Sončna elektrarna za EV

Sončne elektrarne, vetrne elektrarne, male hidro elektrarne,...
Odgovori
Apolon
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2293
Avto: Bicikl
784
793

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a Apolon »

matija napisal/-a: 30 Jun 2021, 13:21
Apolon napisal/-a: 30 Jun 2021, 12:26
matija napisal/-a: 30 Jun 2021, 09:04 Koncno priklop s strani elektra, odprt inverter ter prvi testni dan za nami ko je mFE proizvedla 135kWh:
 

1.jpg

Ter trenutno stanje, ko ob 09:00 proizvaja ze 9kW:
 

2.jpg
To pa imaš postrojenje. :tup: Koliko KWp? 20?
24kWp, azimut 125° in 305°.

Marsikdo bi rekel da je lega slaba (skoraj direktni vzhod & zahod). Lega je upostevajoc prihodnost naravnost perfektna, ko bodo v hisi hranilniki, jih bo mFE lahko polnila bistveno dlje ter precej bolj enakomerno kot pri legi zgolj na jug. Danes se je proizvodnja zacela ob 05:30, vceraj pa koncala ob 20:30.
Imaš 3x30A priključno moč v bajti ali boš limitiral oddajanje?
sluk
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1306
Kraj: stajerska
Avto: negovan
770
612

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a sluk »

Tudi če ima 3x30A priključno moč, mora limitirati, ker 24kWp lahko prebije dovoljeno.
Apolon
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2293
Avto: Bicikl
784
793

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a Apolon »

sluk napisal/-a: 30 Jun 2021, 19:35 Tudi če ima 3x30A priključno moč, mora limitirati, ker 24kWp lahko prebije dovoljeno.
Glede na položaj V-Z dvomim. Drugače pa ja. Meni čisti J 18kWp preseže samo v pomladanskih mesecih ko pride izza oblaka. V vročih dnevih pa pride komaj do 15kw. Če odštejem porabo pa sem na 13,6kW kar je limit pri 3x25A.
matija
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5309
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6170
4038

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

matija napisal/-a: 30 Jun 2021, 13:21
24kWp, azimut 125° in 305°.

Marsikdo bi rekel da je lega slaba (skoraj direktni vzhod & zahod). Lega je upostevajoc prihodnost naravnost perfektna, ko bodo v hisi hranilniki, jih bo mFE lahko polnila bistveno dlje ter precej bolj enakomerno kot pri legi zgolj na jug. Danes se je proizvodnja zacela ob 05:30, vceraj pa koncala ob 20:30.
Si potem očitno pokril vse proste površine na obeh straneh hiše :tup: Koliko si sedaj naračunal letnega izplena? 20MWh?

Pred petimi leti so se mi smejali, ker sem pri sebi pokril še SV polovico s35 naklonom. No danes so ljudje sicer še vedno začudeni nad tem , ko jim pokažem izplen, ki ni tako zelo slab kot so mislili se najde še kdo, ki naredi podobno. Vzhod zahod je super lega in kot praviš bo v prihodnje to čedalje pomembneje. Pa poleg ostalega boš tudi oba EVja lahko napolnil s svojo proizvodnjo :clap:
matija, davrog10, Apolon, kt57
Uporabniški avatar
davrog10
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 362
Kraj: Rečica ob Savinji
Avto: Tesla Model Y LR 22 | Tesla Model 3 RWD 23
427
537

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a davrog10 »

Pa še moja :sun: . SMA Data Manager nima public linka do elektrarne. 19kWp, obrnjena na jug, zg. Savinjska. Paneli so Canadian Solar, black, 360wx52. Omejena je na 13.3kw, dinamično. Priklopili so jo včeraj, to pa je prvi celodnevni izplen.
V prihodnje si želim dodati kakšen hranilnik, upam da bo eko sklad kaj dodal.
Screenshot_20210629-120152.jpg
Screenshot_20210630-193156.jpg
mukwai, Ogo, Simon, Apolon, matija, FV-EV, robertto, MIRANRR
ex Nissan Leaf N-Connecta 40kWh 2018-2023
Uporabniški avatar
matija
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 4582
Kraj: Slovenia
Avto: Tesla MY | VW eGolf
5861
7876

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a matija »

@Apolon: limit, zaradi postavitve stringov je peak elektrarne 16kW, clippinga bo zanemarljivo malo. Se pa lahko dokler ne bo vec pameti (HVAC & energy mgmt v povezavi s hranilniki) raznorazne stroje zazene z zamikom okoli 12:00.

@FV-EV: obe strani ja, 62 x 385W/390W. Seveda oba EVja :) Smo sprva startali z 20kWp potem pa pokrili kar celo streho, vec panelov fizicno ne gre gor (vsaj ne v tej velikosti). Cilj je pokriti celoto potrebe ter se nekaj ostanka (degradacija, visanje potreb skozi cas, lazje pokrivanje slabsih mesecev, ...).
davrog10, FV-EV, pirpy, m3, Stromcek, Apolon, kt57, Airborne, timo
Apolon
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2293
Avto: Bicikl
784
793

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a Apolon »

matija napisal/-a: 01 Jul 2021, 07:10 @Apolon: limit, zaradi postavitve stringov je peak elektrarne 16kW, clippinga bo zanemarljivo malo. Se pa lahko dokler ne bo vec pameti (HVAC & energy mgmt v povezavi s hranilniki) raznorazne stroje zazene z zamikom okoli 12:00.

@FV-EV: obe strani ja, 62 x 385W/390W. Seveda oba EVja :) Smo sprva startali z 20kWp potem pa pokrili kar celo streho, vec panelov fizicno ne gre gor (vsaj ne v tej velikosti). Cilj je pokriti celoto potrebe ter se nekaj ostanka (degradacija, visanje potreb skozi cas, lazje pokrivanje slabsih mesecev, ...).
Hvala za info. Mogoče sem kje spregledal. Kateri razsmernik imaš zmontiran?
Uporabniški avatar
matija
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 4582
Kraj: Slovenia
Avto: Tesla MY | VW eGolf
5861
7876

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a matija »

Apolon napisal/-a: 03 Jul 2021, 13:14 Hvala za info. Mogoče sem kje spregledal. Kateri razsmernik imaš zmontiran?
SE17K, izracuni peak prod & yearly prod:
Priponke
17k.JPG
17k.JPG (13.73 KiB) Pogledano 3394 krat
Apolon
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5309
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6170
4038

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

matija napisal/-a: 04 Jul 2021, 10:36
SE17K, izracuni peak prod & yearly prod:
Sem mal skeptičen na tale letni izplen, ker strehe nimaš toliko položne, da bi dosegel preko 1000 sončnih ur z VZ, razen če je mikrolokacija tako zelo odlična :think:

Vsekakor se javi ob letu osorej, če boš v teh rangih, kot pričakuješ, me zanima koliko bo dejansko :$:
matija
Apolon
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2293
Avto: Bicikl
784
793

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a Apolon »

matija napisal/-a: 04 Jul 2021, 10:36
Apolon napisal/-a: 03 Jul 2021, 13:14 Hvala za info. Mogoče sem kje spregledal. Kateri razsmernik imaš zmontiran?
SE17K, izracuni peak prod & yearly prod:
V-Z je top pozicija sploh v primeru kadar delaš oversizing. Krivulja proizvodnje je čez dan daljša in bolj sploščena tako da ti zaradi omejitve oddajanja ne poreže preveč.
MIRANRR, Robie
Uporabniški avatar
Vodokotlic
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2165
Kraj: Ljubljana/Vipava
Avto: Model 3 LR AWD
1258
1045

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a Vodokotlic »

A kakšna firma, ki postavlja sončne financira psotavitev. A je tko imel GENi? Njim si dal v uporabo, dokler se ni odplačo. Mesečno si plačeval kot si približno imel porabo.
Live long and prosper TESLA popust koda: https://ts.la/dejan44094
Apolon
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2293
Avto: Bicikl
784
793

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a Apolon »

Vodokotlic napisal/-a: 05 Jul 2021, 17:02 A kakšna firma, ki postavlja sončne financira psotavitev. A je tko imel GENi? Njim si dal v uporabo, dokler se ni odplačo. Mesečno si plačeval kot si približno imel porabo.
GENi, Petrol,….. ta dva te kreditirata. Verjetno se še kakšen najde.
Vodokotlic
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5274
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1231
2582

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a darjan »

Zato pa pri nas, razen net-metering, ni možno igrati na EV. Ker je samooskrba nemogoča zaradi zimskih mesecev.
EV+PV entuziast, MIRANRR
Uporabniški avatar
davrog10
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 362
Kraj: Rečica ob Savinji
Avto: Tesla Model Y LR 22 | Tesla Model 3 RWD 23
427
537

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a davrog10 »

@matija , danes sem dobil pogodbo iz ekosklada, da sem upravicen do subvencije. So me presenetili, precej hitro.
matija, MIRANRR
ex Nissan Leaf N-Connecta 40kWh 2018-2023
spaceONE
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 147
66
29

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a spaceONE »

Pozdravljeni,

že pet let imam sončno elektrarno z optimajzerji in invertejem od solaredge.
To poletje je očitno inverter crknil, ker je skoz v Nočnem načinu. Inštalater ni našel vzroka zakaj, optimizerji so drugače vsi sparjeni.

Zanima me predvsem, če je imel kdo od vas že tak primer in če kdo ve kako pogosto crkujejo inverterji? Sem mislil,da bo najmanj 20 let lavfalo brez problema.
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5309
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6170
4038

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Reci inštalaterju naj odpre case in bodo na daljavo prek neta pogledali kaj je narobe.

Sem pa tja kakšen crkne, elektronika pač kot vsaka elektronika, imaš pa itak v garanciji in se nimaš kaj sekirat. Nikoli ne več ali bo tvoj eden tistih dveh ki crkneta prvo leto ali od onih dveh, ki bosta crknila drugo leto.....ali pa boš eden od tistih par, ki bodo delali 30 let.
macek
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 395
Kraj: Ljubljana
Avto: Konči model 2020
232
70

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a macek »

FV-EV napisal/-a: 22 Jul 2021, 21:21 Reci inštalaterju naj odpre case in bodo na daljavo prek neta pogledali kaj je narobe.

Sem pa tja kakšen crkne, elektronika pač kot vsaka elektronika, imaš pa itak v garanciji in se nimaš kaj sekirat. Nikoli ne več ali bo tvoj eden tistih dveh ki crkneta prvo leto ali od onih dveh, ki bosta crknila drugo leto.....ali pa boš eden od tistih par, ki bodo delali 30 let.
Probaj hard reset, jest sem to že dvakrat naredu, ker mi ni je narobe prikazoval podatke od modbusa.
Verjetno maš tastarega, ni panike
po moje je šla com plata, tako da com plate ne bo problem zamenjat, jest sem jo že enmu enkrat,
SE support ti jo pošlje in po majlu dobiš še dva fajla ki jih naložiš na SE inverter preko SD slota, mora pa biti max 4 GB tastara SD kartica.
formatirana v fat32.

LP
vivo
rgornik
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 992
Kraj: Dragomelj
Avto: pešhonda
712
275

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a rgornik »

spaceONE napisal/-a: 22 Jul 2021, 20:10 Pozdravljeni,

že pet let imam sončno elektrarno z optimajzerji in invertejem od solaredge.
To poletje je očitno inverter crknil, ker je skoz v Nočnem načinu. Inštalater ni našel vzroka zakaj, optimizerji so drugače vsi sparjeni.

Zanima me predvsem, če je imel kdo od vas že tak primer in če kdo ve kako pogosto crkujejo inverterji? Sem mislil,da bo najmanj 20 let lavfalo brez problema.
Solaredge ravno ne slovi po svoji "neverjetni dolgoživosti/zanesljivosti", tako da se to lahko zgodi. Kot je FV-EV rekel, naj ti inštalater odpre case z napako, bodo italijani pregledali v loge, kaj se dogaja, ene trikrat poslali inštalaterja na izlet k tebi, nato pa končno odobrili zamenjavo inverterja.

Nekdo je spraševal glede priklopov, trenutno je tako, da vsak priklopnik na Elektru jamra kao dva meseca čakanja, nato pa malo pojamraš in priklopijo v roku tedna, dveh. Samo vstrajen biti ;)
matija, FV-EV
OVE, OVE, OVE
Uporabniški avatar
matija
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 4582
Kraj: Slovenia
Avto: Tesla MY | VW eGolf
5861
7876

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a matija »

FV-EV napisal/-a: 04 Jul 2021, 12:23
matija napisal/-a: 04 Jul 2021, 10:36
SE17K, izracuni peak prod & yearly prod:
Sem mal skeptičen na tale letni izplen, ker strehe nimaš toliko položne, da bi dosegel preko 1000 sončnih ur z VZ, razen če je mikrolokacija tako zelo odlična :think:

Vsekakor se javi ob letu osorej, če boš v teh rangih, kot pričakuješ, me zanima koliko bo dejansko :$:
Sicer zelo nereprezentativen vzorec, je pa prvi:
- simulacija 07/xxxx: 3.3MWh
- realno 07/2021: 3.1MWh (kot kaze do konca danasnjega dne)

Nekaj dni je elektrarna delovala le z 1 stringom (50% moci), pomotoma je bila vgrajena tlivna DC varovalka 10A namesto 16A za enega od stringov ter jo je ob vecji proizvodnji prekurilo. Takrat je bilo izgubljene precej proizvodnje.

 
Priponke
Photo 30-07-2021, 15 05 14.jpg
Photo 30-07-2021, 15 05 14.jpg (10.92 KiB) Pogledano 2372 krat
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5309
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6170
4038

Re: Sončna elektrarna za EV

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Boš videl kaj bo v enem celem letu in celoletno potem primerjaš s sosedovo .če je enaka lega..... Z vzorcem ali simulacijo lahko primerjaš, ampak je vreme na mikrolokaciji zelo velik dejavnik v posameznih dneh in mesecih do let in sam sploh nikoli ne delam primerjav krajših od enega leta, ker nimajo smisla.

npr. letos je bilo pri meni julija 10% manj kot lani, junija pa 20% več kot lani.... Lahko pa je pri tebi ravno obratno,...
Odgovori
  • Similar Topics
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Vrni se na “Obnovljivi viri energije”