Trgovanje z delnicami

Prostor za debato o vsem kar ni nujno povezano z električnimi vozili
Odgovori
Uporabniški avatar
BogyX
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1534
Kraj: MB
Avto: NISSAN, YLR
812
945

Trgovanje z delnicami

Odgovor Napisal/-a BogyX »

Tak mimogrede - kje pa kupujete delnice TSLA - na eToro ali kje drugje. Pa koliko je to potem varno tam, ali jih lahko kako preneseš k sebi (papirnato ali digitalno)?
Gasper
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1394
Kraj: Slovenija
Avto: Prius
673
136

Re: Vrednost znamke Tesla

Odgovor Napisal/-a Gasper »

Za dolgoročne zadeve - buy and hold 20+ let verjetno eToro ni najbolj primeren. Jaz bi se držal (oz. se držim) evropskih brokerjev, kjer delnice ležijo pri Clearstream ali Euroclear.

Pri nas sem zasledil BKS MyBroker, da naj bi bil kar OK, preveri če je res. Jaz imam trgovalni račun že ene 13 let, takrat odprt pri E-Trade, sedaj je to vitrade. Takrat je bil problem z osebno identifikacijo, ki jo je takrat izvedel GBD. Danes je verjetno drugače, nisem pa na tekočem kaj vse obstaja.
Uporabniški avatar
warpedone
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 8257
Kraj: LJ
Avto: Tesla Model 3 LR 2019, 140k
5358
3483

Re: Vrednost znamke Tesla

Odgovor Napisal/-a warpedone »

Zakaj se pri tako pomembnih stvareh, kot je lastna finančna prihodnost, 'zanašate' na ene XY firmice ustanovljene lani? Klikanje po XY straneh? Ker je od resnih firm cenejše za 10 EUR na leto? Ne rečem, če se igraš s 100 EUR, ne bo hude škode, če/ko gre stvar v luft.

Če si mal globlje, je drugače... Koliko je vredna finančna upokojitev pri 40? 40 let x 2 jurja mesečno = cca 1M ...
Jurja letno zato da je zadaj nekaj garancije in pravne pomoči, da to ne bo izpuhtelo zaradi prevareje/zafooka je pametna investicija. Ima bistveno več smisla kot jurja za kasko.
Argo123, DCT
govindam ādi-puruṣaṁ tam ahaṁ bhajāmi
gidooo
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 103
Kraj: Ljubljana
Avto: VW
24
52

Re: Vrednost znamke Tesla

Odgovor Napisal/-a gidooo »

NIti ni videt da bi javnost kakorkoli trznila na plan 20M leta 2030.
Ko sešteješ par dejavnikov to lahko pomeni blizu 100% tržni delež.

Denial is the only possible reaction.[/quote]

bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2960
1066
1306

Re: Vrednost znamke Tesla

Odgovor Napisal/-a bvs »

Delnice so zakon. Zgleda, da ni važno kaj kupiš, ker bo država oz. revež flikal gume bogatim : https://siol.net/posel-danes/novice/kak ... sen-535952
Uporabniški avatar
andro3131
EV entuziast
EV entuziast
Prispevkov: 209
Kraj: Trebnje
Avto: Tesla Model Y AWD LR 2022
287
410

Re: Vrednost znamke Tesla

Odgovor Napisal/-a andro3131 »

BogyX napisal/-a:Tak mimogrede - kje pa kupujete delnice TSLA - na eToro ali kje drugje. Pa koliko je to potem varno tam, ali jih lahko kako preneseš k sebi (papirnato ali digitalno)?
Jaz sem imel na eToro (ima zavarovano sicer do 20.000$ vrednosti ampak nikoli ne veš, kaj in kako bo, če pride do likvidacije podjetja), pa sem si raje premaknil "k nam", sedaj imam preko Ilirike. Sicer so večji stroški in internetna stran za online trgovanje (ja, celo to imajo) je predpotopna (vrednost delnice se osveži šele naslednji trgovalni dan ), amapak ok, za buy-and-hold je za silo.
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5256
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6115
4001

Re: Trgovanje z delnicami

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

No to tud mene zanima, kje bi odprl trgovalni račun in da imajo platformo (morda celo slovenska), da kaj kupim in kasneje cez par let kaj prodam?

Seveda razumem, da bo verjetno vsak sam svojo potezo pohvalil, pa vendarle....saj si znam in nicka ustvariti sam sliko
rgornik
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 992
Kraj: Dragomelj
Avto: pešhonda
712
275

Re: Trgovanje z delnicami

Odgovor Napisal/-a rgornik »

Kakšna BKS banka ali kaj podobnega v Sloveniji je čisto solidno. Za neveščega kupca OK. Če pa hočeš trgovat, pa kaj drugega.
FV-EV
OVE, OVE, OVE
Stanko
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 19
Kraj: Železniki
Avto: Nissan Leaf 40kw
58
122

Re: Trgovanje z delnicami

Odgovor Napisal/-a Stanko »

Za začetek za spremljanje vrednosti delnice obstaja veliko spletnih strani, meni ena boljših je ta:
https://www.marketwatch.com/investing/stock/tsla

Za buy in sell signale obstaja tudi več spletnih strani najpogostejše, ki si jih poslužujem so:
https://seekingalpha.com/symbol/TSLA?s=tsla
https://www.finanzen.net/aktien/tesla-aktie
https://www.benzinga.com/stock/tsla/ratings

Platform za spletno trgovanje pa je tudi malo morje, jaz uporabljam to:
https://www.vitrade.de/english/
Matej
Uporabniški avatar
warpedone
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 8257
Kraj: LJ
Avto: Tesla Model 3 LR 2019, 140k
5358
3483

Re: Trgovanje z delnicami

Odgovor Napisal/-a warpedone »

Trgovanje ... od kje vam za/upanje, da vam bo uspelo to kar v splošnem ne uspeva nikomur?
Če bi trgovanje prinašalo redni profit, zakaj bi borzni posredniki prodajali svoje usluge vam in ne trgovali zase 100% časa?
Zakaj raje pobirajo mesečno plačo?

Od trgovanja imajo garantirano profit le tisti, ki vam to možnost prodajajo in pobirajo provizijo.
Kaj je vaš vir informacij, ki vam bo delal 'dnevno' prednost pred vsemi drugimi "trgovalci"?
To je povsem enako kot so v času zlatokopov najbolj profitiral prodajalci krampov in lopat, večina iskalcev zlata pa je končala v anonimni bedi, zapravili so še tisto malo kar so imeli. Še posebej nesrečni pa so zraven pognali še kup kreditov.

Edina na dolgi rok preizkušena metoda profitiranja od delnic je "delaj čim manj". Identificiraj par stvari, ki ima svetlo prihodnost, kupi in daj času čas. Vse kar medtem počneš je, da preverjaš ali ocena svetle prihodnosti še drži. Prodaš, ko nucaš denar ali pa se slika prihodnosti dost močno spremeni. Za tekočno likvidnost pa še vedno počneš iste stvari ... služba, sp, kmetija ipd.
Simon, kavka, Gasper, FV-EV, SimonZed, Kegelj, Stromcek, ixi, bvs, prijazen, m3, pirpy, vivo, DCT
govindam ādi-puruṣaṁ tam ahaṁ bhajāmi
Uporabniški avatar
FV-EV
EVSVET donator
EVSVET donator
Prispevkov: 5256
Kraj: Slovenija
Avto: MY RWD in eKona 64 impression
6115
4001

Re: Trgovanje z delnicami

Odgovor Napisal/-a FV-EV »

rgornik napisal/-a:Kakšna BKS banka ali kaj podobnega v Sloveniji je čisto solidno. Za neveščega kupca OK. Če pa hočeš trgovat, pa kaj drugega.
Kupuješ kot fizična ali pravna oseba preko njih?
Stanko
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 19
Kraj: Železniki
Avto: Nissan Leaf 40kw
58
122

Re: Trgovanje z delnicami

Odgovor Napisal/-a Stanko »

Z mojim odgovorom nisem hotel namignit na dnevno trgovanje, le to itak danes sloni na umetni inteligenci. In kot posameznik si že v štartu podvržen, da te sesuje. Čeprav je Teslina delnica pravšnja za to, ker ima dokaj velika nihanja vrednosti.

Mislim, da je pomembno za vsakega, da si sam ustvari sliko in pri sebi razčisti, ali je trenutno delnica na FOMO (vlada norija na trgu in posledično imamo visoko vrednost delnice, ki nima nič skupnega s poslovanjem), ali pa ima le ta še velik potencial za rast. Tako, da naj vsak sam informacije preveri pri sebi, ne pa od ljudi okoli sebe.
Sebastijan, warpedone, FV-EV
rgornik
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 992
Kraj: Dragomelj
Avto: pešhonda
712
275

Re: Trgovanje z delnicami

Odgovor Napisal/-a rgornik »

FV-EV napisal/-a:
rgornik napisal/-a:Kakšna BKS banka ali kaj podobnega v Sloveniji je čisto solidno. Za neveščega kupca OK. Če pa hočeš trgovat, pa kaj drugega.
Kupuješ kot fizična ali pravna oseba preko njih?
Tam sem kot fizična oseba
OVE, OVE, OVE
bvs
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2960
1066
1306

Re: Trgovanje z delnicami

Odgovor Napisal/-a bvs »

warpedone napisal/-a:Trgovanje ... od kje vam za/upanje, da vam bo uspelo to kar v splošnem ne uspeva nikomur?
Če bi trgovanje prinašalo redni profit, zakaj bi borzni posredniki prodajali svoje usluge vam in ne trgovali zase 100% časa?
Zakaj raje pobirajo mesečno plačo?

Od trgovanja imajo garantirano profit le tisti, ki vam to možnost prodajajo in pobirajo provizijo.
Kaj je vaš vir informacij, ki vam bo delal 'dnevno' prednost pred vsemi drugimi "trgovalci"?
To je povsem enako kot so v času zlatokopov najbolj profitiral prodajalci krampov in lopat, večina iskalcev zlata pa je končala v anonimni bedi, zapravili so še tisto malo kar so imeli. Še posebej nesrečni pa so zraven pognali še kup kreditov.

Edina na dolgi rok preizkušena metoda profitiranja od delnic je "delaj čim manj". Identificiraj par stvari, ki ima svetlo prihodnost, kupi in daj času čas. Vse kar medtem počneš je, da preverjaš ali ocena svetle prihodnosti še drži. Prodaš, ko nucaš denar ali pa se slika prihodnosti dost močno spremeni. Za tekočno likvidnost pa še vedno počneš iste stvari ... služba, sp, kmetija ipd.
To je do sedaj tvoj najboljsi nasvet.
Gasper
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1394
Kraj: Slovenija
Avto: Prius
673
136

Re: Trgovanje z delnicami

Odgovor Napisal/-a Gasper »

Kaj Ron Baron pravi za Teslo in dobri nasveti glede vlaganja v delnice:

[youtube]https://youtu.be/cRp0lIfAeMQ[/youtube]
marko22
EV začetnik
EV začetnik
Prispevkov: 31
Kraj: Celje
Avto: Tesla
5
1

Re: Trgovanje z delnicami

Odgovor Napisal/-a marko22 »

BogyX napisal/-a:Tak mimogrede - kje pa kupujete delnice TSLA - na eToro bet at home brookerju ali kje drugje. Pa koliko je to potem varno tam, ali jih lahko kako preneseš k sebi (papirnato ali digitalno)?
Samo jih kopujem na etoro, kot je ze en uporabnik napisak, je zavarovanje do 20k$. je pa treba vedeti da je veliko brokerjev ker ne kupiš delnice ampak samo ceno delnice in staviš ali bo padla ali zrastla. Tudi na eToro niso čisto v celoti lastnik oz. ti etoro drzi delnico. Uglavnem lahko pa če hočeš iz Etora delnice tudi preneseš k kakemu drugemu brokerju. Plus tega pri eToro potem pri izplačilu dividenc dobim 75%,,, tako da na ta način nekaj sluzijo. Vse ostalo je bolj kot ne free..
Gasper
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1394
Kraj: Slovenija
Avto: Prius
673
136

Re: Trgovanje z delnicami

Odgovor Napisal/-a Gasper »

En namig, pa da vidimo če bo tole 10x naslednjih par letih:

Talga

Gre za pridobivanje naravnega grafita na Švedskem ampak bolj kot samo kopanje po zemlji imajo jasen cilj, delati končni produkt za anode, imajo cel kup strokovnjakov ki delajo na tem, pošiljajo že sample vsem mogočim firmam, imajo tudi roadmap razvoja produktov vse do solid state baterij (če kdaj bodo), Northwolt je logična prva izbira (je na Švedskem), vsekakor pa ne bodo edini. Trenutno se Elon Musk mudi na Švedskem, govorice so da se meni z Northwoltom, morda se zmeni še kaj zraven

Nabavil sem nekaj kakšen mesec nazaj in dokupil prejšnji teden, namen imam držati vsaj 5 let, če bo šlo vse po planih.
vivo, Vodokotlic, technic, context
technic
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 2231
1173
395

Re: Trgovanje z delnicami

Odgovor Napisal/-a technic »

Ko smo že pri osnovnih surovinah...
Li.jpeg
Li.jpeg (168.02 KiB) Pogledano 10806 krat
Gasper
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1394
Kraj: Slovenija
Avto: Prius
673
136

Re: Trgovanje z delnicami

Odgovor Napisal/-a Gasper »

Kje je Ganfeng Lithium? Očitno kitajcev ni na seznamu. Kolikor mi je znano gre preko Ganfenga zelo veliko litija v predelavao iz vsemogočih virov.
Sicer pa kar nekaj Li projektov, po drugi strani pa trenutno vsi jokajo kako so cene litija nizke in profit majhen. Večina teh projektov v razvoju temelji na višji ceni litija. Če cene res gredo gor, je vprašanje ali se splača investirati v te male igralce, ali bodo smetano spet odnesli tisti na vrhu lestvice, ker že danes vzdržujejo profit pri trenutnih cenah? Ključno se mi zdi tudi to da ima firma dober postopek predelave in končni produkt, za katerega lahko tudi več zaračunaš, cena litija nikoli ni samo ena, zadeva je čista kemija in ne neko standardno rudarjenje.

Sicer pa spremljam Vulcan, imam nekaj malega, v decembru naj bi objavili Pre-Feasibility Study, pa bomo takrat videli kje se vrtijo številke. Zanimiv mi je tudi Savannah Resources, imajo razmeroma dobro rudo (1% litija) in zadevo lahko hitro skalirajo in je tudi cenovno OK, problem je edino da trenutno kaže da vir ni ravno "ogromen" ampak za nekih 500k EV baterij letno naj bi bili sposbni proizvest, pa full production obljubljajo za 2022. Češki Cinovec ima velik vir, ampak cena zaenkrat kaže da je kar visoka, ker je razmerje litija v rudi (0,5%) nekje polovico manjši kot pri PLL. Na drugi strani "hriba" v Nemčiji se prav tako nekaj dogaja na tem viru.
Uporabniški avatar
MIRANRR
EV ambasador
EV ambasador
Prispevkov: 1138
Kraj: MB okolica
Avto: Nissan je preživel 5. svečko, ter opravil 189 kkor
1046
1422

Re: Trgovanje z delnicami

Odgovor Napisal/-a MIRANRR »

Je kdo že poizkusil s trgovanjem SC delnic?
Vedno za:
VESNO zeleno stranko!
Odgovori

Vrni se na “Vse kar ni EV”