Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Sončne elektrarne, vetrne elektrarne, male hidro elektrarne,...
Odgovori
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5309
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6170
4038

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Likalnik napisal/-a: 12 Maj 2022, 13:01 jaz imam prav tako podpisano pogodbo že od novega leta....pa bo montaža šele enkrat septembra....baje, da ni Huawei razsmernikov
Huawei razsmernikov je dovolj, javi in sporoči katerega želiš, naslednji dan po plačilu ga dobiš. Če pa rabiš Huawei optimizator je pa druga pesem, teh je pa zmanjkalo mesec dni nazaj in jih še nekaj mesecev ne bo.

Pri SolarEdgu pa obojega ni oziroma vsi le še čistijo zaloge, kar so si lani nakupili.
vale
Prispevkov: 3

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a vale »

Apolon napisal/-a: 09 Maj 2022, 19:15
vale napisal/-a: 09 Maj 2022, 17:01 Tole je pa v ponudbi:
- PV modul Eging 405W (ali primerljivi po TIER 1 lestvici - Longi): 39 kos
- Razsmerniški sistem za samooskrbo HUAWEI: 1 kos
- Optimizatorji (HUAWEI): 39 kos
- Inverter 1x
- Konstrukcija (alu profili + vezni materiali iz nerjaveče kovine)
- AC omarica z ožičenjem (do 100m kabla)
- DC omarica s prenap. zaščito za izolirni sistem (class I)
- Energy meter
- AC prenapetostni odvodniki
Plus dokumentacija, vodenje postopka, montaža. Vse skupaj dobrih 19200 €. Cena je z DDV, brez upoštevanja kakršnih koli subvencij.

Kaj mislite?

Kaj toliko so šle cene gor? :o

Jaz imam Varovalke 3x25A. SE 16kWp. 2 stanovanji v hiši ogrevano s TČ in en EV. Poraba 20 MWh/leto. Sedaj bo še drugi EV. Planirana poraba 26 MWh/leto. Planirana nadgradnja SE na 19 kWp. To je poraba dobrih 70 kWh/dan. Nore cifre.
Jah, v bistvu ne vem, kaj točno tolk vpliva na cene. Dobil sem podobno ponudbo od GEN-I za 15.2 kW elektrarno (Jinko Tiger 400W paneli in Solaredge optimizatorji in razsmernik) in je cena 15584 €. Skoraj 4000 € manj. Je Huawei toliko dražji?
Hanzi
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2284
Avto: Y RWD, Kona 39
617
1853

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a Hanzi »

Letos si dobil od Gen-i te cene
Kuoujes Teslo?
Bi jo kupil.ceneje?
https://ts.la/irma671472
Uporabniški avatar
Likalnik
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 432
Kraj: Gorenjska
Avto: Tesla 3 Performance
177
239

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a Likalnik »

Mi mogoče kdo zna povedati oziroma svetovati ali naj vzamem Solaredge optimizatorje in razsmernike ali raje Huawei....gre za to, da za aran predračun imam s Huawei opremo...ampak ker trenutno ne dobijo razsmernika Huawei in naj bi bilo dobavljivo šele v septembru...so mi ponudili Solaredge in montažo že naslednji mesec....seveda cena ostane nespremenjena oziroma rekli so mi, da je cena ista ne glede na to kaj uzamem.
Načeloma se mi ne mudi z montažo....lahko je tudi v septembru...samo do septembra se lahko še marsikaj spremeni v teh negotovih časih...(krediti gredo gor, sama cena mojega predračuna se naj ne bi spreminjala in ostane fiksna ne glede na vse...tako mi je zatrdil prodajalec)

uglavnem...kakšna je razlika...naj počakam do septembra ali menjam za Solaredge in imam montažo naslendnji mesec?
Uporabniški avatar
Likalnik
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 432
Kraj: Gorenjska
Avto: Tesla 3 Performance
177
239

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a Likalnik »

vale napisal/-a: 16 Maj 2022, 17:27
Apolon napisal/-a: 09 Maj 2022, 19:15
vale napisal/-a: 09 Maj 2022, 17:01 Tole je pa v ponudbi:
- PV modul Eging 405W (ali primerljivi po TIER 1 lestvici - Longi): 39 kos
- Razsmerniški sistem za samooskrbo HUAWEI: 1 kos
- Optimizatorji (HUAWEI): 39 kos
- Inverter 1x
- Konstrukcija (alu profili + vezni materiali iz nerjaveče kovine)
- AC omarica z ožičenjem (do 100m kabla)
- DC omarica s prenap. zaščito za izolirni sistem (class I)
- Energy meter
- AC prenapetostni odvodniki
Plus dokumentacija, vodenje postopka, montaža. Vse skupaj dobrih 19200 €. Cena je z DDV, brez upoštevanja kakršnih koli subvencij.

Kaj mislite?

Kaj toliko so šle cene gor? :o

Jaz imam Varovalke 3x25A. SE 16kWp. 2 stanovanji v hiši ogrevano s TČ in en EV. Poraba 20 MWh/leto. Sedaj bo še drugi EV. Planirana poraba 26 MWh/leto. Planirana nadgradnja SE na 19 kWp. To je poraba dobrih 70 kWh/dan. Nore cifre.
Jah, v bistvu ne vem, kaj točno tolk vpliva na cene. Dobil sem podobno ponudbo od GEN-I za 15.2 kW elektrarno (Jinko Tiger 400W paneli in Solaredge optimizatorji in razsmernik) in je cena 15584 €. Skoraj 4000 € manj. Je Huawei toliko dražji?
jaz imam zelo podobno ponudbo kot ti...cena je 17500€...res pa je, da je bila ta cena takoj po novem letu...vmes se je malo podražilo (vsaj tako informacijo sem jaz dobil)
ponudnik je pa SonceEnergija....pri kom si ti naročil oziroma, čigava je ta ponudba?
bozgom
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 357
273
0

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a bozgom »

Likalnik napisal/-a: 18 Maj 2022, 08:44 Mi mogoče kdo zna povedati oziroma svetovati ali naj vzamem Solaredge optimizatorje in razsmernike ali raje Huawei....gre za to, da za aran predračun imam s Huawei opremo...ampak ker trenutno ne dobijo razsmernika Huawei in naj bi bilo dobavljivo šele v septembru...so mi ponudili Solaredge in montažo že naslednji mesec....seveda cena ostane nespremenjena oziroma rekli so mi, da je cena ista ne glede na to kaj uzamem.
Načeloma se mi ne mudi z montažo....lahko je tudi v septembru...samo do septembra se lahko še marsikaj spremeni v teh negotovih časih...(krediti gredo gor, sama cena mojega predračuna se naj ne bi spreminjala in ostane fiksna ne glede na vse...tako mi je zatrdil prodajalec)

uglavnem...kakšna je razlika...naj počakam do septembra ali menjam za Solaredge in imam montažo naslendnji mesec?
Včasih so rekli- bolje vrabec v roki, kot golob na strehi. Oba razsmernika imata ateste, za priklop na našo omrežje. Oba razsmernika lahko delujeta 15+let ali pa crkneta po dokaj hitro. Oba... Če ne drugega (še mogoče kasnejša dobava, vrstni red čakajočih na izgradnjo...), boš do septembra izgubil obdobje v katerem bi pridelal kar precej elektrike, zato je kljub istemu računu za izgradnjo vrabec za tvojo denarnico manj neprijeten kot golob na strehi.
Likalnik
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5309
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6170
4038

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Huaweijevih razsmernikov imam polno na lagerju, tak da to sigurno ni težava. Bodo pa septembra prišli optimizatorji, ki jih trenutno ni v celi EU.

Načeloma je vseeno SolarEdge ali Huawei, oba imata papirje in tehnično oba ustrezata. So pa v zadnjih dveh letih zelo slabe izkušnje s SolarEdgem in čeprav imam pri sebi doma SolarEdge že več let, bi danes raje imel Huawei. Če pa kdo dobr plača za rabljen 17KTL razsmernik in 650W optimizatorje mu vse skup prodam in raje zmontiram Huawei 2xSUN2000-10KTL namesto SolarEdge17KTL;)
Likalnik
Uporabniški avatar
Likalnik
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 432
Kraj: Gorenjska
Avto: Tesla 3 Performance
177
239

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a Likalnik »

ja optimizatorji so problem (ni problem počakati do septembra...večji problem bo, če jih še septembra ne bo in se bo vse skupaj zamaknilo do decembra....pa potem do februarja itd....pač tega ne more noben napovedati in se zavedam)....baje, da so SolarEdge popravili in naj bi sedaj delalo v redu...
ko je ravno debata glede Huawei....je kaj razlike oziroma kakšna med SUN2000-15KTL oziroma 17KTL...če lahko izbiram je bolj vzeti 17KTL?
oziroma zakaj bi vzel raje 2x10KTL kot pa recimo 1x20KTL?
prijazen
Gasper
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1417
Kraj: Slovenija
Avto: Prius
695
139

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a Gasper »

A za našo državo ustreza samo določeni modeli Huawei in SolarEdge? Če se državi tako gre, da bi postavili čim več solarnih, zakaj ni nobene iniciative za druge inverterje? A na trgu itak ne obstaja kaj drugega?
Uporabniški avatar
davrog10
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 362
Kraj: Rečica ob Savinji
Avto: Tesla Model Y LR 22 | Tesla Model 3 RWD 23
427
537

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a davrog10 »

Gasper napisal/-a: 19 Maj 2022, 10:56 A za našo državo ustreza samo določeni modeli Huawei in SolarEdge? Če se državi tako gre, da bi postavili čim več solarnih, zakaj ni nobene iniciative za druge inverterje? A na trgu itak ne obstaja kaj drugega?
Obstajajo nemški SMA https://www.sma.de/en/products/solarinverters.html
Jaz imam Tripower 25TL, oče ima 2x 10TL, teta, in še trije sokrajani, zaenkrat vsi zadovoljni ...
Ne potrebujejo optimizatorjev, rešujejo senčenje programsko.

Meni je montiral Ekod.
ex Nissan Leaf N-Connecta 40kWh 2018-2023
Uporabniški avatar
DeCoRawr
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6670
Avto: Kona 64_2018
3563
606

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a DeCoRawr »

Sej zakonodajo ne briga kolk maš ti problema glede senčenja ampak bolj da v nikoli ni na odprtih sponkah več kot 110V DC (120V?).

To pa optimizator poskrbi saj dokler ne dobi signala od inverterja ta ne oddaja.


Kako je to legalno po slo zakonodaji ?
Uporabniški avatar
davrog10
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 362
Kraj: Rečica ob Savinji
Avto: Tesla Model Y LR 22 | Tesla Model 3 RWD 23
427
537

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a davrog10 »

DeCoRawr napisal/-a: 19 Maj 2022, 12:18 Kako je to legalno po slo zakonodaji ?
Toliko ti znam povedat. Vem pa da je 3rd party delal meritve, pregledal shemo, oddal dokumentacijo z tehničnimi pogoji ter jo poslal na SODO? in nato sem prejel kopijo tega.

Če te bolj tehnično zanima, lahko pokličeš na Ekod.
ex Nissan Leaf N-Connecta 40kWh 2018-2023
macek
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 395
Kraj: Ljubljana
Avto: Konči model 2020
232
70

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a macek »

davrog10 napisal/-a: 19 Maj 2022, 11:56
Gasper napisal/-a: 19 Maj 2022, 10:56 A za našo državo ustreza samo določeni modeli Huawei in SolarEdge? Če se državi tako gre, da bi postavili čim več solarnih, zakaj ni nobene iniciative za druge inverterje? A na trgu itak ne obstaja kaj drugega?
Obstajajo nemški SMA https://www.sma.de/en/products/solarinverters.html
Jaz imam Tripower 25TL, oče ima 2x 10TL, teta, in še trije sokrajani, zaenkrat vsi zadovoljni ...
Ne potrebujejo optimizatorjev, rešujejo senčenje programsko.

Meni je montiral Ekod.
BLUZ !!!
Na žalost inverter senčenja NE more reševati to programsko, razen če ima vsak panel vgrajen ene vrste MPPT optimizator !!
Kar pa po defaultu paneli nimajo !!
bozgom
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 357
273
0

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a bozgom »

davrog10 napisal/-a: 19 Maj 2022, 12:37
DeCoRawr napisal/-a: 19 Maj 2022, 12:18 Kako je to legalno po slo zakonodaji ?
Toliko ti znam povedat. Vem pa da je 3rd party delal meritve, pregledal shemo, oddal dokumentacijo z tehničnimi pogoji ter jo poslal na SODO? in nato sem prejel kopijo tega.

Če te bolj tehnično zanima, lahko pokličeš na Ekod.
Če si pošiljal dokumentacijo na SODO potem nimaš samooskrbne SE ampak SE preko katere prodajaš elektriko v omrežje. Za takšne SE pa so pogoji malce drugačni kot za samooskrbne SE.
Je pa problem postavitve SE brez optimizerjev (ali mikro inverterjev) tudi kratkostični električni tok. V primeru stika + in - prispevajo tok vsi paneli in ne zgolj eden ali dva, kot pri izvedbi z optimizerji. Posledično je na volj več energije in s tem večja nevarnost nastanka požara.

Glede programskega reševanja senčenja- predstavljaj si cev za vodo, katero nekje stisneš skupaj. Kakšen program bo izničil tvoje stiskanje cevi? Mogoče macola po glavi :bang: :bang:
Uporabniški avatar
davrog10
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 362
Kraj: Rečica ob Savinji
Avto: Tesla Model Y LR 22 | Tesla Model 3 RWD 23
427
537

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a davrog10 »

bozgom napisal/-a: 19 Maj 2022, 14:06 Če si pošiljal dokumentacijo na SODO potem nimaš samooskrbne SE ampak SE preko katere prodajaš elektriko v omrežje. Za takšne SE pa so pogoji malce drugačni kot za samooskrbne SE.
Je pa problem postavitve SE brez optimizerjev (ali mikro inverterjev) tudi kratkostični električni tok. V primeru stika + in - prispevajo tok vsi paneli in ne zgolj eden ali dva, kot pri izvedbi z optimizerji. Posledično je na volj več energije in s tem večja nevarnost nastanka požara.

Glede programskega reševanja senčenja- predstavljaj si cev za vodo, katero nekje stisneš skupaj. Kakšen program bo izničil tvoje stiskanje cevi? Mogoče macola po glavi :bang: :bang:
Neprijetno si nasilen, pa vseeno. https://www.headspace.com/covid-19

Resno vprašanje je bilo, ali obstaja še kakšen drug ponudnik v SLO poleg SolarEdge, ter Huawei? Obstaja. Nič ne prodajam.

Pri SODO sem napisal ?, ker mi je iskreno vseeno, kam je šla dokumentacija. Šlo se je o tem, ali je SMA izvedba zakonita v SLO ali ne. To lahko preveriš sam, če se odločiš za implementacijo njihovega sistema, ali pa zaupaš izvajalcu, ki je montiral cca 400 SMA MFE v SLO.

https://www.sma.de/en/shadefix.html
https://www.sma-sunny.com/en/five-myths ... ptimizers/
ex Nissan Leaf N-Connecta 40kWh 2018-2023
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5309
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6170
4038

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

Likalnik napisal/-a: 19 Maj 2022, 07:40 ja optimizatorji so problem (ni problem počakati do septembra...večji problem bo, če jih še septembra ne bo in se bo vse skupaj zamaknilo do decembra....pa potem do februarja itd....pač tega ne more noben napovedati in se zavedam)....baje, da so SolarEdge popravili in naj bi sedaj delalo v redu...
ko je ravno debata glede Huawei....je kaj razlike oziroma kakšna med SUN2000-15KTL oziroma 17KTL...če lahko izbiram je bolj vzeti 17KTL?
oziroma zakaj bi vzel raje 2x10KTL kot pa recimo 1x20KTL?
Ne morem 100% garantirat, vendar sem v tem poslu in delam direkt z zastopnikom, tako da sem kar precej prepričan, da bodo tam nekje pri meni v skladišču - itak lahko se še marsikaj zgodi, trenutna svetovna logistika je nepredvidljiva.

SolarEdge obljublja, da se je popravil, vendar to je tako tako v teh časih, ko nima dovolj komponent za vgradit, porabi kar dobi in pošlje to malo slabšo serijo nekomu, ti pa upaš, da ne v Slovenijo ampak kam v Afriko...

Razlika med posameznimi nazivnimi močmi 15, 17... je ravno v moči, koliko lahko da od sebe v idelanih pogojih.

2X10 Huawei bi raje vzel od 1x20 zato, ker so razsmerniki do 10kW že bateryready in nanj kasneje lahko le vklopiš Luna hranilnik 5-30kWh.
Likalnik
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5309
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6170
4038

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

DeCoRawr napisal/-a: 19 Maj 2022, 12:18 Sej zakonodajo ne briga kolk maš ti problema glede senčenja ampak bolj da v nikoli ni na odprtih sponkah več kot 110V DC (120V?).

To pa optimizator poskrbi saj dokler ne dobi signala od inverterja ta ne oddaja.


Kako je to legalno po slo zakonodaji ?
Dajmo razčistimo ta vprašanja še enkrat:

Ponudnikov je malo morje in povsod po svetu lahko montiraš skoraj karkoli češ, dobro neke osnovne certifikate mora imet, to pa itak imajo vse resne firme (iz glave jih lahko naštejem ene par od nekaj deset: SMA, SUNGROW, DELTA, ABB, SOLAREDGE, HUAWEI, BB.....). Tudi pri nas lahko vse to uporabiš za vse sheme priklopa, razen, za shemo SAMOOSKRBA, ki pa o njej sedaj večina vas razmišlja ali tu debatira. Pri tej shemi, zakonodaja zahteva max120V tudi na strehi. To pa lahko zagotoviš na več načinov, eden je z optimizatorji, drugo je mikroinverterji, tretje so razni switchi,.... Od vsega tega so na SODO uradno certificirani za to shemo le Huawei in SolarEdge razsmerniki z optimizatorji v kompletu, vse ostalo moraš pri priklopu sam dokazovat s certifikati in nastavitvami....

Če se vklopiš po kakšni drugi shemi (kjer boš energijo prodajal ali sam porabljal npr.PX3,....) nimaš teh zahtev in lahko uporabiš karkoli od konkurence.

Naj bo jasno, da vsi razsmerniki delajo brez optimizatorjev normalno, optimizatorje se po svetu uporablja le zaradi senčenja posameznih modulov, da to senčenje ne zavira ostalih modulov v stringu. Optimizatorji pa podražijo zadevo kar občutno. Edini proizvajalec razsmernikov, ki ne zna delat brez optimizatorjev je SolarEdge - drugačna tehnologija, ki pa ni boljša, težko rečem, da je slabša, pač drugačna.

Vsak si lahko od vas vzame bilo kateri razsmernik in ga brez optimizatorjev uporabi za svojo elektrarno. Če pa želiš s te elektrarne nato še oddajati v omrežje, potem pa to ni več legalno.
davrog10, Drago, prijazen, Avrelij, drejc12, nteam, Gasper, hribovc0601, Likalnik, vivo, kt57, pirpy
Uporabniški avatar
DeCoRawr
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 6670
Avto: Kona 64_2018
3563
606

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a DeCoRawr »

Ok, sej to me je zanimalo glede samooskrbe.

Se oproščam če se je vnelo zarad vprašanja. Samo informatiovno me je zanimalo :)


Ampak vselej a ni bedno da za samooskrbo in za prodajanje elektrike v omrežje obstajajo različna pravila. Oboje si pač v omrežje priklopljen in oddajaš...
davrog10, FV-EV
Uporabniški avatar
davrog10
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 362
Kraj: Rečica ob Savinji
Avto: Tesla Model Y LR 22 | Tesla Model 3 RWD 23
427
537

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a davrog10 »

DeCoRawr napisal/-a: 19 Maj 2022, 20:28 Ok, sej to me je zanimalo glede samooskrbe.

Se oproščam če se je vnelo zarad vprašanja. Samo informatiovno me je zanimalo :)


Ampak vselej a ni bedno da za samooskrbo in za prodajanje elektrike v omrežje obstajajo različna pravila. Oboje si pač v omrežje priklopljen in oddajaš...
Imam samooskrbo, a očitno je postopek pri meni glede certificiranja in sheme bil drugačen kot v večini (SMA razsmernikov se zgleda dosti manj vgradi kot ostala 2 glavna v SLO). Ker je zadeva na ključ, tega sploh opazil nisem.
ex Nissan Leaf N-Connecta 40kWh 2018-2023
vale
Prispevkov: 3

Re: Izbira ponudnika za izgradnjo sončne elektrarne

Odgovor Napisal/-a vale »

Likalnik napisal/-a: 18 Maj 2022, 08:47
vale napisal/-a: 16 Maj 2022, 17:27
Apolon napisal/-a: 09 Maj 2022, 19:15


Kaj toliko so šle cene gor? :o

Jaz imam Varovalke 3x25A. SE 16kWp. 2 stanovanji v hiši ogrevano s TČ in en EV. Poraba 20 MWh/leto. Sedaj bo še drugi EV. Planirana poraba 26 MWh/leto. Planirana nadgradnja SE na 19 kWp. To je poraba dobrih 70 kWh/dan. Nore cifre.
Jah, v bistvu ne vem, kaj točno tolk vpliva na cene. Dobil sem podobno ponudbo od GEN-I za 15.2 kW elektrarno (Jinko Tiger 400W paneli in Solaredge optimizatorji in razsmernik) in je cena 15584 €. Skoraj 4000 € manj. Je Huawei toliko dražji?
jaz imam zelo podobno ponudbo kot ti...cena je 17500€...res pa je, da je bila ta cena takoj po novem letu...vmes se je malo podražilo (vsaj tako informacijo sem jaz dobil)
ponudnik je pa SonceEnergija....pri kom si ti naročil oziroma, čigava je ta ponudba?
Moja prvotna ponudba je tudi od Sonce Energija.
Odgovori
  • Similar Topics
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Vrni se na “Obnovljivi viri energije”