zanimive novice

Razprave o vsem, kar se tiče električnih vozil, pa ne sodi v nobeno drdugo kategorijo
Odgovori
spaceONE
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 147
66
29

Re: zanimive novice

Odgovor Napisal/-a spaceONE »

Se mi zdi, da tule gor živite v enem mehurčku. Večina v Sloveniji lahko samo sanja o EVju zaradi previsokih cen avtov (še novi ICEji so predragi) in ker delajo premalo kilometrov, da bi se jim poznalo na stroških goriva. Ne pa za to ker bi se bali nečesa novega ali bilokaterega konzervatizma.
Gasper, ixi
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5256
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6115
3999

Re: zanimive novice

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

spaceONE napisal/-a: 23 Okt 2021, 12:54 Se mi zdi, da tule gor živite v enem mehurčku. Večina v Sloveniji lahko samo sanja o EVju zaradi previsokih cen avtov (še novi ICEji so predragi) in ker delajo premalo kilometrov, da bi se jim poznalo na stroških goriva. Ne pa za to ker bi se bali nečesa novega ali bilokaterega konzervatizma.
Pred tremi leti ko sem kupoval Kono (ta je bila takrat poleg Tesle edina aktualna zaradi baterije nad 50kWh), sem sem si naredil primerjavo nove bencinske Kone in nove električne Kone z enako opremo, le konjev je bilo manj pri bencinski in razlika je bila 11.000eur.

Žal nisem imel denarja za nov avto, lahko sem si le sposodil nekaj tisočakov za par mesecev ali pa vzel kak kredit. Torej so bile opcije rabljen avto za mal denarja in več stroškov (tega si skorajda nisem mogel privoščit, ker avto rabim vsak dan za delo), nov bencinski za več denarja in malo manj stroškov ali električni še za več denarja in za najmanj stroškov.

Izračun mi je pokazal, da je ceneje kupit električno kot bencinsko, saj se v 15 letih kolikor je življenska doba povprečnega osebnega avta, že pri prevoženih 5.000km na leto (pozor 5.000km/leto!) nabere manj vseh stroškov pri električnem kot bencinskem avtu. Poleg tega sem lahko dobil še kredit eko sklada z nižjo obrestno mero kot za bencinski model, le še žena je morala za poroka poleg moje firme kjer sem le jaz zaposlen (to mi je bila največja negativna izkušnja pri tej zadevi).

Vsekakor je bila zame odločitev jasna, ker sem že dolgo let čakal in hotel presedlati na električni avto (štromar pač). Plus mi je tudi polnjenje doma in se tako izognem tako pumpam, kot polnilnicam ter privarčujem še na tam zapravljenem času (na vsakih 5.000km mi morda zmanjka za nekaj km ali nekaj eur, ter dvakrat letno v tujini). Zaenkrat je s stroški in izkušnjami tako pri mojem avtu, kot pri drugih, ki jih poznam vse v skladu s pričakovanji in ni bistvenih odstopanj ali teh ni več, kot je bilo za pričakovati ob izračunu in odločanju. Ker pa delam zadnja leta še veliko km letno, pa mi kar naenkrat ostaja denar kljub plačevanju mesečnega obroka (ta je manjši - 100% kredit brez pologa- kot prej le strošek bencina). In to za "tako drag avto".

Ljudje si lahko privoščijo EV še lažje kot nov bencinar.... Izjema so tu lahko tisti, ki niso kreditno sposobni (ti so obsojeni voziti rabljene stare avte in tvegati dražje stroške), ter ljudje ki živijo v blokih in imajo zato druge ugodnosti (cenejše stanovanje, peš do vsega, carsharing, javne prevoze bolj urejene,.... ) saj stanovanja v blokih so namenjena nižjim stroškom kamor, spada tudi ne-lastništvo avtov.....

Mislim, da so ljudje preleni ali si ne znajo izračunati, kaj si lahko privoščijo in ne, da si ne morejo privoščiti :$:
mukwai, sluk, Kegelj, nteam, Corpsevortex, BogyX, kt57, vivo, edi-b, prgrmr, matija, mihaz, hribovc0601, prijazen, Vodokotlic, Nejccc
sluk
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1306
Kraj: stajerska
Avto: negovan
770
612

Re: zanimive novice

Odgovor Napisal/-a sluk »

@FV-EV lepše ne gre napisati. Kljub temu kar si napisal, večina še vedno ne šteka in tudi ne bo poštekala... pa saj je prav, da smo ljudje različni in različno razumemo stvari :giggle:
matija, FV-EV
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2257
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1668
2197

Re: zanimive novice

Odgovor Napisal/-a crunchy »

rgornik napisal/-a: 23 Okt 2021, 11:33 Slovenija po rasti prodaje EV tretja najslabša Q1-Q3 v EU, EFTA in UK :bang:

Slika
Malce off topic, vendar se moram oglasiti. Zanimivo je, da smo še vedno drugorazredni državljani EU. Torej še vedno obstajajo kategorije EU12 in EU14.
crunchy
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2257
Kraj: Cerklje na Gorenjskem
Avto: Nissan Leaf 2.zero 40 kWh, Tesla Y RWD
1668
2197

Re: zanimive novice

Odgovor Napisal/-a crunchy »

FV-EV napisal/-a: 23 Okt 2021, 13:36 Pred tremi leti ko sem kupoval Kono (ta je bila takrat poleg Tesle edina aktualna zaradi baterije nad 50kWh), sem sem si naredil primerjavo nove bencinske Kone in nove električne Kone z enako opremo, le konjev je bilo manj pri bencinski in razlika je bila 11.000eur.
Ko sem jaz pred tremi leti kupoval Leafa je bila cena enako močnega Golfa avtomatika s podobno opremo nekje okrog 1000 EUR višja. Dobro, Leafa in Golfa ne moremo popolnoma primerjati, vendar pa je prtljažnik Leafa zagotovo primerljiv ali celo večji od Golfovega. V glavnem je bila pri meni cena bolj ali manj primerljiva. Le kje so tisti časi? :(
FV-EV
Ogo
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3348
Avto: Tesla Model 3 LR
1837
1904

Re: zanimive novice

Odgovor Napisal/-a Ogo »

Brez veze je debatirat, Slovenija je pač nazadnjaška po mentaliteti.
Lahko pa ta minus vzameš tudi kot plus. Kaka zastojnska polnilnica bo še kako leto dlje zastojnska. Ker ko bo enkrat naval nanje, ne bo več.
matija, FV-EV
rgornik
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 992
Kraj: Dragomelj
Avto: pešhonda
712
275

Re: zanimive novice

Odgovor Napisal/-a rgornik »

crunchy napisal/-a: 24 Okt 2021, 08:29
rgornik napisal/-a: 23 Okt 2021, 11:33 Slovenija po rasti prodaje EV tretja najslabša Q1-Q3 v EU, EFTA in UK :bang:

Slika
Malce off topic, vendar se moram oglasiti. Zanimivo je, da smo še vedno drugorazredni državljani EU. Torej še vedno obstajajo kategorije EU12 in EU14.
Medklic: EU14 pomeni 14 največjih držav po tržnem deležu. To je matrika Matthiasa Schmidta, ki analizira samo največje trge v EU. Slovenija in večino vzhoda ima tako majhne tržne deleže, da pač nismo zanimivi. Zahvaliti se je to treba naši državi, ki baje v naslednjem letu imajo plan še znižati subvencije, in ne grdi evropi, ki nas izloča.
sluk, crunchy
OVE, OVE, OVE
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5256
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6115
3999

Re: zanimive novice

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Ogo napisal/-a: 24 Okt 2021, 09:48 Brez veze je debatirat, Slovenija je pač nazadnjaška po mentaliteti.
Lahko pa ta minus vzameš tudi kot plus. Kaka zastojnska polnilnica bo še kako leto dlje zastojnska. Ker ko bo enkrat naval nanje, ne bo več.
Ko drugi norijo za neko zadevo je že prepozno, najbolje je če si ti tik pred ekspanzijo, običajno tak najbolj profitira.
matija
venuciae30
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 450
Avto: Leaf Z.E. 40kWh, Tesla MY LR
445
633

Re: zanimive novice

Odgovor Napisal/-a venuciae30 »

Polnjenje nekoč... :D
Priponke
EV1900.jpg
warpedone, DGJ, Ogo, FV-EV
Apolon
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2293
Avto: Bicikl
784
793

Re: zanimive novice

Odgovor Napisal/-a Apolon »

rgornik napisal/-a: 27 Okt 2021, 10:43
crunchy napisal/-a: 24 Okt 2021, 08:29
rgornik napisal/-a: 23 Okt 2021, 11:33 Slovenija po rasti prodaje EV tretja najslabša Q1-Q3 v EU, EFTA in UK :bang:

Slika
Malce off topic, vendar se moram oglasiti. Zanimivo je, da smo še vedno drugorazredni državljani EU. Torej še vedno obstajajo kategorije EU12 in EU14.
Medklic: EU14 pomeni 14 največjih držav po tržnem deležu. To je matrika Matthiasa Schmidta, ki analizira samo največje trge v EU. Slovenija in večino vzhoda ima tako majhne tržne deleže, da pač nismo zanimivi. Zahvaliti se je to treba naši državi, ki baje v naslednjem letu imajo plan še znižati subvencije, in ne grdi evropi, ki nas izloča.
Subvencije je potrebno čisto ukinit.
Uporabniški avatar
BogyX
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1534
Kraj: MB
Avto: NISSAN, YLR
812
945

Re: zanimive novice

Odgovor Napisal/-a BogyX »

Nekaj časa smo bili kar asi s temi 7500€ subvencij - vsi v okolici pa manj...no sedaj se je obrnilo, pri nas subvencija dol, drugod gor in še cene imamo kar lepo zasoljene (pa ne mislim samo Tesle, ki je 7 jurjev dražja kot v DE). Tisti najbol zadreti smo kupili, masa ostalih pa je skeptična (kje sem že to slišal) in brez denarja.
aob01
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2064
Kraj: Metlika
Avto: C3
739
2

Re: zanimive novice

Odgovor Napisal/-a aob01 »

Še bolj so udarili mimo z max 20%, tako da si recimo pri nakupu srednjega Twinga gladko ostal brez tisočaka in še malo, zato posledično tudi tako slaba prodaja teh malčkov.
bvs
Ogo
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3348
Avto: Tesla Model 3 LR
1837
1904

Re: zanimive novice

Odgovor Napisal/-a Ogo »

Vse ob svojem času. Ne more neka industrija v nedogled stati na subvencijah. Švabi gor imajo pa svoje interese spodbujanja svoje avto industrije.
Dokler ne bodo skužili, da jim milijarde polzijo skozi prste za avte, od katerih niti šrauf ni narejen pri njih in na koncu še avto ne ostane pri njih temveč gre v izvoz.
Ozko grlo postaja elektro sistem. V Nemčiji je veleprodajna cena že 25 centov na kWh, maloprodaja pomeni nad 35 centov na kWh. Električni avti postajajo nerentabilni in to nobena subvencija ne reši, ker se rešuje problem, ki ga ni, problem, ki pa je - proizvodnja nizkoogljične elektrike, se pa samo gleda, oz. se ga še povečuje s pritiski za izklapljanje nukleark in termovk. Samo potem bo cena 2 EUR na kWh in noben ne bo dotaknil EVja niti s palico.
Apolon
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2293
Avto: Bicikl
784
793

Re: zanimive novice

Odgovor Napisal/-a Apolon »

Ogo napisal/-a: 18 Nov 2021, 12:32 Vse ob svojem času. Ne more neka industrija v nedogled stati na subvencijah. Švabi gor imajo pa svoje interese spodbujanja svoje avto industrije.
Dokler ne bodo skužili, da jim milijarde polzijo skozi prste za avte, od katerih niti šrauf ni narejen pri njih in na koncu še avto ne ostane pri njih temveč gre v izvoz.
Ozko grlo postaja elektro sistem. V Nemčiji je veleprodajna cena že 25 centov na kWh, maloprodaja pomeni nad 35 centov na kWh. Električni avti postajajo nerentabilni in to nobena subvencija ne reši, ker se rešuje problem, ki ga ni, problem, ki pa je - proizvodnja nizkoogljične elektrike, se pa samo gleda, oz. se ga še povečuje s pritiski za izklapljanje nukleark in termovk. Samo potem bo cena 2 EUR na kWh in noben ne bo dotaknil EVja niti s palico.
Točno tako. Zakaj bi mi subvencionirali tujo industrijo, pa čeprav posredno tudi nekaj malega naše. Če že naj se raje subvencionira kaj koristnega. Npr lokalna pridelava hrane…..

Je pa cilj kot sem že enkrat napisal 1€/kWh in 10€/l goriva zelo kratkoročno. V nekaj letih. Tako da bo vse nerentabilno.
Andy
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 337
Kraj: Maribor
Avto: ID.4
109
152

Re: zanimive novice

Odgovor Napisal/-a Andy »

Saj je že, če si nekje v oddaljenem kraju AT, in nujno rabiš kWh da prilezeš do HPC polnilnice. :)
Zajeta slika.PNG
Zajeta slika.PNG (11.17 KiB) Pogledano 1475 krat
Uporabniški avatar
DeCoRawr
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6552
Avto: Kona 64_2018
3492
595

Re: zanimive novice

Odgovor Napisal/-a DeCoRawr »

Kje si pa to tankal?
Apolon
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2293
Avto: Bicikl
784
793

Re: zanimive novice

Odgovor Napisal/-a Apolon »

Andy napisal/-a: 18 Nov 2021, 14:14 Saj je že, če si nekje v oddaljenem kraju AT, in nujno rabiš kWh da prilezeš do HPC polnilnice. :)

Zajeta slika.PNG
Cena bo takšna za gospodinjski odjem.
Andy
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 337
Kraj: Maribor
Avto: ID.4
109
152

Re: zanimive novice

Odgovor Napisal/-a Andy »

DeCoRawr napisal/-a: 18 Nov 2021, 14:24 Kje si pa to tankal?
Avstrija, oberwart 11kw polnilnica pri burger kingu.
Ogo
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3348
Avto: Tesla Model 3 LR
1837
1904

Re: zanimive novice

Odgovor Napisal/-a Ogo »

Apolon napisal/-a: 18 Nov 2021, 14:33
Andy napisal/-a: 18 Nov 2021, 14:14 Saj je že, če si nekje v oddaljenem kraju AT, in nujno rabiš kWh da prilezeš do HPC polnilnice. :)

Zajeta slika.PNG
Cena bo takšna za gospodinjski odjem.
Ko bo, bo v Nemčiji spet NSDAP prišel na oblast, v ZDA pa Trump.
Apolon
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2293
Avto: Bicikl
784
793

Re: zanimive novice

Odgovor Napisal/-a Apolon »

Ogo napisal/-a: 18 Nov 2021, 17:47
Apolon napisal/-a: 18 Nov 2021, 14:33
Andy napisal/-a: 18 Nov 2021, 14:14 Saj je že, če si nekje v oddaljenem kraju AT, in nujno rabiš kWh da prilezeš do HPC polnilnice. :)

Zajeta slika.PNG
Cena bo takšna za gospodinjski odjem.
Ko bo, bo v Nemčiji spet NSDAP prišel na oblast, v ZDA pa Trump.
Možno. Ampak sprememba v cenah bo nepovratna.
Odgovori

Vrni se na “Splošne debate o EV”