Toplotna črpalka

Prostor za debato o vsem kar ni nujno povezano z električnimi vozili
Odgovori
Uporabniški avatar
edi-b
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1249
Kraj: Laško
Avto: Hyundai kona EV 64
1241
1672

Re: Toplotna črpalka

Odgovor Napisal/-a edi-b »

jaz imam 19 let svedsko IVT on-off 3fazno 1.5kWh, za konice in konec zime vgrajen pretočni grelec 3,6,9 kWh, sicer vklopi samo 2 stopnji, z 180 litrov bojlerjem, z zemeljskim kolektorjem cca 200m alkatan cevi vkopane 1-2m globoko in letno skupaj porabi okoli 3MWh, povrsina 160m2 in v kleti se 40 vendar tu se klima, ker je sicer samo 15 st., okna pvc, fasada demit 8cm...
toplotna že 23 let + MSE 7 let in 2022 na 16 kW + BEV Kona 2019 in Corsa 2021
Robie
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 315
Kraj: Ljubljana
Avto: Tesla
221
1719

Re: Toplotna črpalka

Odgovor Napisal/-a Robie »

cca 200m2 metrov kompaktnega zemeljskega kolektorja na globini cca 1m. Ogrevamo 210 m2, 2/3 radijatorji, 1/3 talno. Letni strošek od 650 - cca 750 eur letno, vključno s toplo vodo. Pred tem smo za gretje uporabljali kurilno olje - cca 3500 litrov na sezono. Smo pa vmes tudi toplotno izolirali hišo in zamenjali okna...
Uporabniški avatar
DeCoRawr
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6558
Avto: Kona 64_2018
3495
595

Re: Toplotna črpalka

Odgovor Napisal/-a DeCoRawr »

A ma kdo več informacij zakaj pri toplotnih črpalkah za sanitarno vodo crkujejo cevi(kača) za izmenjevalce toplote iz drugih peči. Malo sem pogledal rabljene in ful jih ma to napako, a je blo to seriski problem čeprav vidim da majo ta problem raztlične znamke. Zakaj navaden bojler s priklopom na centralno nima tega problema?
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2960
1066
1306

Re: Toplotna črpalka

Odgovor Napisal/-a bvs »

Razlicne kovine in elektricni potenciali, previsoka temperatura na izmenjevalcu itd..
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5256
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6115
4001

Re: Toplotna črpalka

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Franci napisal/-a: Kolikšen priporočate zalogovnik, ki bi moral biti tudi za sanitarno toplo vodo.
Ima kdo izkušnjo kdaj EKO SKLAD objavlja nov razpis za subvencijo.
Katerega izvajalca priporočate (za osrednjo Slovenijo)?
V investicijo bi šli spomladi, po kurilni sezoni.
Moj primer oziroma pri starših, oče preko 80 let še sam zakuri kdaj na drva ali dračje....
Hiša letnik 1970, stari radiatorji, izolirana 5cm, lesena okna a vsa oblepljena s termopan peno, da ne piha notri. Poraba olja v prejšnjih letih preko 2.000l, ogreva se le sredje nadstropje in dva prostora v mansardi, za sanitarno vodo poleti ima že 30 let sončne kolektorje.

Oče se je sam odločil, da bi imel še SE (to se mu je dopadlo, sin se mu s tem ukvarja že 13 let
Zrihtal sem mu eno poceni on/off TČ, stara tehnologija 16kW, kitajski klump, predvsem zaradi cene, pa da vidim, če se bo sploh odvadil kurit na lesne ostanke in kurilno olje

V drugi sezoni je že popolnoma opustil kurjenje na druge zadeve. Pri minusu sicer rad še kdaj zakuri na ostanke ali olje za kak teden ali dva (misli, da nekaj na štromu prišpara ), kar sicer ne vem ali se mu splača ampak ima to veselje in naj nekaj počne Ko bo crknila (od zaćetka nekaj nagaja krmiljenje, ampak on to ročno z ventili parkrat v sezoni uravna), amortizirana pa je že, se bo nabavila nova malo sodobnejša.

Tudi v tvojem primeru ne vidim težav, le glej da bo visokotemperaturna, naj se ogrevajo vsi prostori ves čas konstantno, ki se bodo ogrevali (stari so navajani pripirat radiatorje, kar morajo tu opustiti), za tvoj primer bi verjetno zadostovala 11kW mašinca.

Ekosklad ti financira par tisočakov, če nisi v LJ. pod pogojem, da ven vržeš staro napravo. Sam imam staro za rezervo, pa je drugim ne priporočam, vrzi vse skup ven!

Izvajalce, ki jih poznam oziroma upam priporačat pa na ZS.
ixi, CRF, vivo, Franci, prijazen
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2960
1066
1306

Re: Toplotna črpalka

Odgovor Napisal/-a bvs »

@Franc, ne delaj tega, da boš imel sanitarno vodo v zalogovniku. Imam jaz (peč na drva), pa sem nabavil ločen bojler. Prvi in glavni vzrok je vodni kamen, ki ga pri TČ ne bo. Dvo-kompresorske oz. VT TČ ne montira skoraj nihče, ker so po večini ugotovili, da gre BP z NT. V mrazu testiraj koliko je min. dvižni vod s katerim lahko shajate, potem pa se odločite, če je res potreba po VT TČ.
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5256
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6115
4001

Re: Toplotna črpalka

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Tole pa povsem drži: Sanitarne vode ne imej preko zalogovnika. Še več, zalogovnika sploh ne potrebuješ, če imaš zgolj TČ, zalogovnik je primeren le za peči na trda goriva. Pri TČ je najbolj optimalno, da ti gre topla voda direkt v radiatorje in to uravnava že vsaka TČ s svojo regulacijo, ki ima ločen tokokrog za bojler s sanitarno vodo, ki pa tudi nima smisla, da je prevelik, le kolikor nujno potrebuješ (pri nas pet odraslih brez težav shajamo z 200l.
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2960
1066
1306

Re: Toplotna črpalka

Odgovor Napisal/-a bvs »

Zalogovnik, če ga že ima lahko uporabi, ne nujno celega (obvezno zgornji del, drugače ne). Se zna zgodit, da starši zaprejo radiatorje in bo problem. Imel bo še to težavo, da bo moral kupiti malo močnejšo TČ (obvezno min. moč na istem ohišju, ker proizvajalci samo navijejo kompresor, izmenjevalec zunaj pa je isti, kar koristi samo taktat, ko ni odtaljevanj, torej je brez veze) zaradi izgub hiše in bi znala taktirat v prehodnem obdobju, kar zalogovnik omili + imel bo večjo zalogo vode za odtaljevanje zunanje enote. Strošek, ki se mu verjetno ne bo možno odpovedat je menjava radiatorjev za večje. Problem, ki se bo pojavil po menjavi, če bodo še kurili na drva je ta, da bo v hiši zelo vroče v kolikor nimajo mešalnega ventila na izhodu zalogovnika, kadar bodo v funkciji drva. Mešani sistemi so malo neugodni, sploh, če mešaš VT in NT vir na istem ogrevalnem telesu.
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5166
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1208
2531

Re: Toplotna črpalka

Odgovor Napisal/-a darjan »

ksz, koliko imate zdaj kaj COP-e ko je tako lepo vlažno in okoli 0?
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2960
1066
1306

Re: Toplotna črpalka

Odgovor Napisal/-a bvs »

darjan napisal/-a:ksz, koliko imate zdaj kaj COP-e ko je tako lepo vlažno in okoli 0?
Ni vazen COP ampak SCOP.
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5166
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1208
2531

Re: Toplotna črpalka

Odgovor Napisal/-a darjan »

Če mi ne kaže to toplotna?
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2960
1066
1306

Re: Toplotna črpalka

Odgovor Napisal/-a bvs »

COP je seveda v taksnih razmerah slab, vendar ni ves cas taksen, razen ce imas zagnojeno lego, za kar se ne priporoca TC Z/V. COP-a ne kaze vecina TC. Vse kar velja, je poloznica na koncu meseca. Ce bi hotel racunat COP bi moral vgraditi kalorimeter.
rgornik
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 992
Kraj: Dragomelj
Avto: pešhonda
712
275

Re: Toplotna črpalka

Odgovor Napisal/-a rgornik »

Zalogovnik ti pride pri toplotni črpalki prav takrat, ko rabiš v šusu več vode, kot jo zmore bojler - da na enkrat preveč ne obremeniš toplotne, ki tega nikakor ne mara. Npr. imamo primer, ko mora kmet oprati enkrat tedensko cisterno in rabi dodatnih 100-200L vode. V tem primeru nima smisla dajati večji bojler, ker te pride to dražje, kot en 100L zalogovnik. Če takšnih robnih primerov ni, potem so bojlerji 200 (dobro izolirana hiša do 5-6 ljudi) -300L povsem dovolj.

COP-i so okoli temperature 0, ko se bližamo ledišču, precej slabi pri TČ, saj je takrat ogromno vlage v zraku, ki ni blagodejna za delovanje. Dobre toplotne črpalke takrat vklopijo električno podporo, da se "poberejo" in se mi COP nazaj zviša. Če je zadeva primerno razvita, se potem COP pod 0 stopinjami celo malce zviša. Je pa tako, da zime zadnjih 10. let več niso zime in se pri zrak - voda s COP nima smisla več ukvarjat. Če pa imaš sončno na strehi, so pa kakršni koli drugi posegi pri stari gradnji (kopanje sonde za vodo, zemljo), ki lahko pridejo 10.000€+, totalen nesmisel, saj za ta dodatni denar zgradiš 10kW+ na strehi, kar je dosti za TČ in dva EV-ja.

All in all, če ti je prodajalec/monter dimenzioniral pravilno velikost, pričakuj pri zrak - voda porabo od 5 do 7MWh letno (odvisno od m2, izolacije in načina gretja radiator/talno), pri voda - voda, zemlja - voda pa cca. 20%-30% manj. Kot rečeno, pomembno le v primeru, da nimaš svojega štroma.
Robie
OVE, OVE, OVE
Argo123
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 309
216
157

Re: Toplotna črpalka

Odgovor Napisal/-a Argo123 »

rgornik napisal/-a:Zalogovnik ti pride pri toplotni črpalki prav takrat, ko rabiš v šusu več vode, kot jo zmore bojler - da na enkrat preveč ne obremeniš toplotne, ki tega nikakor ne mara. Npr. imamo primer, ko mora kmet oprati enkrat tedensko cisterno in rabi dodatnih 100-200L vode. V tem primeru nima smisla dajati večji bojler, ker te pride to dražje, kot en 100L zalogovnik. Če takšnih robnih primerov ni, potem so bojlerji 200 (dobro izolirana hiša do 5-6 ljudi) -300L povsem dovolj.

COP-i so okoli temperature 0, ko se bližamo ledišču, precej slabi pri TČ, saj je takrat ogromno vlage v zraku, ki ni blagodejna za delovanje. Dobre toplotne črpalke takrat vklopijo električno podporo, da se "poberejo" in se mi COP nazaj zviša. Če je zadeva primerno razvita, se potem COP pod 0 stopinjami celo malce zviša. Je pa tako, da zime zadnjih 10. let več niso zime in se pri zrak - voda s COP nima smisla več ukvarjat. Če pa imaš sončno na strehi, so pa kakršni koli drugi posegi pri stari gradnji (kopanje sonde za vodo, zemljo), ki lahko pridejo 10.000€+, totalen nesmisel, saj za ta dodatni denar zgradiš 10kW+ na strehi, kar je dosti za TČ in dva EV-ja.

All in all, če ti je prodajalec/monter dimenzioniral pravilno velikost, pričakuj pri zrak - voda porabo od 5 do 7MWh letno (odvisno od m2, izolacije in načina gretja radiator/talno), pri voda - voda, zemlja - voda pa cca. 20%-30% manj. Kot rečeno, pomembno le v primeru, da nimaš svojega štroma.
Za dva EVja in bajto s TČ jaz rabim SE vsaj 22 kWp.
Gasper
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1394
Kraj: Slovenija
Avto: Prius
673
136

Re: Toplotna črpalka

Odgovor Napisal/-a Gasper »

Mi imamo Daikin LT 11kW na radiatrojih, 7 let, 5cm striroporja, ogrevanih okrog 180 m2, od skupno 240m2, streha na novo izolirana, vrstna hiša. Pokurimo manj kot 5 MWh letno, SCOP kaže od 2,6 do 2,8 odvisno od sezone.
himi
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 170
110
1

Re: Toplotna črpalka

Odgovor Napisal/-a himi »

Imamo novo toplotno črpalko Mitsubishi, delujočo dober mesec in pol.

Zanima me ali je razmerje med porabljeno el. energijo in oddano energijo, ki jo lahko razberem iz ekrančka normalno oz dobro?

Od 1. decembra do 26. decembra imamo:

- porabljena el. energija: 1220 kwh
- oddana energija: 2487 kwh
Argo123
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 309
216
157

Re: Toplotna črpalka

Odgovor Napisal/-a Argo123 »

himi napisal/-a:Imamo novo toplotno črpalko Mitsubishi, delujočo dober mesec in pol.

Zanima me ali je razmerje med porabljeno el. energijo in oddano energijo, ki jo lahko razberem iz ekrančka normalno oz dobro?

Od 1. decembra do 26. decembra imamo:

- porabljena el. energija: 1220 kwh
- oddana energija: 2487 kwh
nemogoče. Jaz imam za to obdobje import 1810 kWh in export 85 kWh. Je pa SE 14.4 kWp.
Priponke
462078B3-77E9-4141-A1EF-5E26BAF64C16.jpeg
Zadnjič spremenil Argo123, dne 26 Dec 2020, 22:32, skupaj popravljeno 2 krat.
himi
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 170
110
1

Re: Toplotna črpalka

Odgovor Napisal/-a himi »

Prosim za kak podatek več kaj to pomeni "skorajda nemogoče".
Argo123
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 309
216
157

Re: Toplotna črpalka

Odgovor Napisal/-a Argo123 »

himi napisal/-a:Prosim za kak podatek več kaj to pomeni "skorajda nemogoče".
Sem popravil objavo in prilepil slikico.
himi
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 170
110
1

Re: Toplotna črpalka

Odgovor Napisal/-a himi »

A nimaš to za sončno elektrarno podatke?

Jaz govorim samo o toplotni črpalki...
Odgovori

Vrni se na “Vse kar ni EV”