Najboljša domača polnilnica

O tem kako polnite svoj EV doma
Odgovori
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5302
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6160
4028

Re: Najboljša domača polnilnica

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

vivo napisal/-a: 29 Jan 2023, 11:40 Menda, 1.400€ +DDV
Uh, že vidim da se splača kaj drugega, cenejšega in boljšega
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5302
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6160
4028

Re: Najboljša domača polnilnica

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

svit napisal/-a: 29 Jan 2023, 11:43 Zdravo,

Zaradi nakupa električnega avtomobila, iščem najprimernejšo možnost polnjenja tega avtomobila doma. Sicer sem v več stanovanjskem objektu, vendar imam dve lastniški parkirni mesti. Parkirni mesti sta sicer v garaži, ki ni prosto dostopna, je pa v garaži veliko avtomobilov. Zbrana imam že soglasja etažnih lastnikov za "potegniti" kabel čez skupne prostore.

Torej iščem naslednje nasvete oziroma priporočila:
- Ali je smiselno imeti dinamično polnilnico?
- Nekako ocenjujem, da bo 11kW polnilnica zadostovala za 60 kWh veliko baterijo, da se avto čez noč napolni. Ali bi bila smiselna tudi 7kWh polnilnica?
- Ali je smiselno da se polnilnico "zaklene" samo na moj avtomobil? Priporočate kakšno polnilnico, ki to omogoča?
- Ali je sploh smiselno montirati polnilnico z dvema "priključkoma" za morebiten drugi ev?
- Ali je bolje samo potegniti kabel, nastaviti ustrezne varovalke in porabiti mobilni polnilec, ki pride z avtomobilom?
- proračun za vgradnjo polnilne postaje je cca 1000 EUR v kolikor bi šel v varianto s stensko polnilnico.
- Ali je kakšna prednost da je polnilnica povezana na WIFi, čeprav v garaži nimam wifi mreže in bi morala zadeva iti preko mobilnega omrežja ali pa preko fizičnega kabla?

Zasledil sem Teslin WallCharger, Zappy in še nekatere druge rešitve vendar se ne znajdem kaj dosti v poplavi informacij...

Nimam nobene sončne elektrarne, ne toplotne črpalke.
Vsakomur priporočam dinamično in ne klasično iz več razlogov:
- najhitreje napolni avto, ker lahko daš navišjo moč, tudi če redno tega ne rabiš pa se v praksi večkrat potrebuje
- ti ni treba nikoli razmišljat ko vklapljaš druge porabnike, da bi preobremenil sistem
- ne more priti do izpada pancerke zaradi polnjenja

Izogibaj se rednemu polnjenju na prenosni polnilnici, ni temu namenjena, polnjenje je dolgotrajna obremenitev in ne občasna.

Stenska polnilnica s kablom je najbolj elegantna rešitev, zgrabiš ročko in vtakneš v avto ter greš in ko prideš izpuliš in greš - najmanj dela, ki s prenosno slejkot prej prične presedat in še bolj varno je

Internet je morda zanimiv na začetku, jaz imam že 4 leta pa že dve leti verjetno tudi pogledal nisem na monitoring.

Na trgu imaš veliko izbire, načeloma pa dinamična stane okoli jurja.
Uporabniški avatar
warpedone
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 8337
Kraj: LJ
Avto: Tesla Model 3 LR 2019, 140k
5395
3525

Re: Najboljša domača polnilnica

Odgovor Napisal/-a warpedone »

Ali je smiselno imeti dinamično polnilnico?
Investicija v "feel good", vpraksi v bloku juzles.
Nekako ocenjujem, da bo 11kW polnilnica zadostovala za 60 kWh veliko baterijo, da se avto čez noč napolni. Ali bi bila smiselna tudi 7kWh polnilnica?
Že tri leta in 100k km daleč filam na šuko s 3kW (16A) za 5 EUR, čez noč. Dnevno minimalno 100km avtoceste.
Zadostuje mi čez glavo. 72kWh baterija.
li je smiselno da se polnilnico "zaklene" samo na moj avtomobil? Priporočate kakšno polnilnico, ki to omogoča?
To veš ti sam, kakšno okolje je tam okrog tebe. Js se s tem ne ubadam niti ne sekiram. Lastniški parkplac, zelo očitno kdo po njem skače.
Ali je sploh smiselno montirati polnilnico z dvema "priključkoma" za morebiten drugi ev?
To veš le ti sam ... kaj pomeni montaža še enega priključka in kaj vse bi mogoče blo potrebno znova podirat, vrtat, gradit.
Ali je bolje samo potegniti kabel, nastaviti ustrezne varovalke in porabiti mobilni polnilec, ki pride z avtomobilom?
Bolje ne, lahko je pa dovolj dobro in zadostuje. Tistga jurja pa vržeš v kaj druzga.
Neglede na kaj zmontiraš, je najprej problem obstoječa napeljava... točka, kamor boš obesu svojo reč.
Ali je kakšna prednost da je polnilnica povezana na WIFi, čeprav v garaži nimam wifi mreže in bi morala zadeva iti preko mobilnega omrežja ali pa preko fizičnega kabla?
Odvisno od avta. Js komplet filanje upravlam prek avtomobila oz. app za avtomobil. Če tvoj izbran avto tega ni sposobn, potem mogoče wifi na polnilnici kej koristi.
Zasledil sem Teslin WallCharger, Zappy in še nekatere druge rešitve vendar se ne znajdem kaj dosti v poplavi informacij...
Tega je veliko.
Teslin WallCharger ni dinamičen ampak podpira loadbalancing med več vzporednimi enotami, ki visijo na istem viru.
Če misliš res met dva avtomobila z omejenim priključkom (1F, 16A) potem bo load balancing nujen.
govindam ādi-puruṣaṁ tam ahaṁ bhajāmi
dejx
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 113
Kraj: Ljubljana
Avto: Sitron
33
36

Re: Najboljša domača polnilnica

Odgovor Napisal/-a dejx »

Hey,

Tesla pride kmalu, zdej pa k berem to nit sem se pa malo zasekiral glede polnenja. Sem v bloku v 9 nadstropju, kjer imam 3F elektriko, do kleti (-1) torej 10*2.5m višinca + ene od oka 30m je napeljan kabel po hodnikih (1f, tri žile) iz mojega fleta do kleti, v fletu mam fit s katerim kontroliram klet.
Sem že imel par frendov na obisku, kjer smo priklopil mobile tesla charger in polnili tesle, sicer za kratek čas, ampak je šlo max se mi zdi 7kW, al kolk je že. Glede na to da je 50m (vsaj, ne vem, to je gre po napeljavah od bloka), se moram kej sekirat da da bo kej zgorel če bom polnil več ur (10+)?
mikrohard
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1223
Avto: ID.3
648
18

Re: Najboljša domača polnilnica

Odgovor Napisal/-a mikrohard »

Dolžina ni tak hud problem, če so kabli kvalitetni. Bodo sicer izgube malo večje. Sicer pa... če imaš možnost, spremljaj temperature napeljave (kabla). Pri približno 90 stopinjah se začne topiti izolacija... to je temperatura, ki se ji na nobeni točki ne smeš niti približat. Če kabel po daljšem polnjenju ne preseže 40-50 stopinj, jaz osebno ne vidim nobene težave.
dejx
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 113
Kraj: Ljubljana
Avto: Sitron
33
36

Re: Najboljša domača polnilnica

Odgovor Napisal/-a dejx »

Obstaja možnost da podkupim hišnika, da mi odpre elektro omarco, iz katere lahko v klet napeljem (no, električar) 3F. Ne mislim nč fejkat, vse legalno, za števec, novi kabel 5 žilni do kleti, to bi sicer pomenil da vjretn rabim polnilcico, najbolj komot je verjetno tisti wall charger pa to ane? Se mi sploh splača poigravat s to idejo?
Uporabniški avatar
DeCoRawr
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6651
Avto: Kona 64_2018
3546
604

Re: Najboljša domača polnilnica

Odgovor Napisal/-a DeCoRawr »

Lahko si tudi narediš spodaj samo 3f rdeč CEE priključek 16A in potem uporabiš prenosno polnilnico če se bojiš da ti lahk kaj uničijo.
dejx
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 113
Kraj: Ljubljana
Avto: Sitron
33
36

Re: Najboljša domača polnilnica

Odgovor Napisal/-a dejx »

Kako to misliš, uničijo, kdo? A stanovalci?
Current setup (kjer imam vtičnico v kleti) bi bil tako da izštemam en utorček pod vrati in uporabljam mobile charger pa čao.
Edini razlog zakaj razmišljam o polnilnici novi kablije da bi jo imel na zunanji steni kleti, kjer je tudi parkirno mesto, zato da mi ni treba odklepati kleti za vsakič ko želim priklopit avto na štrom - speed mi iskreno niti ne igra take vloge.

Potem se pojavi tle cel research k ga je treba delat kakšno polnilnico rabim, sem mislil da bi Teslina Wall zadeva bila to to, pa očitno ni :)
Uporabniški avatar
DeCoRawr
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6651
Avto: Kona 64_2018
3546
604

Re: Najboljša domača polnilnica

Odgovor Napisal/-a DeCoRawr »

Zakaj pa ni? ker ni dinamična? Drugače cena je kar solidna. Za razliko od drugih ne dinamičnih ker wall prodajajo kot da dobiš še zid zraven.
dejx
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 113
Kraj: Ljubljana
Avto: Sitron
33
36

Re: Najboljša domača polnilnica

Odgovor Napisal/-a dejx »

Pa ja, koker berem ni dinamična in očitno je to nek must-have kriterij, sicer ne vem točno kaj pomeni dinamična polnilnica :)
Uporabniški avatar
DeCoRawr
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6651
Avto: Kona 64_2018
3546
604

Re: Najboljša domača polnilnica

Odgovor Napisal/-a DeCoRawr »

Povej kak avto maš. Kašne so varovalke, ali imaš TČ in koliko km delaš na dan v povprečju. Vse to je pač faktor kaj nucaš.


To al nucaš dinamično al ne je predvsem kolk maš še ostalih porabnikov kateri znajo vržt števec al pancerko ven. Lahko pa sploh ni panike in če recimo filaš s 3x10A do tega scenarija sploh ne prideš.
mikrohard
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1223
Avto: ID.3
648
18

Re: Najboljša domača polnilnica

Odgovor Napisal/-a mikrohard »

Dinamična pomeni to, da moč polnjenja prilagaja glede na obremenjenost varovalk. Ali je must have ali ne, je odvisno od posameznika do posameznika. Če polniš večinoma ponoči, ko drugih večjih porabnikov nimaš vklopljenih, potem verjetno no potrebna. Pa tudi tako lahko ročno zmanjšaš moč polnjenja.
DeCoRawr, prijazen
Uporabniški avatar
Twista
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 72
Kraj: KAMNIK
Avto: Cupra Born 58
135
24

Re: Najboljša domača polnilnica

Odgovor Napisal/-a Twista »

dejx napisal/-a: 12 Feb 2023, 13:46 Hey,

Tesla pride kmalu, zdej pa k berem to nit sem se pa malo zasekiral glede polnenja. Sem v bloku v 9 nadstropju, kjer imam 3F elektriko, do kleti (-1) torej 10*2.5m višinca + ene od oka 30m je napeljan kabel po hodnikih (1f, tri žile) iz mojega fleta do kleti, v fletu mam fit s katerim kontroliram klet.
Sem že imel par frendov na obisku, kjer smo priklopil mobile tesla charger in polnili tesle, sicer za kratek čas, ampak je šlo max se mi zdi 7kW, al kolk je že. Glede na to da je 50m (vsaj, ne vem, to je gre po napeljavah od bloka), se moram kej sekirat da da bo kej zgorel če bom polnil več ur (10+)?
Za točen odgovor napiši še kakšen presek žic je napeljan od stanovanja do kleti in kakšna varovalka ga varuje. Brez tega lahko le ugibamo ali je ok ali ne. Za polnjenje 7kW po eni fazi (1x32A) na omenjeni razdalji bi predlagal presek žic 10mm. Če so žice manjšega preseka, kabel ni primeren za to kar opisuješ.
dejx
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 113
Kraj: Ljubljana
Avto: Sitron
33
36

Re: Najboljša domača polnilnica

Odgovor Napisal/-a dejx »

Tole piše na položnici od genija: Odjemna skupina: Gospodinjski odjem Obračunska moč: 7 (3 x 20 A)
Torej 7kW, nimam TČ, tko da kar se tiče porabnikov pač navadno stanovanje: indukcija, pečica, 2x klima, hladilnik, skrinja, tv, 3d printer, komp, etc... Mam tud klet kjer je par makit, ampak ajde, takrat k bi žagal ne bi filal avta ane :)
Fora je da v tej kleti je samo 1 faza... Zdej vprašanje če se mi splača napeljevat nove kable do kleti.

Polnilca mi pomeni komot faktor, da ne rabim vsak dan odklepat kleti in napeljevati kabla pod vrati.
Avto je MY Long range, glede km na dan, bi mi zadostovalo filanje ponoči z navadnim kablom. Če bi rad prišel do 100%, kolk časa traja npr iz 50% do 100% na navaden šuko?
Uporabniški avatar
DeCoRawr
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6651
Avto: Kona 64_2018
3546
604

Re: Najboljša domača polnilnica

Odgovor Napisal/-a DeCoRawr »

Kako maš pa varovalko za do kleti ? In presek kabla?

Šuko:
35kWh / 2,2kW = 17,5h cca ker so pač tudi izgube.
Uporabniški avatar
mlakar
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1646
Avto: Muskvič Model E Quattro
818
789

Re: Najboljša domača polnilnica

Odgovor Napisal/-a mlakar »

Koliko km dnevno sploh delaš? Iz tega izhajaš, kako imaš običajno dnevno potrebo po polnjenju.
dejx
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 113
Kraj: Ljubljana
Avto: Sitron
33
36

Re: Najboljša domača polnilnica

Odgovor Napisal/-a dejx »

Premer kabla = 3x2.5mm navaden kabel se mi zdi
Varovalka je 16A
Uporabniški avatar
Twista
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 72
Kraj: KAMNIK
Avto: Cupra Born 58
135
24

Re: Najboljša domača polnilnica

Odgovor Napisal/-a Twista »

Glede na priključno moč stanovanja (3x20A), PREDVIDEVAM, da imaš za klet 16A varovalko in 2,5mm presek kabla. Glede na to, močno dvomim da ste Teslo enofazno polnili s 7kW (32A). Če pa ste jo res, je pa nekaj hudo narobe zvezano saj bi moral fid to prekinit.
gile
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 376
Kraj: Bela krajina
Avto: e-golf
336
86

Re: Najboljša domača polnilnica

Odgovor Napisal/-a gile »

Takole računaj, cca 100km v 10 urah na šuko. Sam svetujem vsakemu, najprej avto potem polnilnica, marsikdo vidi, da mu popolnoma zadostuje šuko. Če ne, še vedno lahko nadgradiš bodisi na 3f ali polnilnico. Sam sem skoraj 3 leta shajal s šuko polnilnico, katero sem enostavno prišraufal na steber nadstreška: in evo - polnilnica :D . Ker pa je vse več prevažanja otrok na razne obveznosti, sem moral "investirat" v 3f polnilnico iz aliexpresss, ki mi praktično prepolovi čas polnjenja. Tudi imam 3x20 varovalke, + TČ in vse ostalo. Trenutno polnim na 10a, stress test pod nadzorom sem opravil tudi na 13a, ni ničesar ven vrglo ali skurilo.
Uporabniški avatar
DeCoRawr
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6651
Avto: Kona 64_2018
3546
604

Re: Najboljša domača polnilnica

Odgovor Napisal/-a DeCoRawr »

Mah jst bi v tvojem primeru naredil tko kot ma warpedone. Iz kleti bi potegnil ven kabel kater ma kamp vtičnico modro za 16A. Za mobile charger od tesle bi kupil ta priključek in bi tako filal 16A na eni fazi.

Minimalno stroškov in problemov.
mlakar, prijazen
Odgovori
  • Similar Topics
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Vrni se na “Domače polnilnice (wallbox)”