Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Sončne elektrarne, vetrne elektrarne, male hidro elektrarne,...
Odgovori
Simon
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2800
Kraj: Ljubljana
Avto: ZOE R135
1434
1269

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a Simon »

Je kdo že montiral Tesla Powerwall? Se mi zdi, da se bodo teli hranilniki prej podražili kot pocenili, ko bo prišel nov način obračuna EE

https://siol.net/dom/prenova-in-gradnja ... ike-578268
macek
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 395
Kraj: Ljubljana
Avto: Konči model 2020
232
70

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a macek »

Simon napisal/-a: 07 Maj 2022, 12:57 Novega razpisa glede subvencij za sončne elektrarne pred koncem leta ne bo, upajmo, da nova vlada da več poudarka na tem področju, tudi kar se tiče posodobitve omrežja, da bi lahko vsi ki želijo priklopili sončno elektrarno.

https://subvencije.finance.si/8999619/N ... -se-dogaja
Tudi če bo, ne bodo izdajali soglasja zaradi nezmožnosti odjema v omrežje.
Uporabniški avatar
DeCoRawr
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6654
Avto: Kona 64_2018
3550
604

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a DeCoRawr »

Saj so že sedaj dragi. 9k za 13,5kWh ni lih dobr deal no. Pa še AC in AC out in dvojna konverzija ni lih kul ter seveda enofazna(na enoto). Ampak vsakemu svoje. Obtajajo tudi drugi ponudniki
Hanzi
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2279
Avto: Y RWD, Kona 39
613
1845

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a Hanzi »

Glede na obetajoce cene elektrike, subvencija ne bi smela imeti nobene vloge vec pri odlocitvi za SE. Vsaj dokler me bodo tudi cene SE podivjale.
Hkrati pa verjamem da bo kmalu se pojavilo kar nekaj "pirpyev" kj bodo sli v DIY ali kupljeno verzijo baterij in bodo elektro prikljucek zmanjsali.
Ali pa celo ukinili....
warpedone
Kuoujes Teslo?
Bi jo kupil.ceneje?
https://ts.la/irma671472
Ogo
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3374
Avto: Tesla Model 3 LR
1849
1937

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a Ogo »

Cene počasi padajo, tako, da ja, vsako leto bo več pripyev, pa tudi Franclov in Mick, ker se bo dotične sisteme že dobilo povsod, še v lokalnem Tušu jih bodo počasi začeli prodajat.
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3020
1079
1325

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a bvs »

Hanzi napisal/-a: 09 Maj 2022, 07:20 Glede na obetajoce cene elektrike, subvencija ne bi smela imeti nobene vloge vec pri odlocitvi za SE. Vsaj dokler me bodo tudi cene SE podivjale.
Hkrati pa verjamem da bo kmalu se pojavilo kar nekaj "pirpyev" kj bodo sli v DIY ali kupljeno verzijo baterij in bodo elektro prikljucek zmanjsali.
Ali pa celo ukinili....
Ne bo. Že na tem forumu, lahko te prešteješ na prste ene roke, kljub temu, da si mizar ...
Apolon
Sebastijan
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 452
Kraj: Slovenska bistrica
Avto: Renault ZOE
193
1724

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a Sebastijan »

Hja več kot bo teh pirpijev in drugih z izdelavo lastnih sončnih elektrarn več bodo distributerji imeli problemov z nihanjem napetosti, saj obstoječe sončne z netmeteringom ne bodo imele kam dati elektrike takrat ko bo sonce. Ko sonca ne bo, pa bo premalo elektrike.
Uporabniški avatar
DeCoRawr
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6654
Avto: Kona 64_2018
3550
604

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a DeCoRawr »

Ravno obratno, mi z baterijo ne oddajamo v omrežje ko je višek ampak le to spravimo v baterijo. In ne nucamo ponoči ko vsi nucajo. Tako da več DIY sončnih lahko samo priporome k stabilnosti.

Oziroma tako, bolje je za omrežje če greš DIY z baterijo kot pa "Samooskrba" saj je eden manj kateri viša napetost na lokalni ravni.

Če pa misliš tako da raje gledam križem rok ko mi zavrnejo odločbo in samo požiram cene katere mi ponudnik da, potem pa ja, še eden manj kateri bo vzemal ko drugi pridelujejo. Ampak zapomni si najvejčji porabnik so firme ne gospodinstva.
dunda
vale
Prispevkov: 3

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a vale »

Živjo,

že nekaj časa spremljam vašo debato tukaj, pa se priključujem še sam, ker načrtujem SE na svoji hiši in me zanima, kaj si mislite o ponudbi od Sonce Energija, da vidim, če tehnično vse štima.
Moja trenutna letna poraba ni zelo velika (cca. 7500 kWh), ampak se ogrevam še na olje in želim preklopit na toplotno čim prej + zaenkrat živiva v hiši samo 2, predvideno pa je še eno stanovanje (torej sigurno podvojena poraba glede na trenutno) + kakršne koli viške bi dajala sosednji hiši, kjer živijo starši (če bo to opcija seveda - preko Suncontracta bi šlo). Tako da ideja je, da se naredi čim večja enektrarna kot jo lahko priklopim na 3x25 varovalke. V ponudbi so mi dali 15.8 kW elektrarno in preračunanih 17 MWh letne proizvodnje energije na 79 m2 strehe.

Tole je pa v ponudbi:
- PV modul Eging 405W (ali primerljivi po TIER 1 lestvici - Longi): 39 kos
- Razsmerniški sistem za samooskrbo HUAWEI: 1 kos
- Optimizatorji (HUAWEI): 39 kos
- Inverter 1x
- Konstrukcija (alu profili + vezni materiali iz nerjaveče kovine)
- AC omarica z ožičenjem (do 100m kabla)
- DC omarica s prenap. zaščito za izolirni sistem (class I)
- Energy meter
- AC prenapetostni odvodniki
Plus dokumentacija, vodenje postopka, montaža. Vse skupaj dobrih 19200 €. Cena je z DDV, brez upoštevanja kakršnih koli subvencij.

Kaj mislite?
Apolon
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2293
Avto: Bicikl
784
793

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a Apolon »

vale napisal/-a: 09 Maj 2022, 17:01 Živjo,

že nekaj časa spremljam vašo debato tukaj, pa se priključujem še sam, ker načrtujem SE na svoji hiši in me zanima, kaj si mislite o ponudbi od Sonce Energija, da vidim, če tehnično vse štima.
Moja trenutna letna poraba ni zelo velika (cca. 7500 kWh), ampak se ogrevam še na olje in želim preklopit na toplotno čim prej + zaenkrat živiva v hiši samo 2, predvideno pa je še eno stanovanje (torej sigurno podvojena poraba glede na trenutno) + kakršne koli viške bi dajala sosednji hiši, kjer živijo starši (če bo to opcija seveda - preko Suncontracta bi šlo). Tako da ideja je, da se naredi čim večja enektrarna kot jo lahko priklopim na 3x25 varovalke. V ponudbi so mi dali 15.8 kW elektrarno in preračunanih 17 MWh letne proizvodnje energije na 79 m2 strehe.

Tole je pa v ponudbi:
- PV modul Eging 405W (ali primerljivi po TIER 1 lestvici - Longi): 39 kos
- Razsmerniški sistem za samooskrbo HUAWEI: 1 kos
- Optimizatorji (HUAWEI): 39 kos
- Inverter 1x
- Konstrukcija (alu profili + vezni materiali iz nerjaveče kovine)
- AC omarica z ožičenjem (do 100m kabla)
- DC omarica s prenap. zaščito za izolirni sistem (class I)
- Energy meter
- AC prenapetostni odvodniki
Plus dokumentacija, vodenje postopka, montaža. Vse skupaj dobrih 19200 €. Cena je z DDV, brez upoštevanja kakršnih koli subvencij.

Kaj mislite?

Kaj toliko so šle cene gor? :o

Jaz imam Varovalke 3x25A. SE 16kWp. 2 stanovanji v hiši ogrevano s TČ in en EV. Poraba 20 MWh/leto. Sedaj bo še drugi EV. Planirana poraba 26 MWh/leto. Planirana nadgradnja SE na 19 kWp. To je poraba dobrih 70 kWh/dan. Nore cifre.
Hanzi
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2279
Avto: Y RWD, Kona 39
613
1845

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a Hanzi »

Bvs
Nisem mizar
Je pa moj prvotni poklic/izobrazba povezan z lesom ;)
Nalsednja z betonom, sedaj pa spet nekaj tretjega.
Kuoujes Teslo?
Bi jo kupil.ceneje?
https://ts.la/irma671472
Veseljak123
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 171
Kraj: Celje
Avto: MFE 20 kWp in T MY LR AWD
72
109

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a Veseljak123 »

Apolon napisal/-a: 09 Maj 2022, 19:15
vale napisal/-a: 09 Maj 2022, 17:01 Živjo,

že nekaj časa spremljam vašo debato tukaj, pa se priključujem še sam, ker načrtujem SE na svoji hiši in me zanima, kaj si mislite o ponudbi od Sonce Energija, da vidim, če tehnično vse štima.
Moja trenutna letna poraba ni zelo velika (cca. 7500 kWh), ampak se ogrevam še na olje in želim preklopit na toplotno čim prej + zaenkrat živiva v hiši samo 2, predvideno pa je še eno stanovanje (torej sigurno podvojena poraba glede na trenutno) + kakršne koli viške bi dajala sosednji hiši, kjer živijo starši (če bo to opcija seveda - preko Suncontracta bi šlo). Tako da ideja je, da se naredi čim večja enektrarna kot jo lahko priklopim na 3x25 varovalke. V ponudbi so mi dali 15.8 kW elektrarno in preračunanih 17 MWh letne proizvodnje energije na 79 m2 strehe.

Tole je pa v ponudbi:
- PV modul Eging 405W (ali primerljivi po TIER 1 lestvici - Longi): 39 kos
- Razsmerniški sistem za samooskrbo HUAWEI: 1 kos
- Optimizatorji (HUAWEI): 39 kos
- Inverter 1x
- Konstrukcija (alu profili + vezni materiali iz nerjaveče kovine)
- AC omarica z ožičenjem (do 100m kabla)
- DC omarica s prenap. zaščito za izolirni sistem (class I)
- Energy meter
- AC prenapetostni odvodniki
Plus dokumentacija, vodenje postopka, montaža. Vse skupaj dobrih 19200 €. Cena je z DDV, brez upoštevanja kakršnih koli subvencij.

Kaj mislite?

Kaj toliko so šle cene gor? :o

Jaz imam Varovalke 3x25A. SE 16kWp. 2 stanovanji v hiši ogrevano s TČ in en EV. Poraba 20 MWh/leto. Sedaj bo še drugi EV. Planirana poraba 26 MWh/leto. Planirana nadgradnja SE na 19 kWp. To je poraba dobrih 70 kWh/dan. Nore cifre.
Ja; takšne bi naj bile trenutne "realne cene". Preverjeno prav pri navedenemu ponudniku fotovolt sistemov. Pa nič ne kaže, da bi se naj kaj nižale.
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5303
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6160
4028

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Glavna težava sedaj ni cena, ampak kdo ima materijal na zalogi in tu mali ponudniki težko konkurirajo, ker nimajo zakupljenih letnih kvot.

Drug problem je soglasje, ki ga vsak tretji danes že dobi zavrnjenega. Sedaj prihaja že do rešitev, ko dobiš soglaje 5kW, postaviš pa 15kWp plus hranilnik. V tvojem primeru, če bi ne dobil soglasja, bi zahteval dva razsmernika do 10kW, ker pri Huaweiu lahko na te do 10kWp že enostavno priklopiš Luna baterijo in viške shraniš vanjo, ter jih zvečer nato oddaš v omrežje, ter te zjutraj čaka prazna baterija za viške. Lahko se igraš tudi z DIY, če se zastopiš v zadevo.
warpedone, darjan
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5261
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1227
2574

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a darjan »

Jaz bi itak tako naredil, da je baterija obvezna pri SE, ki je priključena na javno omrežje. Velikost baterije pa sorazmerna z močjo SE.
Uporabniški avatar
DeCoRawr
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6654
Avto: Kona 64_2018
3550
604

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a DeCoRawr »

Ja to podraža zadevo kar veliko s strani komercialnih ponudnikov. Pol gremo iz egena ekstrema v drugega....
johnnyjacko
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 134
Kraj: Slovenija
38
89

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a johnnyjacko »

Takšna težava s povpraševanjem in dobavo, da imam geni ogled šele čez 4 mesece, izvedba pa enkrat pozimi.. kriza.

A je kdo hitrejši, če ga danes pokličem?
darjan
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 5261
Kraj: Maribor
Avto: Skrivnostna MS ;)
1227
2574

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a darjan »

DeCoRawr napisal/-a: 11 Maj 2022, 08:08 Ja to podraža zadevo kar veliko s strani komercialnih ponudnikov. Pol gremo iz egena ekstrema v drugega....
Saj tudi na začetku so bile SE drage ko pes, pa je trg naredil svoje...
Halon
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 30
Kraj: Topolšica
Avto: Še ne
15
46

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a Halon »

Jaz sem za SE pogodbo podpisal januarja, montaža nekje konec maja.
Sedaj so me z Gen-i obvestili, da se podaljša najmanj za en mesec zaradi problemov z dobavo.
Otočna SE 0,92 kW - 2015, SE 15,2 kWp - 2022
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 3020
1079
1325

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a bvs »

Kmal, verjetn do konca leta, bo robe dost. Folk je že začel ročno vlečt. In iz tega brezglavega desetletja trajajočega tiskanja, se ne bomo rešl prav lahko. Maček, bo močnejši od 2008.
Uporabniški avatar
Likalnik
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 427
Kraj: Gorenjska
Avto: Tesla 3 Performance
175
237

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a Likalnik »

jaz imam prav tako podpisano pogodbo že od novega leta....pa bo montaža šele enkrat septembra....baje, da ni Huawei razsmernikov
Odgovori
  • Similar Topics
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Vrni se na “Obnovljivi viri energije”