Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Sončne elektrarne, vetrne elektrarne, male hidro elektrarne,...
kose19
Prispevkov: 4

Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a kose19 »

Pozdravljeni,

ali je že kdo priklopil solaredge inverter direkt na števec v PMO?
Števci imajo možnost komunikacije preko MODBUS in rabil bi nastaviti števec, da bi skomuniciral z inverterjem.

Hvala za uporabne informacije.
rgornik
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 992
Kraj: Dragomelj
Avto: pešhonda
712
275

Re: Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a rgornik »

kose19 napisal/-a: 23 Jun 2022, 09:48 Pozdravljeni,

ali je že kdo priklopil solaredge inverter direkt na števec v PMO?
Števci imajo možnost komunikacije preko MODBUS in rabil bi nastaviti števec, da bi skomuniciral z inverterjem.

Hvala za uporabne informacije.
Kar ti Solaredge dovoljuje, najdeš pod dokumenti, objavljenimi na https://www.solaredge.com/products/pv-inverters#/
OVE, OVE, OVE
kose19
Prispevkov: 4

Re: Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a kose19 »

To sem v glavnem use že prebrakal. Bolj me zanima, če je komu to uspelo realizirat.
rgornik
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 992
Kraj: Dragomelj
Avto: pešhonda
712
275

Re: Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a rgornik »

kose19 napisal/-a: 23 Jun 2022, 14:48 To sem v glavnem use že prebrakal. Bolj me zanima, če je komu to uspelo realizirat.
Tako čez palec bi rekel, da ja. Drugo vprašanje pa je, kako bi ti to sploh koristilo, kaj bi to pomenilo za delovanje razsmernika in ali če ti Elektro to sploh dopusti. V nekaterih soglasjih so sicer zahtevali direktni priklop preko UTP, vendar tega že vsaj eno leto v praksi nisem videl. Žal pa glede samega postopka nastavitve več kot to ne znam povedat, saj je praksa takšna, da se razsmernik konfigurira glede na državo, na primorskem nastaviš še karakteristike jalove moči in je to to. Drugo vozi sam (razen če dodajaš še kakšne energy metre itd.), razen ko moraš potem prilagajat krivulje zaradi nestabilnosti omrežja itd. Ampak to bo morda znal kaj več povedat @FV-EV
OVE, OVE, OVE
kose19
Prispevkov: 4

Re: Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a kose19 »

Saj kot energy meter bi uporabil. S tem držiš oddajo energije na maksimum, če je seveda elektrarna močnejša.
Če dodam svoj števec in ga uporabim kot energy meter se elektro strinja.
Proizvodnja=lastna poraba+max. oddaja v omrežje
rgornik
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 992
Kraj: Dragomelj
Avto: pešhonda
712
275

Re: Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a rgornik »

kose19 napisal/-a: 23 Jun 2022, 17:10 Saj kot energy meter bi uporabil. S tem držiš oddajo energije na maksimum, če je seveda elektrarna močnejša.
Če dodam svoj števec in ga uporabim kot energy meter se elektro strinja.
Proizvodnja=lastna poraba+max. oddaja v omrežje
Tu nimaš potem noben problem. Preprosto pogledaš, kateri energy meter vežeš na solaredge, prilagodiš nastavitve le-temu in to je to. Opozarjam pa, da večina energy metrov reagira na spremembe v porabi hiše prepočasi in imaš lahko predvsem pomladi problem, da ti bo elektro števec metal ven varovalke, saj so Iskre zelo občutljive oz. hitre. Drugi proizvajalci imajo to bolje rešeno in se potem tudi izklopi ne dogajajo (ravno pogosto).
OVE, OVE, OVE
kose19
Prispevkov: 4

Re: Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a kose19 »

Saj zato, imam števec ki mi ga je kolega prinesel iz elektra. Najprej bi tega poskusil, ker sem ga ravno zastonj dobil, vkolikor mi ne uspe bom pa vzel tokovnike in meter.
Daniel
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 15
1
0

Re: Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a Daniel »

rgornik napisal/-a: 24 Jun 2022, 14:05
kose19 napisal/-a: 23 Jun 2022, 17:10 Saj kot energy meter bi uporabil. S tem držiš oddajo energije na maksimum, če je seveda elektrarna močnejša.
Če dodam svoj števec in ga uporabim kot energy meter se elektro strinja.
Proizvodnja=lastna poraba+max. oddaja v omrežje
Tu nimaš potem noben problem. Preprosto pogledaš, kateri energy meter vežeš na solaredge, prilagodiš nastavitve le-temu in to je to. Opozarjam pa, da večina energy metrov reagira na spremembe v porabi hiše prepočasi in imaš lahko predvsem pomladi problem, da ti bo elektro števec metal ven varovalke, saj so Iskre zelo občutljive oz. hitre. Drugi proizvajalci imajo to bolje rešeno in se potem tudi izklopi ne dogajajo (ravno pogosto).
Mogoče kakšna informacija kateri števci so bolj počasne sorte? Meni bi radi montirali Noark energy meter z Solaredge razsmernikom (ki jih je trenutno zmanjkalo, 25 model).
rgornik
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 992
Kraj: Dragomelj
Avto: pešhonda
712
275

Re: Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a rgornik »

Noark bi moral biti dovolj odziven. Težko pa trdim za 100%
OVE, OVE, OVE
Daniel
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 15
1
0

Re: Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a Daniel »

No, bomo hitro videli, jutri je montaža, priklop pa, ko še elektro uredi preselitev omarice.
nteam
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 372
Kraj: Ljubljana
Avto: Born 77 kWh
225
267

Re: Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a nteam »

Jaz imam Noark Ex9EMS 3p 4M 100A MO 2T že skoraj leto in pol in deluje povsem OK - tudi nobenih bistvenih odstopanj v primerjavi s števcem Elektro LJ.
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3562
Kraj: Topolšica
Avto: ZOE 38 i,leaf 35,e-imt 24,PW 21+15+8 kWh
3095
1614

Re: Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a pirpy »

Tudi jaz imam noark, razsmernik pobere podatke večkrat na sekundo.
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5256
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6115
3999

Re: Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Kdor še vedno gradi elektrarne s SolarEdgevimi komponentami, so ti konkurenčni nadomestki SolarEdgevem original metru kot so npr. 100A NOARK, INEPRO, KLEFR povsem dobri in dokaj točni. Redkokdaj v praksi sem opazil, da bi bilo opazno odstopanje. Vsekako je pa ključni in umerjen števec le distribucijski in ostali so le informativni - v praksi več kot kakšen odstotek nebi smelo biti. Monterji veliko raje montirajo te nadomestke, ker imajo z njimi manj dela (napajajo se sami direktno iz faz) ni potrebe po dodatni varovalki in tokovnikih in še trikrat cenejši so.
Nejccc, pirpy, bvs, Apolon, Halon
gmar
Prispevkov: 5
1
0

Re: Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a gmar »

Je mogoče kdo uspel povezati Iskra Am550 s Solaredge razsmernikom? Ta števec mi je namreč elektro vgradil in glede na navedbe proizvajalca, naj bi to bilo možno, elektro pa pravi, da ni. Potem ne preostane drugega kot, da se vgradi še en lasten števec, žalost.
dunda
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 147
Kraj: Kamnik
Avto: Mazda CX-5
84
163

Re: Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a dunda »

Če se ne motim, je pri nas točno takšna kombinacija. SolarEdge razsmernik, v elektroomarici pa (novo vgrajeni) Iskrin AM550.
gmar
Prispevkov: 5
1
0

Re: Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a gmar »

A števec je od Elektra? Je uradno dovolil, da se ta povezava napravi? Kdo vam je pa povezavo med števcem in razsmernikom uredil?
Halogen
dunda
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 147
Kraj: Kamnik
Avto: Mazda CX-5
84
163

Re: Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a dunda »

Seveda, števec je montiral Elektro. Se mi zdi, da je bilo celo rečeno, da večina za sončnice sedaj montirajo ta tip števca.
Montažo so pa naredili Gen-I (oziroma njihovi podizvajalci).
gmar
Prispevkov: 5
1
0

Re: Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a gmar »

Bi mogoče lahko zaupal kater elektro je dopustil in kater izvajalec je to realiziral? Meni vsi, ki jih sprašujem o tem, to apriori odklanjajo, češ da njih števec se ne sme nič tikati.
spaceONE
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 147
66
29

Re: Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a spaceONE »

:Kakšna je razlika pri podatkih iz mojelektro.si in temi števci? Razen, da je odčitavanje bolj natančno na pram 15 minut na mojelektro. Kaj omogočajo števci več?
dunda
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 147
Kraj: Kamnik
Avto: Mazda CX-5
84
163

Re: Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a dunda »

gmar napisal/-a: 26 Okt 2022, 18:24 Bi mogoče lahko zaupal kater elektro je dopustil in kater izvajalec je to realiziral? Meni vsi, ki jih sprašujem o tem, to apriori odklanjajo, češ da njih števec se ne sme nič tikati.
Mogoče česa ne razumem. Ampak iz razsmernika gredo kabli v omarico in zagotovo je to nekako vezano tudi na števec (sedaj, če je kaj vmes (stikalo/karkoli), pa pojma nimam). Razsmernik je SolarEdge (kot večina danes), števec pa je sedaj Iskra AM550 (vgradil Elektro Ljubljana, saj so morali zamenjati starega).
Itak mora to biti v soglasju z Elektrom, saj oni tudi pridejo odpret omarico in vstavijo števec, kakršnega pač želijo. Tisti del okrog razsmernika pa uredijo tisti od sončnice.
Ali se mogoče nisva razumela?
Odgovori
  • Similar Topics
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Vrni se na “Obnovljivi viri energije”