možakarja čisto razumel, kaj to pomeni. Naj bi bilo treba še nekaj dodati pred razsmernik? Investicija v hranilnik se mi zdi v tem trenutku še previsoka (nimam še EV, niti TČ in je poraba relativno zmerna), vseeno pa si ne bi rad zaprl vrat za naprej. Približno se vidi, kam se zadeva obrača.
Predlogi mojstrov? Je sploh smiselna pritožba, razen tarnanja, ki pa ne bo veliko pomenilo? Jebemu sunce, pred leti smo sami plačali 500 metrov kabla in položitve od trafota do hiše, sedaj pa takole.
Uporabniški avatar
DeCoRawr
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6561
Avto: Kona 64_2018
3495
595

Re: Zavrnjeno soglasje za SE

Odgovor Napisal/-a DeCoRawr »

Vsekakor daj več kot 4kW na streho, ker tistih par % časa ko bi oddajalo max kolkor maš panelov je itak brezveze. Torej daj 6,5kW brez hranilnika.

Nekaj porabi hiša in še vedno lahko oddajaš do 4kW.
dunda
dunda
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 147
Kraj: Kamnik
Avto: Mazda CX-5
84
163

Re: Zavrnjeno soglasje za SE

Odgovor Napisal/-a dunda »

Tnx. Tudi po prvem pivu se vse bolj nagibam (k tvojemu predlogu, ne k tlem).
Je še na kaj dobro misliti sedaj, da bo z morebitno vgradnjo hranilnika kasneje čim manj dela/težav/stroškov?
Hanzi
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2206
Avto: Y RWD, Kona 39
601
1781

Re: Zavrnjeno soglasje za SE

Odgovor Napisal/-a Hanzi »

Ja, hibridni razsmernik ze sedaj. Sucer ga bos moral menjat takrat.
Kuoujes Teslo?
Bi jo kupil.ceneje?
https://ts.la/irma671472
You2me
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 58
Kraj: Ljubljana
Avto: Kona 2019
41
15

Re: Zavrnjeno soglasje za SE

Odgovor Napisal/-a You2me »

Tudi sosed je dobil soglasje za 5kw, razlog navedbe preveliko število SE na trafo postaji.
Po pogovoru z odgovorno osebo, ki je izjavil, da je še na voljo prostora za cc 5 SE na postaji, odločili so se, da
bodo malo razdrobili, tako da bo še ostali imeli možnost SE, ne pa večjih moči kot 5 kw, kar naj bi bilo dovolj za
manjšo stanovanjsko hišo.

LP: ;)
Matej
Simon
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2727
Kraj: Ljubljana
Avto: ZOE R135
1394
1263

Re: Zavrnjeno soglasje za SE

Odgovor Napisal/-a Simon »

Je za razmislit in preračunat, če se investicija v tako majhno SE sploh izplača, ker potemtakem bi drugo polovico porabe EE moral plačevati po ET namesto po NT, ko se EV polni ponoči.
Uporabniški avatar
edi-b
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1249
Kraj: Laško
Avto: Hyundai kona EV 64
1241
1672

Re: Zavrnjeno soglasje za SE

Odgovor Napisal/-a edi-b »

Splača se samo, če poraba ob teh omejitvah, ne bo bistveno večja od proizvodnje in to na daljši rok. Vprašanje kdaj se bo urejalo omrežje da bodo možne širitve MSE, pa še to bodo drugi pogoji. Verjetno bo prej opcija širitve z otočno SE
toplotna že 23 let + MSE 7 let in 2022 na 16 kW + BEV Kona 2019 in Corsa 2021
Sebastijan
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 451
Kraj: Slovenska bistrica
Avto: Renault ZOE
193
1712

Re: Zavrnjeno soglasje za SE

Odgovor Napisal/-a Sebastijan »

5kWh je tako mišljena oddaja v omrežje. Elektrarna je lahko večja. Večja elektrarna recimo za 10kW panelov bo večino svetlega dneva lahko oddajala v omrežje teh 5kW, tako da zna pridelati dovolj za neko povprečno hišo.
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5256
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6115
4001

Re: Zavrnjeno soglasje za SE

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

dunda napisal/-a: 20 Maj 2022, 11:10 Tnx. Tudi po prvem pivu se vse bolj nagibam (k tvojemu predlogu, ne k tlem).
Je še na kaj dobro misliti sedaj, da bo z morebitno vgradnjo hranilnika kasneje čim manj dela/težav/stroškov?
Jaz bi si na tvojem mestu omislil močnejšo elektrarno in že zdaj vgradil tak razsmernik, da kasneje lahko nanj priklopiš hranilnik, če se boš zanj odločil čez tri leta. Moj predlog je razsmernik SUN-2000-10KTL-M1 in za začetek najmanj 7kWp modulov oziroma jaz bi naredil kar takoj 11kWp modulov, ker investicija ne bo bistveno višja kot če delaš pod 10kWp elektrarno, si pa s tem tudi jeseni in pozimi v dobri formi pri proizvodnji in oddajanju 4kWp. Kasneje pa kadarkoli si zaželiš dodaš hranilnik LUNA2000.
dunda, Simon
josephe
Prispevkov: 2
Kraj: Čužnja vas

Re: Zavrnjeno soglasje za SE

Odgovor Napisal/-a josephe »

Da ne odpiram nove teme, bom izkoristil kar to.

Zanima me ali obstaja kakšna opcija, da bi imel SE v dolenjski regiji, proizvedeno el. pa bi koristil v LJ regiji ?

LP
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5256
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6115
4001

Re: Zavrnjeno soglasje za SE

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

josephe napisal/-a: 21 Maj 2022, 13:56 Da ne odpiram nove teme, bom izkoristil kar to.

Zanima me ali obstaja kakšna opcija, da bi imel SE v dolenjski regiji, proizvedeno el. pa bi koristil v LJ regiji ?

LP
Edino Suncontract, greš v njihovo bilančno skupino z obema odjemnima mestoma in lahko poljubno prenašaš.
MIRANRR
Apolon
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2293
Avto: Bicikl
784
793

Re: Zavrnjeno soglasje za SE

Odgovor Napisal/-a Apolon »

FV-EV napisal/-a: 21 Maj 2022, 14:02
josephe napisal/-a: 21 Maj 2022, 13:56 Da ne odpiram nove teme, bom izkoristil kar to.

Zanima me ali obstaja kakšna opcija, da bi imel SE v dolenjski regiji, proizvedeno el. pa bi koristil v LJ regiji ?

LP
Edino Suncontract, greš v njihovo bilančno skupino z obema odjemnima mestoma in lahko poljubno prenašaš.
Samo potem boš plačeval omrežnino za popolnoma vso proizvedeno energijo, ki jo boš koristil na drugi lokaciji. Brezveze.
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5256
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6115
4001

Re: Zavrnjeno soglasje za SE

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Apolon napisal/-a: 21 Maj 2022, 14:05
FV-EV napisal/-a: 21 Maj 2022, 14:02
josephe napisal/-a: 21 Maj 2022, 13:56 Da ne odpiram nove teme, bom izkoristil kar to.

Zanima me ali obstaja kakšna opcija, da bi imel SE v dolenjski regiji, proizvedeno el. pa bi koristil v LJ regiji ?

LP
Edino Suncontract, greš v njihovo bilančno skupino z obema odjemnima mestoma in lahko poljubno prenašaš.
Samo potem boš plačeval omrežnino za popolnoma vso proizvedeno energijo, ki jo boš koristil na drugi lokaciji. Brezveze.
Ne vem zakaj se morate nekateri obregnit ob vsakogar :envy: Živi svoje življenje in pusti drugim živeti po njihovem prepričanju, Če nimaš odgovora na njegovo vprašanje se drži bontona ali bodi vsaj vljuden in se ne oglašaj. Človek si iz kakšrnegakoli razloga že, ki tebe in mene niti ne briga, želi prenašati energijo, in je vprašal, če je možno. Kaj je pri njegovem vprašanju brezveze? Če ti ne vidiš koristi, jo on vidi s kakega drugega zornega kota :bang:
Avrelij, Halon, se-ma, Sebastijan, pirpy, Nejccc
Odgovori
  • Similar Topics
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Vrni se na “Obnovljivi viri energije”