Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Sončne elektrarne, vetrne elektrarne, male hidro elektrarne,...
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3569
Kraj: Topolšica
Avto: Zoe,Leaf
3122
1621

Re: Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a pirpy »

@spaceONE
modbus števec se primarno uporablja za omejitev moči oddajanja energije v omrežje, da lahko izkoristimo elektrarno, če je večja kot pa imamo dovoljenje saj v nasprotnem primeru je potrebno omejiti moč na razsmerniku in tako izgubljamo energijo.
Če omejimo moč na razsmerniku nam 16 kW elektrarna nikoli ne bo dajala 16 kW ampak toliko kot imamo dovoljenje .
Če pa imamo modbus meter pa razsmernik gleda koliko gre v omrežje in poveča moč, da pokrije domačo porabo
@dunda
beri zgoraj.
Elektro števec ne more nadomestiti modbus metra.
DeCoRawr, spaceONE
gmar
Prispevkov: 5
1
0

Re: Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a gmar »

Men se gre sam to, da je proizvodnja in poraba vidna znotraj ene aplikacije.

Mislim, da sva se vse razumela, edino jaz s to željo naletim na gluha ušesa.

Am550 naj bi podpiral modbus komunikacijo.
dunda
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 147
Kraj: Kamnik
Avto: Mazda CX-5
84
163

Re: Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a dunda »

pirpy napisal/-a: 26 Okt 2022, 19:15 @dunda
beri zgoraj.
Elektro števec ne more nadomestiti modbus metra.
O tem nimam pojma. Jaz proizvodnjo/porabo vidim v SolarEdge aplikaciji, ki podatke dobiva iz razsmernika. Ta verjetno porabo dobi s pomočjo tistega INEPRO modula ali kaj je že. Kako je to povezano s števcem pa ne vem. Ampak imam takšno kombinacijo, kot sprašuje @gmar
dunda
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 147
Kraj: Kamnik
Avto: Mazda CX-5
84
163

Re: Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a dunda »

gmar napisal/-a: 26 Okt 2022, 20:11 Men se gre sam to, da je proizvodnja in poraba vidna znotraj ene aplikacije.

Mislim, da sva se vse razumela, edino jaz s to željo naletim na gluha ušesa.

Am550 naj bi podpiral modbus komunikacijo.
Res je. Jaz porabo in proizvodnjo vidim znotraj ene aplikacije ali spletne strani SolarEdge. Ampak poleg razsmernika in števca po mojem potrebuješ še Inepro modul.
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3011
1076
1320

Re: Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a bvs »

Inepro vežejo, ker je cenej in jim je lažje. Ima tudi Solaredge svoj power-meter.
TurBo
Prispevkov: 5
Kraj: Mengeš
Avto: dizel
4
1

Re: Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a TurBo »

gmar napisal/-a: 26 Okt 2022, 20:11 Men se gre sam to, da je proizvodnja in poraba vidna znotraj ene aplikacije.
Mislim, da sva se vse razumela, edino jaz s to željo naletim na gluha ušesa.
Am550 naj bi podpiral modbus komunikacijo.
AM550 NE podpira MODBUS! Ima pa M-Bus (sponki 90 in 91), kar pa ni isto. Ima P1 port, kateri pa ni kompatibilen s Solaredge-om.
Edina varianta povezave je pulzni izhod na števcu, ki pa ima pomanjkljivost. Pulzni izhod pa imajo tudi starejši števci. Pomanjkljivost pulznega izhoda pa je, da daje pulz samo za porabljeno energijo, ne pa za proizvedeno. Ko je proizvodnja SE večja, kot poraba, števec ne bo več dal pulzov.
Konkretno to pomeni, da bodo na Solaredge aplikaciji napačni podatki za porabo v času, ko sončna elektrarna deluje (consumption, self-consumption in Export). Bo pa poraba pravilno prikazana v času, ko elektrarna še ne deluje (pred vzhodom in po zahodu sonca). V zimskem času še vedno lepo vidno ali je TČ delovala čez noč ali ne. Vedno pa bodo pravilni podatki za proizvodnjo, saj to poda inverter. Zadeva je le pogojno delujoča. Če vas to ne moti je naslednji problem, ki ga morate premagati, da so sponke za pulzni izhod (sponki 41 in 40) pod pokrovom, ki je plombiran. Torej mora priti nekdo iz Elektra in vam povezati žice na števec.
Na stani razsmernika pa se poveže na sponko L4 in V. V kolikor imate novejši razsmernik brez LCD-ja, morate imeti 'inštalaterski' dostop za mobilno aplikacijo SetApp, saj se novejše razsmernike nastavlja s to aplikacijo.
V aplikaciji je potrebno v menuju SideCommunication --> GPIO --> izbrati 'S0 Meter'. Na žalost je v aplikaciji možno v meniju 'S0 function' izbrati samo 'Consumption', čeprav gre za 'Inport'. Določiti pa se mora še pulzna konstanta števca (običajno 500 imp/kWh)
V primeru, da imate starejši inverter z LCD-jem pa je možno nastaviti na Import' števec. V tem primeru bo poraba na solaredge aplikaciji pravilna, ne bo pa pravilna samoporaba, saj števec nima še enega izhoda za oddano energijo v omrežje.

Več na https://knowledge-center.solaredge.com/ ... te-row.pdf
Tako, da najboljša rešitev je ločen števec in povezava na 485 oz. novejši brezžični števci.
FV-EV, prijazen
bozgom
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 357
273
0

Re: Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a bozgom »

Ali SolarEdge inverter ima kakšen izhod, kateri bi označeval import (pridobljen preko pulzov števca) višji od nastavljenega. Primer- nastavi se import na 10 kW. Če je ta presežen se aktivira nek signal, ko pade pod 10 kW pa ta signal izgine? Na ta način bi se preko nekega releja/kontaktorja lahko enostavno nadzirala povsem navadna vtičnica za polnjenje EV.
drejc12
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 278
205
204

Re: Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a drejc12 »

Da bi bil kakšen analogni/digitalni izhod točno za to zadevo močno dvomim, jaz ga ne poznam.

Lahko pa informacijo o trenutnem importu prebereš iz registra v razsmerniku preko ModBus-a.
Imaš pa dve opciji: RS485 ali TCP/IP.
Tako da kakšen Home Assistant in bi stvar enostavno rešil kar se tiče logike in vklopov naprav naprej.
FV-EV
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3569
Kraj: Topolšica
Avto: Zoe,Leaf
3122
1621

Re: Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a pirpy »

@FV-EV
Lp
imam problem z dodatnimi metri na mdbus, linija je dolga 50 m na njem sta 2 metra, komunikacija se 1 x na teden prekine in razsmernik se drži zadnje vrednosti cel dan, potem se resetira in komunikacija spet teče.(Če razsmernik izklopim in vklopim se komunikacija takoj pobere)
Ali obstaja kakšen watchdog, ki bi resetiral modbus povezavo, bojim se namreč, da bo v poletnih mesecih problem, ker elektrarna ne bo zmanjšala proizodnje .
naprimer tu je celo noč razsmernik javljal porabo 12.5 kW.
prekinitev komunikacije.JPG
prekinitev komunikacije.JPG (43.84 KiB) Pogledano 1590 krat
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5302
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6160
4028

Re: Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Glede Watchdoga ti ne znam povedati ničesar, ker se nisem ukvarjal s tem. Razmišljam pa kje je lahko težava:

1/ 50metrov bi načeloma moralo funkcionirati, lahko so težave z motnjami. Se mi je dogajalo pri eni od strank, kjer je šel po istem UTP (celotna dolžina cca. 100m ampak le pol skupnega) tudi internet in se je zaradi motenj dogajalo, da je meter pošiljal popačene podatke razsmerniku, ko smo internet speljali po drugi liniji so te težave izginile.

2/ Več drugih primerov je bila pa težava le na portalu SolarEdga, tako da preveri ali je tole le problem prikaza na portalu ali ti resnično ne pošilja razsmerniku pravega podatka.
macek
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 395
Kraj: Ljubljana
Avto: Konči model 2020
232
70

Re: Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a macek »

FV-EV napisal/-a: 04 Feb 2023, 19:04 Glede Watchdoga ti ne znam povedati ničesar, ker se nisem ukvarjal s tem. Razmišljam pa kje je lahko težava:

1/ 50metrov bi načeloma moralo funkcionirati, lahko so težave z motnjami. Se mi je dogajalo pri eni od strank, kjer je šel po istem UTP (celotna dolžina cca. 100m ampak le pol skupnega) tudi internet in se je zaradi motenj dogajalo, da je meter pošiljal popačene podatke razsmerniku, ko smo internet speljali po drugi liniji so te težave izginile.

2/ Več drugih primerov je bila pa težava le na portalu SolarEdga, tako da preveri ali je tole le problem prikaza na portalu ali ti resnično ne pošilja razsmerniku pravega podatka.
Pri eni stranki so se je dogajale napake, ker sem UTP kat 5 kjer je bil priklopljen MODBUS peljal po istem kanalu kot štrom, zamenjal s kat 6 in ni napak. Drugače se ni dalo speljat.

LP.
FV-EV
Uporabniški avatar
pirpy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3569
Kraj: Topolšica
Avto: Zoe,Leaf
3122
1621

Re: Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a pirpy »

No jaz imam po istem cat 5 kablu prvih 40 m speljan modbus in ethernet ker imam samo en kabel do objekta.
No zadeva je delovala nekaj let, sedaj so se pa problemi začeli.
FV-EV
Bubbles
Prispevkov: 1
Kraj: Šmarje pri Jelšah
Avto: VW

Re: Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a Bubbles »

Imam vprašanje. Nabavljen imam power meter DTSU666-H Smart pa ga ne znam povezat na Solaredge inverter.
MIslkim fizično je vse ok samo komunikacija ne gre skozi
Lahko kdo pomaga?
LP, David
anzy
Prispevkov: 2

Re: Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a anzy »

Pozdravljeni!
Imam vprašanje glede komunikacije med razsmernikom in merilcem porabe energije.
Da opišem zadevo. Postavili bomo SE, ki bo na gospodarskem objektu in bo priklopljena v razdelilno omaro v gospodarskem objektu. Razsmernik bo zraven omarice. Omejilec oddajanja v omrežje bo 13,6 kW (imamo 3x25A), elektrarna bo pa predimenzionirana na max 19 kW, to pa zaradi lege in deloma tudi zato ker imamo tudi sami kar precejšnjo porabo (cca 1800 kWh mesečno).
Merilna omarica NI pri gospodarskem objektu ampak pri hiši, je 80 m oddaljena. Tudi hiša je precejšen porabnik elektrike.
Izvajalec mi je rekel, da bi bilo najbolje imeti tokovnike pri števcu v merilni omarici, ker bi merili skupno porabo elektrike, AMPAK potreben je dodaten kabel (ne vem kakšen?) potegnjen od merilne omarice do razdelilne pri gospodarskem objektu oz. do razsmernika, ker bi tako lahko potem optimalno razsmernik prilagajal moč SE.
Ker pa jaz dodatnega kabla nimam, je izvajalec rekel, da se potem to ne da tako izvesti in da se potem meritev izvaja kar v gospodarskem objektu. Ampak na račun tega potem oddajanje v omrežje ne bo optimalno oz. bo inverter znižal moč SE. Vsaj tako jaz zadevo razumem.

Vprašanje, ki ga imam pa je: ali je možno povezavo od merilne omarice do razsmernika izvesti kako drugače? Kabla dodatnega ne morem potegniti, b bilo predrago in nepraktično. Za wi-fi so mi nekateri rekli da ni najbolj zanesljiv.
Zanima me če je možno to narediti kar po obstoječi povezavi, namreč od merilne omarice do razdelilne omarice poteka kabelska povezava 4*35 mm. Ali je možna povezava kot PLC po tem energetskem kablu? In kaj vse bi bilo potrebno narediti v tem primeru?
lp
Sebastijan
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 451
Kraj: Slovenska bistrica
Avto: Renault ZOE
193
1724

Re: Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a Sebastijan »

Drugače kot z Wifijem ne bo šlo. Tokovnike moraš namestiti nekje med števcem in prvim razcepom kabla ki gre od števca. Če gresta od števca dva kabla potem morajo biti tokovniki takoj za števcem, drugače so lahko tudi v razdelilni omarici v hiši.

Nekako boš moral pripeljati stabilni internet tudi na gospodarsko poslopje drugače brezveze, da delaš tako močno elektrarno. Internet v gospodarskem poslopju ti bo prišel prav tudi za kakšno kamero, da vidiš kakšno brejo žival, ki je tik pred porodom kako je.
Pri nameščenih tokovnikih na gospodarskem poslopju bo hiša porabljala tisto elektriko, ki bi lahko šla v omrežje, v omrežje bo šlo pa manj kot bi lahko šlo.
Daniel
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 15
1
0

Re: Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a Daniel »

A ni pogoj, da je elektrarna priključene direktno za števcem v merilni omarici, kjer se montira tudi stikalo za izklop elektrarne, vse skupaj pa je pod ključem distributerja?

Jaz bi dal teh 80 metrov še enkrat prekopati, notri položil stigmaflex cev in vanjo še en 4x35 kabel, da se elektrarna priklopi direktno pri števcu. Je sicer nekaj dražje, mene je za 70 metrov kabla in 55 metrov izkopa stalo nekje 1300 eur. Cev sicer ni nujna. Lahko daš še tudi kako tisto rdečo tanjšo cev ampak malo višje od elektrike, da ne bo motenj in potem po njej pelješ še mrežo in podobne zadeve. Eventuelno še pustiš kakšno cev za polnilnico e avtov.

Smo pa obenem tudi preselili glavno omarico na gospodarski objekt, ker je bila prej priključena na 4x16 mm² kabel in vcstari hiši, sedaj je pa na 4x70 mm² in na zunanji steni objekta.

Še ena varianta je DC kabel po zraku od elektrarne do razsmernika. Vmes bo najbrž potreben drog ali dva.
anzy
Prispevkov: 2

Re: Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a anzy »

Do gospodarskega objekta sicer imamo optično povezavo, tam je tudi wi-fi, internet, kamere. Ampak problem je zdaj ker bi rad imel tokovnike takoj za števcem v merilni omari. Preprosto, kako zdaj zdaj speljati komunikacijo dol do razsmernika. Zato se mi je pa porodila ideja da bi to kar preko power line comunication, ker to bi bilo po mojem laičnem mišljenju najenostavneje. V bistvu edino paziti bi bilo potrebno, da je komunikator na obeh koncih na isti fazi. Kaj pravite?
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5302
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6160
4028

Re: Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Bubbles napisal/-a: 28 Apr 2023, 18:54 Imam vprašanje. Nabavljen imam power meter DTSU666-H Smart pa ga ne znam povezat na Solaredge inverter.
MIslkim fizično je vse ok samo komunikacija ne gre skozi
Lahko kdo pomaga?
LP, David
Imaš Huawei meter? Predvidevam, da nimaš metra kompatibilnega s SolarEdge razmernikom in če to drži, boš moral kupit drugega.
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5302
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6160
4028

Re: Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

anzy napisal/-a: 28 Maj 2023, 10:49 Do gospodarskega objekta sicer imamo optično povezavo, tam je tudi wi-fi, internet, kamere. Ampak problem je zdaj ker bi rad imel tokovnike takoj za števcem v merilni omari. Preprosto, kako zdaj zdaj speljati komunikacijo dol do razsmernika. Zato se mi je pa porodila ideja da bi to kar preko power line comunication, ker to bi bilo po mojem laičnem mišljenju najenostavneje. V bistvu edino paziti bi bilo potrebno, da je komunikator na obeh koncih na isti fazi. Kaj pravite?
Če želiš izkoristiti vso energijo, predvsem pa predimenzionirani del, boš moral vgraditi meter na glavnem dovodu od števca preden se kraka razcepita. Meter ne sme biti vgrajem v PMO, ampak moraš poleg postaviti še svojo omarico, v kateri boš poleg metra moral dati tudi varovalko, nato pa preko signalnega ali UTP kabla povezati z razsmernikom komunikacijo, ne pa močnostnih vodnikov. Načeloma obstajajo rešitve tudi brezžično, ki pa niso zanesljive, lahko pa poskusiš (za več info mi na ZS sporoči mail ali tel).

Elektrarna je naprava kot pralni stroj ali fen in jo načeloma lahko priklopiš kamorkoli v svoje omrežje, kjer imaš seveda ustrezno instalacijo ali pa si jo pripraviš na novo, tako da kje bo je stvar investitorja in ne SODO.
Uporabniški avatar
PogoreucJ
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1141
Avto: Dizl mašinca
526
448

Re: Solar Edge - meritev energije MODBUS protokol

Odgovor Napisal/-a PogoreucJ »

Elektrarna ni kot fen ali pralni stroj. Prva naprava proizvaja energijo, drugi dve pa jo porabljata.
Odgovori
  • Similar Topics
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Vrni se na “Obnovljivi viri energije”